زاسپکین: احتمال جنگ هسته‌ای/ نهایتا نیروهای ترکیه سوریه را ترک می‌کنند

سفیر روسیه در بیروت با اشاره به تلاش مسکو برای توسعه نقش خود در لبنان تاکید کرد، عملکرد آمریکا در منطقه به گونه‌ای است که جهان را به سوی جنگ سوق می‌دهد.

ادامه »

اکراین, امریکا, ایران, ترکیه, تروریسم, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, گرجستان, لبنان, هندوستان

اردوغان: در برابر کمک آمریکا به تروریست‌ها ساکت نمی‌مانیم

خبرگزاری آناتولی ترکیه با انتشار گزارشی مدعی شد: وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون) در بودجه سال 2019 خود 550 میلیون دلار برای نیروهای کرد شمال سوریه اختصاص داده است.

 

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه گفت: در برابر کمک آمریکا به تروریست های منطقه ساکت نمی مانیم و ما نیز وارد عمل خواهیم شد.

 

اردوغان روز سه شنبه در جلسه حزب عدالت و توسعه در مجلس ملی ترکیه افزود: آمریکایی ها مدعی هم پیمانی با ترکیه هستند ولی از طرفی دیگر به تهدیداتی که متوجه ترکیه است، توجهی ندارند و این گونه شراکت قابل قبول نیست.

 

وی با بیان این که ‘آمریکا، حزب کارگران کردستان ترکیه(پ.ک.ک) و حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) را گروه تروریستی نمی داند، گفت: خود آنها در برابر هر گونه تهدید تروریستی علیه خود از فرسنگ ها دورتر اقدام به عملیات می کنند، ولی وقتی نوبت ترکیه می رسد، به این گونه مسائل توجهی ندارند.

 

وی اظهار کرد: ‘عملیات شاخه زیتون در عفرین را به موقع آغاز کردیم و اگر اندکی تاخیر می کردیم، این تروریست‌ها بیشتر پیشروی می کردند.’

 

اردوغان با بیان این که ‘اکنون برخی کشورهای عضو ناتو خواهان آن هستند که عملیات شاخه زیتون را خاتمه دهیم’ گفت: ‘منطقه را از وجود تروریست ها پاکسازی خواهیم کردو بر این اساس پس از عفرین، اقدامات لازم را در منبج و هر جای دیگری که تروریسم باشد، انجام خواهیم داد.’

 

وی بدون نام بردن از کشور و گروهی خاص و به صورت تلویحی خطاب به آمریکا بیان کرد: نمایش داعش در سوریه و عراق به پایان رسیده و نقاب از چهره بردارید و با ما با چهره واقعی خود رو به رو شوید.

 

وی با مخاطب قرار دادن دولت آمریکا گفت: شما تا به حال با داعش چه مبارزه ای کرده اید؟

 

اردوغان با اشاره به این که ترکیه با سوریه 911 کیلومتر مرز مشترک دارد، اظهار کرد: کشوری که حتی یک مرز مشترک با سوریه ندارد، صرفا به خاطر توانایی ها و امکاناتش وارد سوریه شده و انواع سلاح و مهمات را آورده و برخی گروه ها را تامین مالی می کند.

 

وی اضافه کرد: ترکیه در جریان همه حوادث منطقه و ائتلاف گروه ها و کشورها قرار دارد و دیگر کسی نمی تواند داعش را بهانه مبارزات خود قرار دهد چرا که همه آنها اکنون با داعش در یک صف قرار گرفته اند.

 

رئیس جمهوری ترکیه در ادامه خطاب به ملت آمریکا گفت: این پول هایی که برای تروریست ها هزینه می شود، از جیب شما خارج می شود.

 

آناتولی: پنتاگون 550 میلیون دلار برای نیروهای کُرد شمال سوریه اختصاص داد

 

خبرگزاری آناتولی ترکیه با انتشار گزارشی مدعی شد: وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون) در بودجه سال 2019 خود 550 میلیون دلار برای نیروهای کرد شمال سوریه اختصاص داده است.

 

بنا به اعلام این رسانه، این مبلغ از سوی وزارت دفاع آمریکا برای تشکیل ارتش 30 هزار نفری در شمال سوریه پیش بینی شده که 300 میلیون دلار آن برای گروه های پ.ک.ک و پ.ی.د و همچنین 250 میلیون دلار نیز به نیروی محافظ مرزی سوریه در نظر گرفته شده است.

 

بر اساس گزارش این رسانه، ‘آمریکا در حال بازسازی نیروهای جنگجو در شمال سوریه است و وزارت دفاع آمریکا در حال آموزش گروه های جدیدی از تروریست های پ.ک.ک و پ.ی.د در شمال سوریه و نیز حمایت و بازسازی مجدد این نیروها است.’

 

به گزارش آناتولی، دفتر بازرسی کل وزارت دفاع آمریکا در گزارشی از آغاز آموزش عناصر پ.ک.ک و پ.ی.د و نیز گروه های شبه نظامی مورد حمایت آمریکا مانند ‘نیروهای دموکراتیک سوریه’ تحت عنوان ‘نیروی امنیتی داخلی’ و ‘نیروی امنیتی مرزی’ و ‘نیروی متخصص انفجاری’ در سوریه خبر داده است.

 

بر اساس گزارش آناتولی، شمار نیروهای نظامی آمریکا در سوریه در فاصله چهار ماه اخیر به چهار برابر افزایش یافته و به حدود 2 هزار نفر رسیده و شمار افراد آموزش دیده توسط ارتش آمریکا در سوریه نیز حدود 12 هزار و 500 تن اعلام شده است.

 

بر اساس اعلام این رسانه، بیش از سه هزار نفر از عناصر پ.ک.گ و پ.ی.د تحت عنوان ‘نیروهای امنیت داخلی’ در شهر رقه و تحت نظر آمریکایی ها آموزش دیده اند.

 

خبرگزاری رسمی ترکیه در گزارش خود مدعی تلاش آمریکا برای ایجاد ارتش گروه پ.ک.ک در شمال سوریه شده و اعلام کرده است که در واقع طرح آمریکا برای ایجاد یک نیروی نظامی 30 هزار نفری متشکل از عناصر پ.ک.ک و پ.ی.د تحت عنوان ‘نیروی امنیت مرزی’ و ‘ارتش شمال سوریه’ در همین راستا دنبال می شود.

 

به گزارش آناتولی، پنتاگون به دلیل آن که این موضوع منجر به بحران میان ترکیه و ایالات متحده خواهد شد، اعلام کرده است که این نیروها ‘نیروی ثبات و امنیت داخلی’ خواهند بود.
ایرنا

تشدید بحران سوریه در پی تجاوز نظامی ترکیه به مناطق کُردنشین سوریه

در پی سیاست‌های مداخله‌گرایانهٔ قدرت‌های امپریالیستی جهان و ادامهٔ سیاست‌های ماجراجویانهٔ قدرت‌های منطقه‌یی مثل اسرائیل و عربستان و ایران در کشورهای منطقهٔ ما، این بار نوبت ترکیه، دیگر قدرت منطقه‌یی عضو ”ناتو “است که دست به تجاوز ماجراجویانه به سوریه، بحران‌آفرینی، و به خاک و خون کشیدن خلق کُرد زده است.

ادامه »

امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه

رویترز: دولت اسد به شکل غیرمستقیم از شبه‌نظامیان کرد در عفرین حمایت می‌کند

خبرگزاری رویترز در گزارشی عنوان کرد، شبه‌نظامیان کرد مورد حمایت آمریکا در سوریه در حال دریافت کمک‌های غیرمستقیم از سوی یک منبع غیرعادی در جنگ خود با قوای ترکیه در منطقه عفرین یعنی از سوی دولت بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه هستند.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه