۵۳ مقام سابق آمریکایی خواستار بازگشت ترامپ به برجام شدند

بیش از ۵۰ نفر از مقام های سابق امنیتی، سیاسی و نظامی آمریکایی با تاکید بر لزوم بازگشت واشنگتن به برجام اعلام کردند، سیاست دونالد ترامپ در قبال ایران و خروج وی ازتوافق هسته ای هیچ یک از اهداف او را محقق نمی کند و حتی تبعاتی برای ایالات متحده نیز خواهد داشت.

ادامه »

اتحادیه اروپا, امریکا, ایران, جهان, چین, خبر, روسیه, مذاکرات اتمی

آغاز عملیات ارتش سوریه به سمت التنف، محل استقرار آمریکایی‌ها

به نوشته روزنامه سوری الوطن، منابع میدانی گفتند، یگان‌های ارتش سوریه عملیات نظامی از صحرای سخنه در حومه شرقی حمص را آغاز کردند و از منطقه “تله الصاروخ” در جنوب “شولا” در حومه غربی دیر الزور به سمت غرب التنف حرکت کردند.

ادامه »

امریکا, جنگ بر علیه تروریسم, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

ادامه حملات هوایی روسیه به حومه ادلب

به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز عربی، جنگنده‌های روسی روز شنبه در کمتر از سه ساعت حدود ۶۰ حمله به شهرک‌ها و روستاهای حومه جنوب و جنوب شرقی ادلب انجام دادند. این در حالی است که جنگنده‌های روسی روز جمعه نیز دست به حملاتی در اطراف ادلب زده بودند.

ادامه »

امریکا, انگلستان, جنگ بر علیه تروریسم, خبر, روسیه, سوریه, فرانسه

روسیه به نابود کردن تروریست‌ها در سوریه ادامه می‌دهد

به گزارش تسنیم، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز پنج شنبه اعلام کرد که کشورش به منظور بازگرداندن صلح به سوریه به مبارزه با تروریست ها در هر نقطه ای از آن کشور ادامه خواهد داد.

ادامه »

جنگ بر علیه تروریسم, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

ارتش در آستانه کنترل کامل بر درعا و محاصره کامل شورشیان در جنوب سوریه

نیروهای ارتش سوریه در تمامی طول مرزهای درعا با اردن مستقر شده و در آستانه کنترل بر این شهر هستند. سازمان ملل نیز از موافقت دمشق با ارسال کمک برای غیرنظامیان در درعا، قنیطره و سویداء در جنوب این کشور خبر داد.

 

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد، نیروهای وابسته به دولت سوریه در تمامی طول مرزهای مشترک این کشور با اردن مستقر شده و با پیشروی در حومه غربی درعا توانستند کنترل مناطق تل شهاب، زیزون و حیط را به دست گرفته و برای اولین بار در پنج سال گذشته در خطوط تماس با ارتش “خالد بن ولید” وابسته به داعش قرار گرفتند.

 

نیروهای دمشق خودروهای زرهی و نیروهای نظامی خود را در طول این نوار مرزی مستقر کردند و به این ترتیب این نوار مرزی از استان سویداء تا مناطق تحت کنترل این گروه تروریستی و گذرگاه نصیب در مرز با اردن تحت کنترل دمشق درآمدند.

 

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه نیز به نقل از یک فرمانده نظامی گزارش داد: ارتش سوریه حمله گروه‌های شبه‌نظامی به حومه شمالی لاذقیه را دفع کرد.

 

ارتش به عملیات نظامی خود در مرزهای سوریه-اردن از گذرگاه نصیب به سمت غرب ادامه داد و توانست کنترل ۲۷ نقطه از ایست‌های موجود در درعا در مرز با اردن را به دست بگیرد، نقاط تحت کنترل از مرکز شماره ۶۲ شروع شده و تا مرکز ۳۶ ادامه دارند.

 

ابو شیماء، سخنگوی اتاق عملیات گروه‌های شورشی مسلح در درعا در گفتگو با خبرگزاری رویترز گفت، پس از آنکه نیروهای وابسته به دمشق بدون درگیری وارد پایگاه اصلی در غرب درعا شدند، اکنون چندین هزار تن در این شهر در محاصره هستند.

 

ابو شیماء گفت نیروهای دمشق و همپیمانان آنها به شکل کامل شهر درعا را محاصره کردند.

 

رسانه‌های دولتی سوریه اعلام کردند، ارتش سوریه در منطقه مرزی با اردن مستقر شدند و به شدت تروریست‌ها را تحت فشار قرار دادند.

 

سازمان ملل نیز اعلام کرد، دمشق با ارسال کمک برای غیرنظامیان در درعا، قنیطره و سویداء در جنوب این کشور موافق است.

 

نمایندگان گروه‌های مخالف سوری و افسران روس روز جمعه به توافقی برای تحویل شهر درعا و دیگر شهرک‌ها در استان درعا در مرز با اردن دست یافتند.

 

برخی منابع در مخالفان سوری اظهار داشتند، با پیشروی نیروهای دولت سوریه در درعا آنها برای اولین بار کنترل خطوط مقدم را به دست خواهند گرفت و داعش در منطقه وادی الیرموک در جنوب غرب درعا در طول مرز با اردن و اراضی اشغالی مستقر می‌شوند.

 

به گفته یک افسر اطلاعات منطقه درعا، پلیس نظامی روسیه و نیروهای سوریه وارد شهرک طفس شده و در مناطق تحت کنترل مخالفان مسیری را به سمت خط مقدم نبرد با داعش گشودند. قرار است طبق توافقنامه ابتدا به شبه‌نظامیانی که آشتی را نپذیرفتند، اجازه خروج از مناطقشان در شمال سوریه داده شود و پیش از این نیز آنها سلاح‌های‌ خود را تحویل داده و نیروهای سوریه وارد این مناطق شوند.

 

سخنگوی مخالفان در درعا مدعی شد، برخی شبه‌نظامیان می‌خواستند به ادلب بروند اما این درخواست رد شد.

 

در مقابل خبرگزاری اینترفاکس به نقل از مرکز آشتی روسیه در سوریه اعلام کرد: ارتش روسیه قصد دارد حدود ۱۰۰۰ تن را از طریق گذرگاهی انسانی در نزدیکی شهر درعا، از منطقه کاهش تنش در جنوب غرب سوریه خارج کند، این تعداد به استان ادلب در شمال سوریه خواهند رفت.

 

الکسی تسگانکوف، رئیس این مرکز روز دوشنبه در بیانیه‌ای گزارش داد، در ۲۴ ساعت گذشته شبه‌نظامیان ۱۱ دستگاه تانک، پنج دستگاه خودروی پیاده نظام، پنج خمپاره‌انداز، ۵۵ مسلسل سنگین، سه خمپاره‌انداز ضد هوایی، ۱۴ موشک ضد تانک ساخت آمریکا و مقداری اسلحه سبک را تحویل دادند.

 

تسگانکوف افزود: نظامیان روسیه مذاکراتی با چهره‌های برجسته شهرک‌های سوری و رهبران گروه‌های مسلح در منطقه کاهش تنش در جنوب غرب سوریه با هدف عادی‌سازی اوضاع در منطقه داشتند.

 

رئیس مرکز آشتی روسیه در سوریه در ادامه درباره بازگشت آوارگان به خانه‌هایشان در غوطه شرقی در حومه دمشق گفت: تعداد آوارگان سوری که به کشور خود بازگشته‌اند، به ۷۱ هزار و ۷۰۰ تن رسید و روز دوشنبه نیز ۱۰۰ تن دیگر به خانه‌های خود بازگشتند.

 

مخالفان سوری گفتند طبق توافقنامه نیروهای دولت سوریه اجازه ورود به پایگاه‌هایشان را ندارند و باید نیروهای بومی از شبه‌نظامیان سابق تحت نظارت پلیس نظامی روسیه تشکیل شود.

 

ابوشیماء در ادامه گفت، نگرانی بسیاری وجود دارد زیرا مخالفان اعتمادی به روس‌ها و دمشق ندارند و مخالفانی که در درعا مانده‌اند، در پایگاه‌هایشان در خطوط مقدم جنگ تحت محاصره هستند.

 

ابو جهاد، مذاکره‌کننده دیگری از مخالفان سوری گفت: دور جدیدی از مذاکرات با افسران روس درباره سرنوشت شهر درعا و اقدامات امنیتی پس از کنترل بر آن و نیز تشکیل یک گروه از نیروهای محلی برای ممانعت از ورود نیروهای دمشق به درعا با تضمین روسیه انجام شد.

ایسنا

ارتش سوریه بر ۷۰ درصد استان درعا مسلط شد

نهاد موسوم به ‘دیدبان حقوق بشر’ سوریه اعلام کرد که ارتش و نیروهای مسلح این کشور پس از تسلط بر چند منطقه در مرز اردن، حدود 70 درصد استان ‘درعا’ را به کنترل خود درآوردند.

ادامه »

اردن, جنگ بر علیه تروریسم, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

بالاخره شورشیان سوری با روسیه برای خروج از مناطق مرزی به‌توافق رسیدند

شورشیان سوری اعلام کردند که توانسته‌اند به توافقی با نیروهای روسیه دست یابند که به موجب آن سلاح‌هایشان را به صورت مرحله‌ای تحویل می‌دهند و نیروهای پلیس نظامی روسیه هم در مناطق مرزی سوریه با اردن مستقر می‌شوند.

ادامه »

اسراییل, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

با پاکسازی مناطق از تروریست ها؛ ارتش سوریه به مرز اردن رسید

ارتش و نیروهای مسلح سوریه روز پنجشنبه چهار نقطه مرزی با کشور اردن را از وجود تروریست ها پاکسازی کردند.   به گزارش ایرنا، منابع میدانی امروز اعلام کردند که ارتش و نیروهای مسلح سوریه 9 نقطه و پاسگاه مرزی از مرزهای اداری استان درعا با اردن را پاکسازی کردند.   این نقاط از میله

ادامه »

جنگ بر علیه تروریسم, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

سازمان اطلاعات عراق خبر مرگ پسر بغدادی را در جریان حمله هوایی روسیه تایید کرد

سازمان اطلاعات عراق در بیانیه‌ای کشته شدن پسر ابوبکر بغدادی را طی بمباران جنگنده‌های روسیه در تاریخ دوم ژوئیه جاری در مرکز سوریه تایید کرد.

ادامه »

امریکا, جنگ بر علیه تروریسم, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق