مخالفان برنامه ریاضت اقتصادی دولت آرژانتین به خیابان‌ها آمدند

به گزارش خبرگزاری رویترز، در نخستین دور از اعتراضات برنامه ریزی شده علیه برنامه ریاضت اقتصادی دولت و افزایش هزینه خدمات عمومی، ده ها هزار آرژانتینی در خیابانهای بوئنس آیرس تظاهرات کردند.

ادامه »

ارژانتین, اعتراضات اجتماعی, امریکای لاتین, جهان, حقوق بشر, خبر

رئیس‌جمهوری مکزیک: دیوار مرزی موضوع داخلی آمریکا است/ با ترامپ مذاکره نمی‌کنیم

به گزارش اسپوتنیک، «آندرس مانوئل لوپز اوبرادور» (Andres Manuel Lopez Obrador) رئیس جمهوری مکزیک امروز چهارشنبه اعلام کرد که حاضر نیست در نشستی با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به رایزنی درباره دیوار مرزی میان دو کشور بپردازد.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, جهان, خبر, مکزیک

ارتش برزیل مخالف ایجاد پایگاه نظامی آمریکا در خاک این کشور است

یک مقام ارشد نظامی برزیل روز گذشته عنوان کرد که مقام های نظامی این کشور با ایجاد پایگاه نظامی آمریکا در خاک برزیل مخالف هستند.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز، اظهارنظر این مقام ارشد نظامی برزیل در حالی مطرح شده که ‘ژایر بولسونارو’ که چند روز پیش فعالیتش را به عنوان رئیس جمهوری جدید برزیل آغاز کرد، تمایل خود را برای مذاکره برای ایجاد پایگاه نظامی امریکا در برزیل اعلام کرده. بولسونارو هدف از ایجاد این پایگاه نظامی را مقابله با نفوذ روسیه در ونزوئلا عنوان کرد.

 

در همین حال این مقام ارشد نظامی برزیل که خواست نامش فاش نشود، گفت که ارتش برزیل مخالف ایجاد پایگاه نظامی آمریکا در برزیل است.

 

وزارت دفاع برزیل نیز اعلام کرد که در جریان این پیشنهاد بولسونارو قرار ندارد. ‘سیلویا مارتینز’ سخنگوی وزارت دفاع برزیل نیز در این رابطه عنوان کرد: رئیس جمهوری با وزیر دفاع در مورد این مسئله صحبت نکرده است.

 

بولسونارو راست گرا در رقابت های انتخاباتی بارها از نزدیک شدن روابط کشورش با آمریکا و ایجاد یک هم پیمانی قوی با دولت ترامپ سخن به میان آورده بود. ‘مایک پمپئو’ وزیر خارجه آمریکا نیز در مراسم سوگند بولسونارو عنوان کرد که دو کشور می توانند از این فرصت برای همکاری گسترده علیه برخی کشورهای چپ گرای امریکای لاتین استفاده کنند.

 

وزیر خارجه برزیل نیز اعلام کرده که بولسونارو تمایل به ایجاد پایگاه نظامی آمریکا در برزیل دارد و قرار است در سفر ماه مارس( اسفند) به واشنگتن در این رابطه با مقامات آمریکایی مذاکره کند.

 

به گزارش ایرنا، بولسونارو نامزد راست گرای انتخابات ریاست جمهوری برزیل، توانست با وعده های جذابی همچون ریشه کنی فساد مالی، از بین بردن جرایم خشونت آمیز و رونق اقتصادی نظر مردم برزیل را جلب کند.

 

همین وعده های پوپولیستی و استفاده از تاکتیک های رفتاری و انتخاباتی مشابه ‘دونالد ترامپ’ رییس جمهوری آمریکا در انتخابات سال 2016 میلادی توجه مردم را به بولسونارو جلب کرد و از این رو از سوی برخی کارشناسان ‘ترامپ برزیل’ لقب گرفت.

خودداری رئیس‌جمهور برزیل از انتقال سفارت این کشور به‌بیت‌المقدس اشغالی

به گزارش رویترز، موضوع انتقال سفارت برزیل به بیت‌المقدس اشغالی که پیشتر از سخنان «ژایر بولسونارو» رئیس جمهور منتخب برزیل مطرح شده بود، از دستور کار دیدار وی با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل خارج شد.

ادامه »

اسراییل, امریکای لاتین, برزیل, جهان, خبر

تجمع بزرگ نیروهای مردمی ونزوئلا

به مناسبت صدوهشتادوهشتمین سال درگذشت سیمون بولیوار و پس از دستور نیکلاس مادورو، رئیس ‌جمهور ونزوئلا به آماده باش نیروهای مسلح این کشور هزاران نفر از نیروهای مردمی ونزوئلا ماراکایبو تجمع کردند.     مادورو به نیروهای مسلح ونزوئلا دستور داده است برای شکست توطئه‌های امپریالیستی آمادگی خود را در بالاترین سطح حفظ کنند.  

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, جهان, خبر, ونزوئلا

اتحاد امریکای لاتین در برابر واشنگتن افزایش یافته است

روسای جمهور بولیوی و نیکارگوئه روز گذشته در نشست آلبا ضمن محکوم‌کردن سیاست‌های مداخله‌جویانه و امپریالیستی آمریکا برای بی‌ثبات کردن کشورهای آمریکاس لاتین تاکید کردند که این منطقه امروز بیشتر از گذشته در برابر این تهدیدها متحدتر شده است.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, بولیوی, کوبا, نیکاراگوئه, ونزوئلا