ارائه طرح‌های اولیه پیرامون آینده نیروهای آمریکایی در عراق

یک منبع دولتی عراقی امروز (دوشنبه) از طرح‌های اولیه پیرامون آینده حضور نیروهای آمریکایی در عراق خبر داد.

 

به گزارش ایسنا، این منبع به سایت شبکه خبری روسیاالیوم گفت، تماس‌هایی بین دولت واشنگتن و بغداد در مورد آینده نیروهای آمریکایی در عراق در جریان است و خواست مشترک دو کشور این است که مذاکرات در این خصوص آغاز و برای ماه‌ها یا یک سال ادامه یابد.

 

وی افزود، یکی از طرح‌های موجود در مورد حضور نیروهای آمریکایی این است که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در عراق حضور داشته باشد و حضور نیروهای آمریکایی در عراق هم در چارچوب این سازمان باشد.

 

این منبع ادامه داد، مسؤولان دولتی عراق به مقامات آمریکایی اعلام کردند که به پایگاه‌های این کشور در عراق نیاز دارند.

 

پارلمان عراق روز یکشنبه هفته گذشته لایحه‌ای را تصویب کرد که دولت را ملزم می‌کند به حضور نیروهای خارجی در خاک عراق پایان داده و از استفاده از حریم هوایی و آبی و اراضی این کشور به هر دلیلی توسط این نیروهای خارجی مانع شود.

 

چند روز پس از تصویب این لایحه، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر دولت موقت عراق اعلام کرد، از مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا درخواست کرده است برای تدوین سازوکارهایی جهت اجرای لایحه مذکور نمایندگانی را به این کشور بفرستد.

 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، در این مرحله، هر هیئتی به عراق برود، موظف خواهد بود بهترین راه را برای تأکید مجدد بر همکاری استراتژیک میان دو کشور بررسی کند نه اینکه به بررسی خروج نیروهای آمریکایی از عراق بپردازد.

گاردین؛ عقل و منطق می‌گوید آمریکا باید از خاورمیانه برود

بحرانی که در پی ترور سردار قاسم سلیمانی توسط دونالد ترامپ به وجود آمد، بر درستی تفکر ایران مبنی بر این که نیروهای نظامی آمریکا باید تسلیحاتشان را جمع کنند، پایگاه‌هایشان را ببندند و خاورمیانه را برای همیشه ترک کنند، صحه گذاشت.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, بحرین, تروریسم, جهان, چین, خاورمیانه, روسیه, سوریه, عراق, عربستان سعودی, عمان, قطر, کویت, مصر, ناتو

مخالفت آمریکا با خروج و صحبت ازتوسعه ناتو به‌منزله اشغالگری جدید است

تحلیلگر سرشناس عرب با اشاره به مخالفت واشنگتن با درخواست رسمی دولت عراق مبنی بر خروج فوری نظامیان آمریکا از این کشور، گفت که مخالفت با این درخواست و اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره گسترش طرح مأموریت ناتو در خاک عراق، اشغالگری جدیدی را ایجاد می‌کند.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امریکا, امریکای شمالی, جهان, خاورمیانه, عراق, ویتنام