رأی الیوم؛ توافقنامه سران روسیه و ترکیه برگ برنده دیگری برای سوریه

روزنامه فرامنطقه ای « رأی الیوم » چاپ لندن در سرمقاله شماره امروز (شنبه) خود نتایج به دست آمده از نشست سران روسیه و ترکیه را مورد بحث و بررسی قرار داده و از توافق حاصل میان آنان به عنوان « برگ برنده دیگری برای سوریه » نام برد.

ادامه »

ترکیه, تروریسم, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه

هدف بن‌سلمان از بازداشت شاهزادگان برجسته از زبان آسوشیتدپرس

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش‌های منتشر شده درباره بازداشت برخی شاهزادگان برجسته سعودی بنا به دستور ولیعهد عربستان را تایید کرد. همچنین به گزارش این خبرگزاری، شاهزاده احمد بن عبدالعزیز از بستن حرمین شریفین خشمگین است.

ادامه »

امریکا, جهان, خاورمیانه, خبر, عربستان سعودی

“میدل ایست آی”؛ بن سلمان دست‌کم ۲۰ شاهزاده را به اتهام خیانت بازداشت کرده است

سایت “میدل ایست آی” انگلیس در ادامه افشاگری‌های رسانه‌ای درباره اقدامات جدید شاهزاده ماجراجو و جوان سعودی درباره بازداشت دو ولیعهد احتمالی دیگر این کشور گزارش داد، محمد بن سلمان دست‌کم ۲۰ شاهزاده از خاندان سلطنتی را بازداشت کرده است.

ادامه »

امریکا, انگلستان, جهان, خاورمیانه, خبر, عربستان سعودی

ارائه طرح‌های اولیه پیرامون آینده نیروهای آمریکایی در عراق

یک منبع دولتی عراقی امروز (دوشنبه) از طرح‌های اولیه پیرامون آینده حضور نیروهای آمریکایی در عراق خبر داد.

 

به گزارش ایسنا، این منبع به سایت شبکه خبری روسیاالیوم گفت، تماس‌هایی بین دولت واشنگتن و بغداد در مورد آینده نیروهای آمریکایی در عراق در جریان است و خواست مشترک دو کشور این است که مذاکرات در این خصوص آغاز و برای ماه‌ها یا یک سال ادامه یابد.

 

وی افزود، یکی از طرح‌های موجود در مورد حضور نیروهای آمریکایی این است که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در عراق حضور داشته باشد و حضور نیروهای آمریکایی در عراق هم در چارچوب این سازمان باشد.

 

این منبع ادامه داد، مسؤولان دولتی عراق به مقامات آمریکایی اعلام کردند که به پایگاه‌های این کشور در عراق نیاز دارند.

 

پارلمان عراق روز یکشنبه هفته گذشته لایحه‌ای را تصویب کرد که دولت را ملزم می‌کند به حضور نیروهای خارجی در خاک عراق پایان داده و از استفاده از حریم هوایی و آبی و اراضی این کشور به هر دلیلی توسط این نیروهای خارجی مانع شود.

 

چند روز پس از تصویب این لایحه، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر دولت موقت عراق اعلام کرد، از مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا درخواست کرده است برای تدوین سازوکارهایی جهت اجرای لایحه مذکور نمایندگانی را به این کشور بفرستد.

 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، در این مرحله، هر هیئتی به عراق برود، موظف خواهد بود بهترین راه را برای تأکید مجدد بر همکاری استراتژیک میان دو کشور بررسی کند نه اینکه به بررسی خروج نیروهای آمریکایی از عراق بپردازد.

۱۴۰ کامیون حامل تجهیزات ارتش آمریکا از عراق وارد سوریه شد

خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش داد که ۱۴۰ دستگاه کامیون حامل تجهیزات و ادوات نظامی آمریکا از گذرگاه مرزی «الولید» عراق وارد پایگاه های آمریکا در شرق سوریه شد.

ادامه »

امریکا, جهان, حضور نظامی, خاورمیانه, خبر, سوریه, عراق

گاردین؛ عقل و منطق می‌گوید آمریکا باید از خاورمیانه برود

بحرانی که در پی ترور سردار قاسم سلیمانی توسط دونالد ترامپ به وجود آمد، بر درستی تفکر ایران مبنی بر این که نیروهای نظامی آمریکا باید تسلیحاتشان را جمع کنند، پایگاه‌هایشان را ببندند و خاورمیانه را برای همیشه ترک کنند، صحه گذاشت.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, بحرین, تروریسم, جهان, چین, خاورمیانه, روسیه, سوریه, عراق, عربستان سعودی, عمان, قطر, کویت, مصر, ناتو