آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران اجازه بازرسی نداد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش سه ماهه خود درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران نوشت که این کشور به بازرسان این کشور نه اجازه دسترسی به دو مرکز اتمی را داده و نه به سوالات آژانس پاسخ روشنی داده است.

ادامه »

اروپا, امریکا, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, سیاسی, فرانسه, مذاکرات اتمی

راغفر؛ پنهان کردن آمارها توسط بانک مرکزی، چیزی از واقعیت‌های تلخ زندگی مردم نمی‌کاهد

برخی از کارشناسان می‌گویند محرمانه شدن آمار، اقتصاد را به سمت عدم شفافیت سوق می‌دهد، از سوی دیگر بعضی از صاحب‌نظران اقتصادی بر این باور هستند که نیازی نیست همه آمارها علنی اعلام شود. اما حسین راغفر، تحلیلگر اقتصادی، در این باره نظر متفاوتی دارد.

ادامه »

اقتصادی, ایران, خبر, سیاسی, مصاحبه و گفتگو

سه بازیکن سپیدرود مشکوک به کرونا ویروس!

بسیاری از کشورهای جهان برای پیشگیری از پخش ویروس کرونای جدید بسیاری از مسابقات ورزشی و نشست‌ها و اجتماعات  خود را لغو کرده‌اند. ولی در کشورما با وجود شیوع نسبتأ وسیع این ویروس که باعث مرگ و بیماری بسیاری از هموطنان‌مان شده است، دولت همچنان در اتخاذ تدابیر لازم برای حفظ جان و سلامت مردم

ادامه »

ایتالیا, ایران, چین, خاورمیانه, خبر, ژاپن, سیاسی, ورزشی

ادامه ناآرامی‌ها با تجمع اعتراضی در دانشگاه تهران، هشدارهای سپاه، تهدید معترضان به “قلع‌وقمع اوباش” توسط روزنامه کیهان و …

سپاه پاسداران با صدور بیانیه‌ای معترضان را به “برخورد قاطعانه” تهدید کرد. نهادهای امنیتی و انتظامی نیز از دستگیرهای گسترده در استان‌های مختلف خبر می‌دهند. در چهارمین روز اعتراضات هنوز شمار دقیق کشته‌شدگان اعلام نشده است.

 

سپاه پاسداران در بیانیه‌ای معترضان را “اغتشاشگر” و “کینه‌توز” نامید و مدعی شد در اکثر استان‌ها و شهرها مردم “ضامن ثبات و آرامش جامعه” بوده‌اند، “به‌گونه‌ای که حتی یک گزارش ناامنی، تخریب، غارت و چپاول اموال عمومی از آن مناطق دریافت نشده است”.

 

از سوی دیگر استاندار تهران اعتراف کرد که در بیش از ۷۰ درصد استان‌های ایران اعتراضات رخ داده است.

 

روابط عمومی سپاه امام حسن مجتبی اعلام کرد که در اعتراضات دو روز گذشته ۱۵۰ نفر در استان البرز دستگیر شده‌اند.

 

دستگیری شماری از دانشجویان تهران نیز از سوی مقامات دانشگاه تایید شده، اما هنوز معلوم نیست که چه نهاد امنیتی مسئول این دستگیری است. در استان خوزستان نیز خبر از دستگیری “لیدرهای” معترضان منتشر شد.

 

حسن روحانی نیز کسانی که با خودروهایشان راهبندان ایجاد می‌کنند را تهدید کرد و گفت که از طریق دوربین‌های زیادی که در شهرها نصب شده‌خودروها و شماره آنها شناسایی می‌شوند.

 

حکومت ایران به‌رغم مخالفت‌ها هم‌چنان از دسترسی شهروندان به ارتباطات اینترنتی جلوگیری می‌کند.

 

نگاهی به گزارش‌های پراکنده نشان می‌دهد که تا کنون ده‌ها نفر کشته شده‌اند و بیش از یک‌هزار نفر نیز دستگیر شده‌اند.

 

سفیر ایران در لندن: افزایش بهای بنزین نشان داد که پیوند حکومت و مردم قوی است

 

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر جمهوری اسلامی در لندن مدعی شد که افزایش قیمت بنزین در شرایط تحریم‌ها “نشان‌دهنده پیوند قوی میان حکومت و مردم است”. به گفته بعیدی‌نژاد این موضوع در کشورهای غربی نادیده گرفته می‌شود.

 

اما بعیدی‌نژاد به اعتراض‌های گسترده‌ای که در بیش از ۱۰۰ شهر ایران جریان دارد، اشاره‌ای نکرد. به گفته مقامات رسمی چند تن کشته و بیش از هزار نفر دستگیر شده‌اند.

 

۱۵۰ نفر در استان البرز توسط سپاه دستگیر شدند

 

روابط عمومی سپاه امام حسن مجتبی اعلام کرد که در اعتراضات دو روز گذشته ۱۵۰ نفر دستگیر شده‌اند. سپاه مدعی شده است که این افراد “لیدرهای” اعتراضات بوده‌اند. شناسایی این افراد توسط نیروهای سپاه صورت گرفته است. در اطلاعیه سپاه آمده است که این “افراد آموزش‌دیده در داخل و خارج کشور بوده‌اند و با دریافت مبالغی دست به آتش‌زدن و تخریب مراکز” کردند.

 

در برخی ویدیوها که در شبکه اجتماعی منتشر شده، دیده می‌شود که نیروهای انتظامی به سوی معترضان شلیک می‌کنند. تعداد ناروشنی در اعتراضات روزهای گذشته کشته و زخمی شده‌اند. به گفته منابع رسمی بیش از هزار نفر تا کنون بازداشت شده‌اند.

 

شهردار اصفهان: نا‌آرامی‌ها خساراتی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان وارد کرده

 

قدرت‌الله نوروزی، شهردار اصفهان مدعی شد که نا‌آرامی‌های اخیر خسارات قابل توجه‌ای حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان به “زیرساخت‌ها، معابر و تاسیسات شهری” اصفهان وارد کرده است.

 

به گفته نوروزی “با توجه به تحریم‌ها جایگزینی و تعمیر بسیاری از خسارت‌های وارده” به اصفهان بسیار دشوار و حتی در مواردی ناممکن است.

 

اعتراض‌ها در اصفهان سبب توقف تردد مترو و قطار شهری شده است. به ادعای نوروزی حدود ۳۰ دستگاه اتوبوس نیز “کاملاً سوخته است.” نوروزی ضمن اشاره به جابه‌جایی ۱۰۰ هزار نفر در روز از طریق مترو افزود: «اما اکنون به دلیل تخریب‌ها مترو تعطیل شده است. همچنین اتوبوس‌هایی که هرروز ۶۰۰ هزار نفر را جابه‌جا می‌کردند اکنون آسیب دیده‌اند.»

 

این در حالی است که در شبکه اجتماعی از برخورد خشونت‌آمیز ماموران امنیتی وانتظامی با معترضان گزارش می‌شود. تا کنون شمار دقیق کشته‌شدگان و زخمی‌ها روشن نیست. برخی از شاهدان عینی گزارش می‌دهند که ماموران خودروها و اموال عمومی را تخریب می‌کنند.

 

خبر یکی از کاربران از وضعیت شیراز

 

محمد، یکی از شهروندان شیرازی با ارسال پیامی برای دویچه ‌وله از وضعیت محله خود نوشته است:

 

«سلام من از شیراز پیغام میدم، نمیدونم چجوری تونستم وصل بشم اوضاع شهر کاملا امنیتی است بخاطر بارندگی مردم امروز خیلی در سطح شهر نبودند اکثر مغازه ها تعطیل هستند.

 

تمام مناطقی که دیروز، دیشب درگیری بود، امروز نیروهای امنیتی آنجا بودند. چند تا از محله ها مثل شهرک گلستان وشهرک بِزن مردم درگیر شدند با نیروهای لباس شخصی. پمپ بنزین‌ها تعطیل هستند چند تایی که باز هستند صف فروش زیاده و پلیس نیروهای امنیتی حضور دارند. در تمام خیابون‌هایی که اعتراضات بود تمام بانک‌ها و امکان دولتی شهرداری آسیب دیدند، میشه گفت هشتاد درصد تخریب شدند.»

 

شماری از دانشجویان دانشگاه تهران بازداشت شدند

 

دانشجویان دانشگاه تهران در روز یک‌شنبه ۲۶ آبان تجمعی در محوطه بیرون دانشگاه داشتند، که در آن به وضعیت اقتصادی کشور و حوادث روزهای گذشته اعتراض شد. در پایان این تجمع شماری از دانشجویان در خارج از محوطه دانشگاه دستگیر شدند.

 

خبرگزاری شفقنا از قول سعید حبیبا، معاون دانشجویی دانشگاه تهران دستگیر دانشجویان را تایید کرد. به گفته حبیبا حراست و مسئولان دانشگاه در حال رسیدگی به وضعیت دانشجویان بازداشتی هستند. هنوز روشن نیست که چه نهاد امنیتی دانشجویان را بازداشت کرده است.

 

نماینده مجلس: قطع اینترنت سبب نارضایتی بیشتر در جامعه شده است

 

حمیده زرآبادی‌، نماینده مجلس شورای اسلامی خواستار رفع محدودیت دسترسی به اینترنت شد. به گفته زرآبادی اختلال در شبکه جهانی اینترنت خود “نارضایتی جدیدی” در میان شهروندان ایجاد کرده است. زرآبادی تاکید کرد: «حتی قطعی اینترنت در مناطقی که هیچ مشکلی وجود ندارد هم وجود دارد.»

 

مسئولان امنیتی برای مهار نا‌آرامی‌ها در ایران ارتباطات اینترنتی را کند یا به‌طور کلی قطع کرده‌اند. به گفته زرآبادی قطع اینترنت وضعیت خبررسانی را دچار مشکل کرده است و بر “التهاب” در جامعه افزوده است. قطع اینترنت در کسب و کار در ایران نیز اخلال به‌وجود آورده است.

 

بیانیه حوزه علمیه کازرون درباره آتش زدن این مکان

 

سایت فرارو روز دوشنبه خبر داده که در جریان اعتراضات به افزایش قیمت بنزین در شهرستان کازرون، به حوزه علمیه این شهر حمله شده و بخش‌هایی از آن به آتش کشیده شده است.

 

در همین رابطه مدیریت حوزه استان فارس بیانیه‌ای صادر کرده و در آن “از مسئولان امنیتی و انتظامی خواست که با فرصت طلبان و حرمت شکنان به مقدسات برخورد جدی تری داشته باشند”.

 

سایت فرارو عکس‌هایی نیز از بخش‌های آتش گرفته این مدرسه علمیه منتشر کرده است.

 

لازم به ذکر است که در ویدیوهایی که از اعتراضات منتشر شده، مشاهده می‌شود که نیروهای امنیتی ملبس به لباس مخصوص و کلاه‌های ماسک‌دار اقدام به شکستن شیشه خودروها می‌کنند. در شبکه‌های اجتماعی، تخریب و به آتش کشیده شدن اماکن به این نیروها نسبت داده شده است.

 

سپاه پاسداران: با هرگونه ناامنی قاطعانه برخورد می‌کنیم

 

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران روز دوشنبه ۲۷ آبان (۱۸ نوامبر) با انتشار بیانیه‌ای به اعتراضات مردمی و ناآرامی‌های ناشی از افزایش بهای بنزین واکنش نشان داد.

 

در این بیانیه از جمله آمده است که سپاه پاسداران در همکاری با سایر نیروهای مقتدر مسلح، انتظامی و امنیتی “حفظ امنیت کشور را وظیفه قانونی خود دانسته و با ادامه هرگونه ناامنی و اقدامات مخل آرامش و آسایش مردم برخورد قاطعانه خواهد کرد”.

 

در بیانیه سپاه پاسداران از مردم قدردانی شده که “در حوادث این روزها در اکثر استان‌ها و شهرهای کشور ضامن ثبات و آرامش جامعه بوده‌اند، به گونه‌ای که حتی یک گزارش ناامنی، تخریب، غارت و چپاول اموال عمومی از آن مناطق دریافت نشده است”.

 

به گزارش رسانه‌های خبری دست کم ۱۲ نفر در جریان ناآرامی‌های روزهای اخیر کشته و حدود هزار نفر بازداشت شده‌اند. گزارش‌های غیررسمی حاکی از مرگ ده‌ها نفر است.

 

سایت فرارو روز دوشنبه ۲۷ آبان گزارش داد که مدرسه علمیه شهرستان کازرون هدف حمله معترضان قرار گرفته و به آتش کشیده شده است. مدیریت حوزه استان فارس با انتشار بیانیه‌ای از مسئولان امنیتی و انتظامی خواسته است، “با فرصت‌طلبان برخورد جدی‌تری داشته باشند”.

 

تهدید مدیر مسئول نشریه کیهان به “قلع‌وقمع اوباش”

 

حسین شریعتمداری، مدیر مسئول نشریه کیهان در روز دوشنبه ۲۷ آبان (۱۸ نوامبر) در ستون “یادداشت روز” این نشریه از یک سو عملکرد دولت روحانی در هفت سال گذشته را به شدت مورد انتقاد قرار داده و از سوی دیگر تهدیدهایی نیز علیه معترضان به افزایش بهای بنزین ابراز کرده است.

 

در نوشته او از جمله آمده است: «فتنه‌گران و کارفرمایان پشت پرده آنها بارها ملت پاکباخته و رزمندگان جان‌برکف ایران اسلامی را آزموده‌اند و می‌دانند برای آنانی که کور کردن چشم فتنه‌های ۷۸ و ۸۸ و … را در کارنامه خود دارند، قلع و قمع این اراذل و اوباش نیز به آسانی ممکن است».

 

شریعتمداری در بخشی دیگر از یادداشت روز به دولت حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران تاخت و نوشت: «با کمال تأسف باید گفت که مردم طی نزدیک به هفت سال گذشته شاهد وعده‌های فراوانی از سوی دولت بوده‌اند که بسیاری از آنها بر زمین مانده و عملی نشده است و دولت به جای عذرخواهی از ملت در اقدامی تعجب‌آور وعده‌ها را انکار و یا درباره آن اظهاراتی خلاف واقع و متضاد با آنچه وعده داده بود، داشته است».

 

تعطیلی مدارس اصفهان، خوزستان و البرز بدون دلیل

 

هرچند رسانه‌های داخلی از شرایط عادی در کشور و بازگشت آرامش به شهرها نوشته‌اند اما در سه استان البرز، اصفهان و خوزستان مدارس بدون ذکر دلیل تعطیل اعلام شدند. متروی اصفهان نیز به دلیل “نبود امنیت” تعطیل اعلام شده است.

 

شورای تأمین استان اصفهان بدون ذکر دلیلی مشخص مدارس این شهر در همه مقاطع تحصیلی را تعطیل اعلام کرد. روابط عمومی اداره آموزش و پرورش استان فارس نیز مدارس شیراز را در روز دوشنبه بدون ذکر دلیل تعطیل اعلام کرده است.

 

استانداری البرز تمامی مدارس در این استان را در روز دوشنبه تعطیل اعلام کرده است. استانداری خوزستان نیز مدارس را در تمامی مقاطع در روز دوشنبه تعطیل و دلیل آن را نیز “آلودگی هوا” اعلام کرده است.

 

در تمامی این نقاط در طول روزهای گذشته اعتراضات به افزایش قیمت بنزین جریان داشته است.

 

همچنین گزارش شده که سپیده قلیان، فعال مدنی که به‌ تازگی با وثیقه به طور موقت آزاد شده بود بار دیگر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. تصاویر ویدئویی منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که او در تجمعی مردمی در خوزستان در حالی که برگه‌ای را به دست دارد شعار می‌دهد: «نه تهدید، نه زندان دیگر اثر ندارد.» روی این برگه نوشته شده است: «بنزین را ۳۰۰ درصد گران کردید، دستمزدها را هم زیاد کردید؟»

 

متروی اصفهان برای دومین روز متوالی تعطیل شد

 

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار اصفهان از تعطیلی متروی این شهر به دلیل “نبود امنیت” خبر داده است.

 

به گزارش ایرنا، علیرضا صلواتی گفت، قطار شهری اصفهان بعد از “تأمین امنیت” در ایستگاه‌های شمال شهر آماده راه‌اندازی است.

 

صلواتی از خسارت دیدن پنج ایستگاه شهری اصفهان در روزهای شنبه و یکشنبه خبر داد.

 

سپاه از دستگیری دو نفر از “رهبران” معترضان خبر داد

 

سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در استان فارس می‌گوید، دو تن از “رهبران” معترضان به گرانی بنزین را در شیراز دستگیر کرده است.

 

به گزارش مشرق‌نیوز، سپاه مدعی شده که این دو نفر “با وعده اقامت و پرداخت پول” مأمور شده بودند که مردم را “تحریک و اماکن کلیدی و اموال عمومی را تخریب کرده و پس از تهیه فیلم آن را برای سرکردگان خود در خارج از کشور ارسال کنند.”

 

در ضمن “آتش زدن کلانتری، خودروهای پلیس، تخریب ساختمان دولتی و جایگاه‌های سوخت” هم بخشی از “مأموریت این دو نفر” قلمداد شده است.

در پشتیبانی از اعتراضات مردم بە افزایش قیمت بنزین

در سومین روز از اعتراضات گستردە مردمی ایران بە افزایش قیمت بنزین، بین مردم و نیروهای سرکوبگر امنیتی و انتظامی درگیری بە وجود آمدە و طبق برخی از اخبار در این درگیری‌ها چند تن از مردم بیگناه کشتە شدە‌اند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, ایران, بیانیه, سیاسی

بازهم تکرار آزموده‌ها و نمایش انتخاب بین «بد و بدتر»!

با نزدیک شدن به موعد نمایش انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در ۲ اسفندماه ۱۳۹۸، بار دیگر نظریه‌پردازان و چهره‌های سیاسی ریز و درشت وابسته به جناح‌های رژیم به میدان بحث و نظریه‌پردازی رسانه‌ای وارد می‌شوند.

ادامه »

انتخابات, ایران, سیاسی, مقاله

تاکنون حدود ۵۰ نماینده طرح استیضاح علی لاریجانی را امضاء کرده‌اند

تهیه طرح استیضاح علی لاریجانی در مجلسحجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری در نشست علنی امروز یکشنبه، مجلس، درحال اخذ امضای نمایندگان برای طرح استیضاح علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی است.

ادامه »

ایران, خبر, سیاسی