کشته و آواره‌شدن بیش از ۳ میلیارد حیوان در آتش‌‌سوزی‌های استرالیا

نخست‌وزیر راست افراطی، استرالیا پیش از این و به رغم وسعت آتش‌سوزی‌ها گفته بود که با وجود آتش‌سوزی‌های گسترده‌ای که این کشور را در بر گرفته است، تلاش‌های خود را برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی افزایش نمی‌دهد.

ادامه »

استرالیا, حقوق حیوانات, خبر, محیط زیست

ادامه سگ کشی وحشیانه در ایران

یکی از دلایل عدم اهمیت مقامات به کشتارهای غیر انسانی و وحشیانه سگ‌ها ریشه در خرافات برخاسته از جمله‌ای است که در بسیاری از رساله‌‌های توضیح‌المسائل توسط مراجع تقلید شیعه مبنی بر نجس بودن سگ‌هاست

 

در چند روز گذشته ویدیویی در فضای مجازی در سراسر کشور منتشر شده است که در آن صحنه‌های از کشتار وحشیانه عوامل سگ‌ها توسط عوامل شهرداری شهر بهار ، همدان، را نشان می‌دهد.

 

سگ کشی در کشورمان به صورت وسیعی و با وحشیانه‌ترین روش‌ها، سال‌های طولانی است که توسط شهرداری‌ها صورت می‌گیرد. به رغم این که بخشنامه‌های مشخصی در مورد چگونگی کاهش تعداد سگ‌های ولگرد وجود دارد، ولی همواره به بهانه‌های گوناگون، هیچگاه این بخشنامه‌ها مورد توجه و استفاده قرار نگرفته‌اند.

 

در چند سال گذشته و با استناد به فیلم‌هایی که در رسانه‌های گروهی و فضای مجازی منتشر شده است، شلیک مستقیم، تزریق اسید، استفاده از سیانور ، سوزاندن و یا دفن در آهک، تنها چند نمونه از شیوه‌هایی است که برای کشتن سگ‌ها از آن‌ها استفاده شده است و در این میان شهرداری‌ها با اجیر کردن افراد و یا شرکت‌های خصوصی، این کشتارها را سازماندهی می‌کنند.

 

علت این کشتارها از سوی مسئولین کاهش تعداد سگ‌های ولگرد اعلام شده است که با وجود به کار بردن چنین شیوه‌های غیر انسانی، تفاوتی در تعداد سگ‌های ولگرد به وجود نیامده است.

 

سگ‌کشی در ایران از سوی سازمان‌های دولتی با قراردادهای مختلف و در شکل‌های متفاوت در شهرها اجرا می‌شود و کمتر مقام مسئولی در مورد آن واکنش نشان می‌دهد. یکی از دلایل عدم اهمیت مقامات به کشتارهای غیر انسانی و وحشیانه سگ‌ها ریشه در خرافات برخاسته از جمله‌ای است که در بسیاری از رساله‌‌های توضیح‌المسائل توسط مراجع تقلید شیعه مبنی بر نجس بودن سگ‌هاست. آنچه که حتی سگ‌های اهلی را در شهر ها نیز از بیرون آمدن به عنوان یک نیاز لازم باز داشته است.

 

به گزارش ایسنا در روز یکشنبه، ۲۹ تیر، معصومه پارچیان ، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهار، در مورد این فیلم گفت: “صبح جمعه مطلع شدیم که شهرداری بهار با دستور شهردار اقدام به سگ‌ کشی کرده است. ” وی با بیان اینکه کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد با شهرداری است، افزود: دستورالعمل ابلاغی برای کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد بر مبنای زنده گیری و عقیم سازی این سگ‌ها است و تا حد امکان باید از اتلاف سگ‌ها جلوگیری شود.

 

پارچیان با بیان اینکه محیط زیست عضو کارگروه مسئول تصمیم‌گیری در زمینه سگ‌های ولگرد نیست، گفت: محیط زیست شهرستان بهار به شهرداری تذکر داده که برای کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد مطابق دستورالعمل های ابلاغ شده از طریق زنده گیری و عقیم سازی آنها عمل کند.

 

وی با بیان اینکه انتشار ویدئوی سگ کشی شهرداری شهر بهار باعث آزردگی خاطر بسیاری از افراد شده است، خاطرنشان کرد: یک شرکت خصوصی باید برای زنده گیری و عقیم سازی سگ‌های ولگرد ورود کند تا از بروز چنین اتفاقاتی در سطح شهر جلوگیری شود.

 

بر خلاف نظر پارچیان، تجربه شرکت‌های خصوصی در مورد کنترل تعداد سگ‌های ولگرد فاجعه‌ای تمام عیار در کشور بوده که سبب خشم بسیاری از مردم شد تا جایی که اعتراض‌هایی وسیع را از سوی مردم و هنرمندان را به همراه داشت.

 

برای کنترل تعداد سگ‌های ولگرد، به بیان فعالان محیط زیست و کارشناسان شهری شیوه «سی ان وی آر» که مخففی است برای “گرفتن، عقیم سازی، واکسینه کردن و رهاسازی” تا امروز کارآمدترین شیوه‌ای بوده که برای کنترل جمعیت حیوانات صورت گرفته. استفاده از این شیوه در کشورهای اروپایی مرسوم است.

 

یک گزارش کوتاه

 

 

اتفاقی عجیب در یک قبرستان در کرج مادر “عماالدین سجادی” از فعالان زیست محیطی کشور وقتی برای خواندن فاتحه سر مزار پسرش رفت صحنه‌ای عجیب دید که شوکه شد.

 

روز پنجشنبه گذشته وی هنگام حضور در کنار مزار پسرش متوجه حضور دو سگ شد. این دو سگ همان سگ‌هایی بودند که عماد هر روز به آنان رسیدگی می‌کرد و هر از گاهی آنان را برای شستشو به خانه می‌آورد.

 

حتی برای این دو سگ اسم نیز گذاشته بود که یکی قهوه‌ای و دیگری کوچولو نام داشت.

 

▫️مدیر آرامستان می‌گوید که متوجه حضور سگ‌ها در آرامستان شده بودیم و فکر می‌کردیم که دلیل خاصی ندارد تااینکه متوجه شدیم این دو سگ و تعدادی از سگ های دیگر هر روز فقط بر سر مزار یک نفر می‌آیند و آن هم مزار عماد است تا به او سر بزنند.

 

▫️عمادالدین حیرت‌سجادی یکی از اعضای فعال مجمع فعالان زیست محیطی کشور در کرج بود که به امداد و نجات حیوانات بی سرپناه می‌پرداخت.

 

او ۴ ماه پیش بر اثر ایست قلبی درگذشت.

روز جهانی بدون پلاستیک؛ پلاستیک‌های سرگردان روزهای کرونایی

سوم جولای، روز جهانی بدون پلاستیک، ابتکاری جهانی برای رهایی از کیسه‌های پلاستیکی یک‌بارمصرف در سراسر جهان است. هدف از نامگذاری این روز، ارتقاء آگاهی از محیط‌زیست با تشویق همگان برای منع استفاده از کیسه‌های پلاستیکی است و باید به دنبال گزینه‌های سازگار با محیط‌زیست باشیم.

ادامه »

امریکا, جهان, حقوق بشر, حقوق حیوانات, کانادا, محیط زیست