اعتراض شاپرک شجری‌ زاده به حجاب اجباری در قیطریه منجر به دستگیری و ضرب و شتم وی شد + ویدیو

چهارشنبه دوم اسفند در خیابان قیطریه تهران شاپرک شجری‌ زاده به حجاب اجباری اعتراض کرد. او با چوبی که شال سفید خود را بر آن زده بود از سوی مأموران دستگیر شد.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, زنان

بدهی مالیاتی تعاونی مسکن کارکنان شرکت واحد به اعضا ارتباطی ندارد

جمعی از کارگران عضو پروژه سپیدار ۲و۳ تعاونی مسکن شرکت واحد اتوبوسرانی تهران پیرامون انتشار گزارشی درباره مشکلات مالیاتی تعاونی مسکن کارکنان شرکت واحد و اهمال پیمانکار در تکمیل و تحویل بلوک‌ها، توضیحات زیر را در ۸ بند به خبرگزاری ایلنا، ارسال نمودند:

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

در مقوله دستمزد، سرنوشت معلمان بخش خصوصی با کارگران گره خورده‌ است

از آنجایی که سرنوشت معلمان و نیروی کار آموزشیِ بخش خصوصی با کارگران و سایر زحمتکشان مشمول قانون کار به تعیین حداقل دستمزد توسط کمیته سه‌جانبه گره خورده است، ما خواهان حضور نماینده تشکل‌های مستقل معلمان و کارگران در پروسه تعیین دستمزد در کمیته سه‌جانبه هستیم

ادامه »

ایران, بیانیه, حقوق بشر, کارگری, معلمان

دراویش گنابادی؛ مرز پرهیز از خشونت و دفاع شخصی کجاست؟

در درگیری‌‌های اخیر میان دراویش گنابادی و نیروی انتظامی عده زیادی از دراویش زخمی و بازداشت و از هر دو طرف چند تن کشته شدند. رهبر دراویش بر پرهیز از خشونت تاکید کرده، اما آستانه تحمل در برابر حمله، پرهیز از خشونت تا کجاست و حق دفاع شخصی چه معنایی دارد؟

ادامه »

ایران, حقوق بشر, گفتگو

دور جدید اعتراض کارگران گروه صنعتی فولاد اهواز از سر گرفته شد

به گفته این کارگران، از ساعت ۹ صبح امروز (چهارشنبه/ ۲ اسفند ماه) نزدیک به ۴۰۰ کارگر با برپایی یک تجمع صنفی در مقابل ساختمان استانداری خوزستان، انتقاد خود را نسبت به عملکرد مدیریت جدید اعلام کردند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

ادامهٔ اعتصاب غذای زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر و وضعیت خطرناک آنان!

ما خواهان آزادی فوری و بدون قیدوشرط همهٔ فعالان سیاسی-اجتماعی، کارگران، دانشجویان و زنان مبارز زندانی از بندهای رژیم ضدِ مردمی ولایت فقیه هستیم!

 
ادامهٔ اعتصاب غذای رضا شهابی

 

درحالی‌که نمایندگان مجلس برگماردهٔ رژیم ولایت فقیه، همراه با نمایندگان منتخب”لیست امید”- که هواداران دولت اعتدال‌گرای حسن روحانی و شماری از آنان هم مدعی اصلاح‌طلبی‌اند- صلاحیت جنایتکاری همچون علی‌رضا آوایی، از زمرهٔ دست‌اندرکاران و عاملان قتل‌عام زندانیان سیاسی در مرداد و شهریور ۱۳۶۷، در خوزستان، را با ۲۴۴ رأی موافق و تنها ۱۸ رأی مخالف به تصویب رساندند، خبرها و گزارش‌هایی بسیار نگران‌کننده‌ از زندان‌های رژیم جهل و جنایت و وضعیت بسیار خطرناک زندانیان سیاسی می‌رسد.

 

بر اساس این خبرها و گزارش‌ها، زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر کرج، که بیش از ۵۰ تن برآورد می‌شوند، در هفته‌های اخیر به بندی امنیتی منتقل شده‌اند. خبرگزاری هرانا- ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران- گزارش داد که هم‌اکنون دست‌کم ۱۸ زندانی در این بند در شرایطی بغرنج، در اعتصاب غذا به‌سر می‌برند. آغاز اعتصاب غذای زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر ‌روز هشتم مردادماه و دلیل آن حملهٔ گارد زندان و گارد اعدام به زندانیان بود. بر اساس همین گزارش، روز یکشنبه ۸ مردادماه، بعد از انتقال زندانیان سیاسی به هواخوری و پس از تفتیش بدنی‌ای همراه با ضرب‌وشتم ، بی‌آنکه به زندانیان اجازه دهند وسایل شخصی‌‌‌ای همچون داروهای‌شان را با خود ببرند، آنان را به سالن ۱۰ که از مدتی پیش زیر نظارت نیروهای امنیتی درحال ساخت بود، منتقل کردند. ۱۰ نفر از زندانیان معترض به‌این انتقال، به سلول انفرادی انداخته شده‌اند که ۴ نفر از آنان پس از چند ساعت به سالن ۱۰ بازگشته‌اند، و ۶ نفر دیگر هم پس از چند هفته به سالن ۱۰ منتقل شدند.

 

نام و هویت ۶ نفر ار ۲۲ نفر زندانی در حال اعتصاب غذا در سالن ۱۰ زندان رجایی شهر عبارت است از: حسن صادقی، سعید ماسوری، رضا اکبری منفرد، امیر قاضیانی، ابوالقاسم فولادوند و جعفر اقدامی.

 

سرکوبِ فعالان کارگری متوقف نمی‌شود

 

سایت سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران، هفتهٔ گذشته، زندانی شدن دوبارهٔ رضا شهابی را خبر داد. این سایت، در گزارشی از دستگیری مجدد رضا شهابی، نوشت: “طبق اعلام دادستانی به همسر آقای رضا شهابی، این کارگر زحمتکش زندانی تا مورخ ۱۸ دی‌ماه ۱۳۹۷ باید در زندان باشد. باوجود اینکه مرخصی پزشکی جزءِ ایام زندان محسوب می‌شود، دادستانی پنج ماه از مرخصی پزشکی این کارگر زحمتکش زندانی را که پیش از این مورد تأیید پزشکی قانونی قرار گرفته بود، غیبت محسوب کرده است. علاوه بر این، در حین گذراندن زندان با پرونده‌سازی مجدد، دادگاه شهابی را یک سال دیگر محکوم به حبس کرده است که بلافاصله پس از محکومیت قبلی به‌اجرا درمی‌آید و شهابی باید یک سال و پنج ماه دیگر و تا مورخ ۱۸ دی‌ماه ۱۳۹۷ در زندان باشد. شهابی روز چهارشنبه، ۱۸ مردادماه، وارد زندان رجایی شهر شد و تا این لحظه خانواده و همکاران او امکان تماس با وی نداشته‌اند.” سندیکای شرکت واحد اتوبوس‌رانی، در اطلاعیه‌یی، ضمن محکوم کردن این اقدام، نوشت: “سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه، اقدامات دادستانی برای بازگرداندن رضا شهابی را به زندان محکوم می‌کند و خواهان آزادی بی‌قید و شرط ایشان و لغو احکام زندان برای ابراهیم مددی و درود رضوی، دو عضو دیگر هیئت‌مدیرهٔ سندیکا، است و همچنین خواستار آزادی دیگر کارگران و معلمان در بند هستیم.”

 

ما همچنین طی هفته‌ها و ماه‌های گذشته شاهد گزارش های متعددی از سرکوب فعالیت‌های صنفی و حق‌خواهی کارگران و معلمان از نیشکر هفت‌تپه تا بازداشت حمید شرقی عضوِ سندیکای فلزکارمکانیک و به زندان انداختن محسن عمرانی، تداوم حبس اسماعیل عبدی و تبعید علی‌اکبر باغانی و صدور احکام زندان تعلیقی علیه دیگر فعالین صنفی معلمان همچون رضا مسلمی و طاهر قادرزاده و تلاش برای به زندان بازگرداندن محمود بهشتی و جعفر عظیم زاده بوده ایم.

 

همچنین بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی ”حقوق بشر در ایران“، مهدی خزعلی، فعال سیاسی، از زمان انتقال به زندان اوین دست به اعتصاب غذای خشک زده است. بر اساس همین گزارش روز ۲۲ مردادماه مهدی خزعلی در منزل پدری‌اش از سوی مأموران امنیتی بازداشت شد و پس از انتقال به زندان اعتصاب غذای خشک خود را آغاز کرده است.

 

گفته می‌شود، بازداشت این فعال سیاسی با ضرب و شتم و همراه با خشونت صورت گرفته است. مهدی خزعلی پیش‌ازاین نیز در بهمن‌ماه سال گذشته بازداشت و در پی اعتصاب غذا از زندان اوین آزاد شد. این فعال سیاسی درمجموع دارای ۳۷ سال حکم زندان در پرونده‌های مختلف است که این احکام بر اساس قانون باید تجمیع و حکم نهایی به وی ابلاغ گردد، اما گردانندگان سیستم قضایی تاکنون از تجمیع این پرونده‌های جلوگیری کرده اند.

 

در آستانهٔ بیست‌ونهمین سالگرد فاجعه ملی کشتار هزاران زندانی سیاسی به‌وسیلهٔ رژیم ولایت فقیه و به‌دستور مستقیم خمینی و توافق دیگر سران رژیم، تجربه نشان می‌دهد که ماهیت حکومت کنونی همان حاکمیت جهل و جنایتی است که عملکردهایش ازجمله به فاجعهٔ ملی سال ۶۷ منجر گردید.

 

حزب تودهٔ ایران، بار دیگر ضمن محکوم کردن ادامهٔ سیاست‌های سرکوبگرانه و ضد مردمی مجموعه حاکمیت ولایت فقیه بر ضد مبارزان راه آزادی، فعالان کارگری، زنان مبارزِ گرفتار در بند و فعالان دانشجویی، نویسندگان و فعالان شبکه‌های اجتماعی-مجازی، از همه نیروهای مترقی و آزادی‌خواه ایران و جهان می‌خواهد تا مبارزه برای رهایی مبارزان زندانی را تشدید کنند و در صفی واحد صدای اعتراض خود را بر ضد سیاست‌های سرکوبگرانه رژیم بلندتر کنند. سکوت و مماشات در مقابل سیاست‌های ضدانسانی دستگاه‌های اطلاعاتی و قضایی حکومت جمهوری اسلامی تنها به ادامه ظلم و جنابت یاری می‌رساند.

نامۀ مردم

سازمان ملل: دولت آمریکا صراحتا و بی‌قید و شرط نژادپرستی را محکوم کند

کارشناسان حقوق بشری سازمان ملل امروز (چهارشنبه) خواستار این شدند که رهبران آمریکا “صراحتا و بی‌قید و شرط” نفرت و جرائم نژادپرستانه را محکوم کرده و درباره اتفاقات نژادپرستانه اخیر در آمریکا به تحقیقات بپردازد.   به گزارش خبرگزاری رویترز، کارشناسان کمیته منع تبعیض نژادی سازمان ملل در بیانیه‌ای این خواسته را مطرح کرده اما

ادامه »

امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر

سازمان ملل: تجاوز جنسی اعضای داعش به ده‌ها هزار زن

سازمان ملل متحد شمار زنانی که توسط تروریست‌های “دولت اسلامی” مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند را ده‌ها هزار نفر تخمین زده است.   سازمان ملل متحد از دولت عراق خواسته از این زنان حمایت کند. فرزندان این زنان در خطر هستند.   سازمان ملل متحد در گزارشی جدید اعلام کرده که ده‌ها هزار دختر و

ادامه »

جهان, حقوق بشر, خبر, زنان, عراق

دومین کارگر مصدوم حادثه سرویس کارگران نیروی محرکه درگذشت

در عین حال گفته می‌شود وضعیت جسمی سه نفر از مصدومان حادثه تصادف دیروز سرویس کارگران نیروی محرکه وخیم است. همچنین پای یکی از کارگران این کارخانه در حادثه دیروز قطع شده است.   «محمدرضا میرزایی» یکی دیگر از مصدومان حادثه تصادف سرویس کارگران کارخانه نیرو محرکه قزوین که در بیمارستان شهید رجایی این شهربه

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

آقای رئیس‌جمهوری؛ در جهت رفع حصر سه عزیز دربند خانم رهنورد و آقایان موسوی و کروبی اقدام کنید

جمعی از اعضای ادوار انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در نامه ای به رئیس جمهوری با اشاره به وضعیت جسمی آقای کروبی و اعتصاب غذای او خواستار رفع حصر و رسیدگی به وضعیت محصوران شدند.   به گزارش سحام متن این نامه به شرح زیر است:   رئیس جمهوری محترم جناب آقای دکتر

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر