شورای جهانی صلح حملهٔ تحریک‌آمیز موشکی اخیر به سوریه را محکوم می‌کند!

بیانیهٔ شورای جهانی صلح: روند گسترش نظامیگری و جنگ گستردهٔ امپریالیستی در خاورمیانه باید متوقف شود!

ادامه »

اتحادیه اروپا, اسراییل, امریکا, انگلستان, ایران, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, سوریه, ضد جنگ, ناتو

واکنش‌ها به اظهارات اشرف غنی مبنی بر «شرم‌آور» خواندن گستردگی فقر در افغانستان

اظهارات رئیس جمهور افغانستان که گفته بود فراگیری و گستردگی فقر در این کشور «شرم آور» است، انتقاداتی را در بین کاربران افغان در فضای مجازی و برخی از مقامات افغان در پی داشته است.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, فقر

امراضی که خصوصی‌سازی برای استان فارس به بار آورد

خصوصی‌سازی با کارخانه‌های استان فارس چه کرد؟ پاسخ این پرسش را می‌توان در اتفاقات این روزهای فضای کار در کارگاه‌ها و کارخانه‌های نیمه‌تعطیل یا تعطیل این استان به روشنی جست.

ادامه »

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش

احتمال نابودی شهر کرمانشاه و کشتار عظیم مردم کُرد

چند شب پیش انفجار مهیبی شهر کرمانشاه را لرزاند و تا این لحظه هنوز هیچ منبع رسمی درباره منشأ این انفجار به مردم اطلاع‌رسانی نکرده است. شدت انفجار به حدی بود که موجب وحشت مردم کرمانشاه شد، شیشه‌های منازل تا شعاع کیلومترها شکست و وزارت کشور درخواست اعزام بالگردهای مجهز به سلاح جنگی به منطقه کرد که صبح روز گذشته این بالگردها به منطقه اعزام شد.

 

به گزارش «آمدنیوز»، یک مقام ارشد آگاه در شورای عالی امنیت ملی به شرط عدم افشای نام خود به خبرنگار «آمدنیوز» اطلاع داده است که: «شب گذشته سپاه پاسداران قصد انجام آزمایش یک فروند موشک بالستیک را داشته که این موشک بالستیک در لانچر خود منفجر شده است.»

 

بر اساس گزارش های رسیده: «شدت انفجار به حدی بوده که انبارهای زیرزمینی موشکی سپاه در منطقه ازگله، در آتش فرو رفته و هر لحظه امکان انفجار عظیم در این انبارهای زمینی وجود دارد. برآوردها نشان می‌دهد بیش از سه هزار موشک در این انبارها نگهداری می‌شود که نیروهای سپاه هنوز موفق نشده‌اند این موشک‌ها را به خارج از انبارها منتقل کنند.»

 

گفته شده که: برای انتقال موشک‌ها به بیرون از انبارها، اتومبیل‌های حمل کننده باید به تعداد بالا در انبارها تردد کنند و باید بتوانند «خرجِ» این موشک‌ها را سریعا از بدنه‌ی اصلی آن‌ها خارج کنند که تا کنون موفق به این امر نشده‌اند.

 

لازم به اشاره است که: «از شب گذشته تا کنون، نیروهای سپاه در حال خاموش کردن آتش عظیم وارد شده به این تونل‌ها و سرد کردن محیط انبارها هستند تا انفجاری رخ ندهد. در صورت بروز انفجار در این انبارها، کل شهر کرمانشاه تخریب و هیچ موجود جنبده‌ای در آن زنده نخواهد ماند.»

 

بر اساس آخرین گزارش های سپاه پاسداران به شورای‌عالی امنیت ملی، «دست‌کم هشت تن از نیروهای سپاه در انفجار شب گذشته موشک بالستیک در لانچر، جان خود را از دست داده‌اند.»

 

روز گذشته نیز در جلسه‌ی شورای عالی امنیت ملی که با حضور اکثریت اعضاء تشکیل شده، نمایندگان وزارت اطلاعات، دولت، دبیر شورای عالی امنیت ملی و فرمانده ارتش ، خواستار اعلام وضعیت بحرانی فوق‌العاده در کرمانشاه و انتقال سریع مردم به خارج از این شهر شده‌اند اما «محمدعلی جعفری» فرمانده سپاه با اعلام این شرایط مخالفت کرده است. مخالفت «جعفری» با اعلام شرایط بحرانی فوق‌العاده در کرمانشاه، موجب ایجاد جدال لفظی میان مسئولان ارشد کشور در جلسه‌ی امروز شده است.

 

از دلایل مخالفت «جعفری» با اعلام شرایط بحرانی در کرمانشاه، رصد ماهواره‌های آمریکایی و اسراییلی و شناسایی پایگاه اصلی موشکی ایران است.

 

«جعفری» گفته در صورت تخلیه شهر و بسیج تمام امکانات برای تخلیه‌ی چند هزار موشک موجود در انبارهای ازگله، محل اصلی این انبارها توسط ماهواره‌ها شناسایی و هر لحظه امکان حمله‌ی برق‌آسای آمریکا و اسراییل به انبارهای موشکی ایران وجود دارد.

 

«جعفری» در جلسه‌ی شورای عالی امنیت ملی عنوان کرده در صورت انفجار انبارهای موشکی، نهایتا چند هزار کُرد می‌میرند اما اگر این انفجار صورت نگیرد، ما مختصات جغرافیایی انبارها را با دست خود به ماهواره‌های آمریکایی و اسراییلی داده‌ و انبارهای خود را به دست خود به آنان هدیه کرده‌ایم.

 

این منبع آگاه در شورای عالی امنیت ملی به خبرنگار «آمدنیوز» می‌گوید: «هر لحظه امکان انفجار انبارهای موشکی زیرزمینی سپاه در کرمانشاه وجود دارد و بهتر است مردم هر چه سریع‌تر از این انبارها فاصله گرفته و از شهر دور شوند.»

بازداشت رهبران سرشناس حزب کمونیست سودان

به نقل از النشره، نیروهای پلیس سودان برای متفرق کردن صدها سودانی معترض به افزایش قیمت‌ها در این کشور که در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری واقع در خارطوم تجمع کرده بودند از گاز اشک‌آور و باتوم استفاده کردند.

ادامه »

جهان, حقوق بشر, سودان, کارگری

احضار گلرخ ایرایی و آتنا دائمی به دادسرای اوین

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، مسئولان زندان اوین امروز ۲۶ دی‌ماه اعلام کردند که گلرخ ایرایی به شعبه ۴ و ۵ دادسرای اوین و آتنا دائمی به شعبه ۴ دادسرای اوین احضار گشته‌اند؛ این زندانیان سیاسی اعلام داشتند که به دلیل عدم دریافت احضاریه کتبی و مشخص نبودن دلیل این احضار، از حضور در دادگاه خودداری می‌کنند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, زنان