پوتین هشدار داد: خطر جنگ هسته‎‏ای را نادیده نگیرید!

به گزارش ایتارتاس، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در کنفرانس خبری سالانه خود که با حضور ۱۷۰۰ خبرنگار داخلی و خارجی تشکیل شد، گفت: تمایل برای ناچیز انگاشتن تهدید جنگ هسته‌ای در جهان رو به افزایش است.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, میلیتاریسم

تسلیم ژاپن به‌فشارهای ترامپ و افزایش بودجه نظامی و خریدهای نظامی از آمریکا

ترامپ تهدید کرده بود اگر دولت ژاپن برای کاستن از تراز تجاری خود با آمریکا از این کشور سلاح نخرد، روی خودروهای وارداتی ژاپنی به آمریکا تعرفه خواهد بست.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, ژاپن, میلیتاریسم

پاسخ قاطع روسیه به ضرب‌الاجل ۶۰ روزه آمریکا و ناتو

به گفته مقامات بلندپایه روس، آمریکا به خوبی می‌داند روسیه به تعهدات خود در قبال پیمان موشکی پایبند است، ولی در صورت خروج واشنگتن، مسکو به آن پاسخ متقابل داده و هرگز منافع ملی خود را فدای توافقات با آمریکا نخواهد کرد.

ادامه »

اکراین, امریکا, جهان, خبر, روسیه, میلیتاریسم, ناتو

احتمال تشکیل ارتش اتحادیه اروپا قوت گرفت

کمیسیون اروپا روز سه شنبه در پی درخواست رئیس جمهوری فرانسه مبنی بر شکل گیری ارتشی واقعی در اروپا به منظور کاهش وابستگی به آمریکا، اعلام کرد که احتمالا ارتش اتحادیه اروپا تشکیل می شود.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز از بروکسل، «ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا از دیرباز حامی ایده تشکیل ارتشی واحد در اروپا بوده است، نیرویی که از ائتلاف نظامی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) مجزا باشد.

 

در همین حال، خروج قریب الوقوع انگلیس از اتحادیه اروپا، کشوری که مخالف همکاری نظامی این اتحادیه بوده، به بحث همیاری دفاعی در این اتحادیه جان تازه ای بخشیده است.

 

اتحادیه اروپا نگران است که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در مقایسه با سلف خود از تمایل کمتری برای دفاع از اروپا در صورت مواجهه با اقدامات تهاجمی روسیه برخوردار باشد.

 

از سویی، برخی رهبران اتحادیه اروپا هم صدا با انگلیس می گویند اعطای نقش نظامی بزرگ به اتحادیه اروپا ممکن است ناتو را تضعیف کند.

 

همچنین کشورهای غیر عضو ناتو در اتحادیه اروپا از این مساله نگران هستند. با این حال، اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا سال گذشته در نشستی توافق کردند که در زمینه تامین مالی و تقویت نیروهای مسلح خود همکاری داشته باشند.

 

«امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه روز سه شنبه تشکیل ارتش واقعی در اروپا را به منظور مقابله با آنچه که تهدیدهای مختلف از جمله از سوی آمریکا و روسیه خواند، خواستار شد.

 

«مارگاریتیس شیناس» سخنگوی یونکر در خصوص سخنان مکرون و احتمال حمایت کمیسیون اروپا از تشکیل ارتش اروپایی، به طرح جدید اتحادیه اروپا برای همکاری در زمینه تدارکات دفاعی و همچنین ماموریت های جدید صلح بانان نظامی این اتحادیه فراتر از مرزهای اروپا اشاره کرد و گفت: این کمیسیون است که ابتکارعمل و پیشنهادهایی را برای هویت دفاعی هدفمند در این برهه حساس و دشوار ارائه می دهد.

 

رئیس کمیسیون اروپا سال گذشته گفته بود که تمکین از ناتو دیگر نمی تواند بهانه متقاعد کننده ای علیه تلاش های (دفاعی) گسترده تر در اروپا باشد.

 

فرانسه، قویا و آشکارا از تشکیل ارتش اروپا حمایت و آلمان پیشنهاد مکرون برای ایجاد ساختار فرماندهی مشترک را به طور ضمنی تایید کرده است.

 

اتحادیه اروپا از سال 2003 و بر اساس سیاست دفاعی و امنیتی خود 34 ماموریت مشترک را توسط کشورهای عضو زیر پرچم این اتحادیه انجام داده است.

ایرنا

آمریکا بزرگترین محموله مهمات را به پایگاه خود در اروپا فرستاد

«راشاتودی» گزارش داد: واشنگتن حدود 100 محموله مهمات به پایگاه هوایی آمریکایی «رامشتاین» در آلمان تحویل داده که بزرگترین محموله‌ای است که از زمان بمباران یوگسلاوی در سال 1999 تاکنون، برای نیروهای آمریکایی در اروپا فرستاده می‌شود.

ادامه »

اتحادیه اروپا, المان, امریکا, جنوب شرق آسیا, جهان, خبر, روسیه, ژاپن, شرق اروپا, لهستان, میلیتاریسم

دیپلمات روس: روسیه و آمریکا خود را برای جنگ آماده می‌کنند

معاون مدیر بخش منع گسترش و کنترل سلاح در وزارت خارجه روسیه تایید کرد که روسیه در حال آماده شدن برای دفاع از قلمروی خود علیه هرگونه تهاجم است و این درحالی است که خروج آمریکا از پیمان منع تسلیحات اتمی میان برد نشان می‌دهد که واشنگتن نیز آماده چنین تهاجمی است.

ادامه »

امریکا, انگلستان, جهان, خبر, روسیه

هشدار ترامپ به‌مسکو و پکن؛ آمریکا زرادخانه هسته‌ای خودرا توسعه می‌دهد /هشدار پوتین به‌امریکا

به گزارش خبرگزاری راشا تودی، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه خطاب به مقامات مسکو و پکن هشدار داد «تا زمانی که دولتمردان این کشورها به سرعقل نیایند»، واشنگتن قصد دارد زرادخانه هسته ای خود را توسعه دهد.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, چین, خبر, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا

هایکو ماس اظهارات طرف آمریکایی درباره خروج از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد را تأسف‌بار خواند

وزیر امور خارجه آلمان از آمریکا خواسته است که عواقب خروج از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد را مدنظر قرار دهد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, المان, امریکا, جهان, خبر, روسیه, غرب اروپا, میلیتاریسم