گزارش میدانی از اعتراضات پاریس؛ جلیقه زردها به دنبال تسخیر کاخ الیزه

عبدل، عبدل پرتاب کن؛ پسر نوجوان با موهای طلایی بار دیگر فریاد می‌زند عبدل همین الان پرتاب کن! عبدل نوجوانی که ۱۷ ساله‌ به نظر می‌رسد با موهای فر و چهره سبزه رنگ به سرعت در بطری پلاستیکی کوکاکولا را محکم می‌کند و کمی بعد آن را به سمت نیروهای گارد ویژه در خیابان شانزه‌لیزه

ادامه »

جهان, سیاسی, غرب اروپا, مقاله

روسیه بهانه‌ای برای مشکلات نئولیبرال‌های غربی

سناتور بلندپایه روس گفت تعجبی نکرده که بالاخره مسئله دخالت مسکو در اعتراضات خیابانی فرانسه هم مطرح شده، در حالی‌که از لحاظ فنی غیرممکن است روسیه بتواند در امور داخلی همه کشورها، از آمریکا و کانادا گرفته تا اوگاندا، دخالت کند.

ادامه »

امریکا, ایتالیا, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا, فرانسه, کانادا

پاریس از دونالد ترامپ خواست که در سیاست داخلی فرانسه دخالت نکند

به دنبال پیام‌های طعنه‌آمیز و انتقادهای دونالد ترامپ از دولت فرانسه، “ژان ایو لودریان” وزیر امور خارجۀ فرانسه از رئیس جمهوری آمریکا خواست که در امور داخلی این کشور مداخله نکند.

ادامه »

امریکا, ایتالیا, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه

شکاف طبقاتی عامل اصلی اعتراض‌های فرانسه است

کارشناس فرانسوی معتقد است که عمیق تر شدن ­شکاف طبقاتی و زیان طبقه متوسط دلیل اصلی شکل گیری تظاهرات و اعتراض های جاری در فرانسه بوده و دولت پاریس هیچ چاره ای ندارد جز اینکه برای این مشکل تا دیر نشده پاسخی ارائه دهد.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جهان, فرانسه, مقاله

کوربین: نخست‌وزیر ما به محمد بن‌سلمان گفته، درباره قتل خاشقچی تحقیق کنید

رهبر حزب اپوزیسیون «کارگر» انگلیس که یکی از منتقدان جدی جنگ یمن و ادامه فروش تسلیحات به عربستان سعودی است، بار دیگر ضمن تکرار انتقادهایش از ریاض به مواضع «ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس تاخته و کلیپی در این باره منتشر کرده است.

ادامه »

المان, انگلستان, جهان, خبر, عربستان سعودی, غرب اروپا, نروژ, هلند

اتریش هم ورود مقام ترکیه ای را ممنوع کرد

خبرگزاری رویترز خبر داد که دولت اتریش مانع ورود وزیر اقتصاد ترکیه برای شرکت در مراسم نخستین سالگرد کودتای نافرجام ترکیه شد.

 
رویترز امروز دوشنبه به نقل از سخنگوی وزارت امور خارجه اتریش نوشت: سباستین کورتس وزیر امور خارجه، ورود وزیر اقتصاد ترکیه (نهاد زیبکچی) به کشور را ممنوع کرده است. وی با اشاره به گستردگی مراسم فوق افزود که سفر وزیر ترکیه ای ‘تهدید کننده امنیت و نظام عمومی اتریش’ است.

 
جمعه پیش هلند نیز با سفر طغرل ترکش (Tugrul Turkes) معاون نخست وزیر ترکیه برای شرکت در مراسمی مشابه مخالفت کرده بود و سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه تصمیم دولت هلند را اشتباه خواند.

 
چهارشنبه پیش نیز طرح توقف مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا در نشست مجمع عمومی این اتحادیه در شهر استرازبورگ فرانسه پیشنهاد شد و روز پنجشنبه با 64 رای منفی، 477 رای مثبت و 97 رای ممتنع از مجموع 638 عضو پارلمان اروپا به تصویب رسید.
ایرنا

راهپیمایی اعتراضی کم‌سابقه در استانبول علیه “رهبر خودکامه”

راهپیمایی اعتراضی ترکیه که با نام “راهپیمایی برای عدالت” و علیه آنچه “رهبری به شیوه خودکامه” خوانده شده، روز یکشنبه نهم ژوئیه، به شهر استانبول رسید. خبرگزاری فرانسه راهپیمایی روز یکشنبه استانبول را بزرگترین تظاهرات اعتراضی علیه اردوغان از سال ۲۰۱۳ به این سو توصیف کرده است. همچنین هواداران کمال قلیچ داراوغلو این راهپیمایی را

ادامه »

ترکیه, جهان, خبر

نیویورک تایمز: آمریکا؛ قدرت مسلط دیروز و قدرت منزوی امروز

نیویورک تایمز روز گذشته در گزارشی نوشت: آمریکا زمانی قدرت مسلط و غالب جهان بود؛ اما اجلاس سران ‘گروه 20’ در هامبورگ آلمان ثابت کرد که آمریکا امروز در جهان منزوی است.   این نشریه آمریکایی می افزاید: سالیان درازی بود که آمریکا همواره نیروی غالب و مسلط در جهان بود و دستور کار تمامی

ادامه »

المان, امریکا, جهان, خبر, روسیه

گسترش تظاهرات همزمان با آغاز نشست گروه 20 / زخمی‌شدن 130 مامور پلیس

هم‌زمان با آغاز نشست سران کشورهای گروه 20 در هامبورگ اعتراضات مردمی و سندیکایی نیز گسترده‌تر شده و در درگیری‌های پیش آمده علاوه بر ده‌ها معترض، تاکنون 130 پلیس نیز زخمی شده‌اند.   به گزارش رسانه‌های محلی آلمان، دست‌کم 130 مامور پلیس با تداوم اعتراضات در سراسر هامبورگ هم‌زمان با برگزاری نشست سران کشورهای گروه

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, المان, جهان, خبر

ترکیه مذاکرات وحدت قبرس شمالی و جنوبی را به شکست کشاند

به گزارش دویچه‌وله، علیرغم تلاش دبیرکل سازمان ملل برای رسیدن به یک نتیجه مشخص در مذاکرات قبرس این گفت‌وگوها بدون نتیجه پایان گرفت. این مذاکرات با امید تلاش برای وحدت قبرس شمالی و جنوبی آغاز شده بود.   «متاسفم که اعلام کنم علیرغم تمامی تلاش‌ها این کنفرانس بدون نتیجه پایان گرفت.» آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان

ادامه »

ترکیه, جهان, خبر