اکبر اعلمی؛ ادعای زیان‌دهی بی‌اساس است / ۷۵ میلیارد طی ۱۳ سال نصیب خریداران گوشت اردبیل شد

آیا متولیان خصوص‌ سازی حاضرند با‌ این استدلال که کسی پیشنهاد قیمت بالاتر را نمی‌دهد منزل خود را به یک دهم قیمت عادله آن واگذار کنند!؟‌ اگر پاسخ منفی است در‌این صورت چه کسی به آنها اجازه داده است که چوب حراج به ثروت عمو‌می‌زده و آن را به ثمن بخس به افراد نوکیسه واگذار

ادامه »

اقتصادی, ایران, خبر, فساد

خصوصی‌سازی و حدیثِ بی‌قراریِ ۲ هزار کارگر مجتمع کشت و صنعت مغان

اصلاحات ارضی سبب شد تا زمین‌های مغان در سال ۵۳ به دلیل شرایط اقلیمی و آب و هوایی مساعد و ساختار مرغوبیت خاک، ذیل «مجتمع سهامی کشت و صنعت و دامپروری مغان» قرار گیرد. حالا بعد از ۴۰ سال هنوز این مجموعه به ثبات مورد نظر دست نیافته است.

ادامه »

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, خبر, فساد, کارگری

حسین راغفر: سازمان خصوصی‌سازی با علم به نااهل بودن خریدار، شرکت را به آنها فروخته است

یک اقتصاددان تاکید دارد: بسیاری از افرادی که شرکت‌های دولتی را در قالب خصوصی سازی تصاحب کرده‌اند، در محاکم قضایی پرونده دارند اما پرونده‌های آنها زمانی منتشر می‌شود که لازم باشد! در واقع این پرونده‌ها شمشیر “داموکلس” است.

ادامه »

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, فساد

پولتیکو: سازوکار ویژه مالی ایران و اروپا اواسط ماه ژانویه راه‌اندازی می‌شود

پولتیکو نوشت: با وجود افزایش تحریم های آمریکا، اتحادیه اروپا گامی به سوی تاسیس مکانیسم تسریع تجارت با ایران نزدیک تر شد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اتریش, اقتصادی, المان, امریکا, ایران, تحریم, جهان, خبر, فرانسه

سفیر آمریکا بار دیگر آلمان را تهدید کرد

روزنامه بیلد ام زونتاگ در شماره امروز خود با اشاره به تکرار درخواست «ریچارد گرنل» سفیر آمریکا در برلین مبنی بر عدم حمایت آلمان از پروژه گازی نورد استریم ۲ نوشت: گرنل با ارسال نامه ای به کمپانی های تجاری آلمان از آنها خواست تا به حمایت های خود از تحقق و پیشبرد پروژه نورد

ادامه »

اقتصادی, المان, امریکا, تحریم, جهان, خبر, روسیه

اتریش به‌دنبال فرانسه از شرکت‌های بزرگ آمریکایی مالیات دیجیتال می‌گیرد

سباستین کورتز صدراعظم اتریش روز شنبه اعلام کرد که مصمم است برنامه خود را برای دریافت مالیات از شرکت های بزرگ اینترنتی و فناوری مانند گوگل، اپل، فیسبوک و آمازون همچون نمونه فرانسه اجرا کند.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ این در حالیست که اتحادیه اروپا برای نهایی و تکمیل‌کردن این طرح به منظور اجرا در همه 28 کشور عضو تلاش می کند.

 

فرانسه در ادامه تلاش برای اجرای طرح تازه معروف به مالیات گافا، قصد دارد از اول ژانویه اجرای آن را برای اطمینان یافتن از پرداخت سهم عادلانه مالیات بر درآمد فعالیت‌های بازرگانی غول های بزرگ بین‌المللی در قاره اروپا، آغاز کند.

 

کورتز گفت: دریافت مالیات متناسب از این غول های عظیم اینترنتی فعال در اروپا، عادلانه است، بنابراین افزون در سطح اتحادیه اروپا، ما نیز در سطح ملی اقدام و در اتریش از آنها مالیات دیجیتال دریافت خواهیم کرد.

 

به گفته کورتز، کشورهای عضو اتحادیه اروپا به صورت کلی و اصولی با لزوم دریافت چنین مالیاتی موافق هستند.

 

صدراعظم اتریش افزود: هارتویگ لوئگر وزیر دارایی این کشور جزئیات این طرح و اجرای آن را مشخص و چارچوب اساسی آن را در آغاز ژانویه (2019) اعلان خواهد کرد.

 

دریافت این مالیات به عنوان بخشی از اصلاحات مالیاتی دولت اتریش از سال 2020 آغاز و به اجرا گذاشته خواهد شد.

 

کورتز گفت: هدف مشخص این طرح، دریافت مالیات از شرکت های ایجاد کننده سودهای عظیم اینترنتی و آنلاین مانند فیسبوک و آمازون است که به سختی مالیات بر درآمد و سود خود را پرداخت می کنند.

 

برونون لومر وزیر دارایی فرانسه در ماه جاری (دسامبر 2018) اعلام کرد که کشورش افزون بر دریافت مالیات بر فروش مستقیم از این شرکت‌ها، آنها را ملزم به پرداخت بخشی از درآمدهای ناشی از تبلیغات، تارنماها و فروش دوباره داده های خصوصی خواهد کرد.

 

از آنجا که قوانین اتحادیه اروپا، شرکت‌های عظیم فناوری آمریکایی ماند گوگل و فیسبوک را در گزینش کشور عضو این نهاد برای ارائه اظهارنامه مالیات بردرآمد آزاد و مختار گذاشته است، این شرکت‌ها، کشورهای با نرخ مالیاتی اندک مانند ایرلند، هلند و لوکزامبورگ را انتخاب می کنند.

 

به گفته مارگارت وستگر کمیسیونر رقابت اتحادیه اروپا، این شرکت‌ها به صورت میانگین در مقایسه با 23 درصد شرکت‌های دیگر، تنها 9 درصد از درآمدهایشان را به صورت مالیات پرداخت می‌کنند.

 

با اینکه نرخ پائین مالیات بر شرکت‌ها، موجب نارضایتی رای دهندگان در بسیاری از کشورهای اروپایی شده است، اما هنوز برای پیگیری و حل و فصل این مساله در میان اعضای اتحادیه اروپا اختلاف نظر وجود دارد.
ایرنا

چین و اروپا برای تضعیف قدرت مالی آمریکا تلاش می‌کنند

بعد از خروج یک جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای و بازگشت تحریم‌های این کشور علیه مردم ایران، اتحادیه اروپا و چین برخلاف سال‌های گذشته دیگر سیاست پیروی از دستورات امریکا را دنبال نکرده و با ایجاد سیستم مالی جدید خود به دنبال حفظ روابط تجاری با ایران هستند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, امریکا, انگلستان, ایران, چین, خبر, روسیه, ژاپن, عراق, کره جنوبی, هندوستان

ویتنام سریع‌ترین رشد اقتصادی درجنوب شرق آسیا را ثبت کرد

ویتنام در سال ۲۰۱۸ میلادی با رشد اقتصادی بیش از ۷ درصد بالاترین میزان رشد را در میان ۱۰ کشور جنوب شرق آسیا و یکی از سریعترین جهش های اقتصادی در این قاره را به خود اختصاص داد.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جنوب شرق آسیا, جهان, چین, خبر, ویتنام

با حذف دلار، تجارت پاکستان و چین با پول ملی آغاز شد

به نقل از رسانه های پاکستان، تجارت دوجانبه بین پاکستان و چین با توجه به تلاش طرفین برای کاهش انحصار دلار موفقیت قابل توجهی ارزیابی شده و دو کشور، تجارت با پول ملی را به صورت رسمی آغاز کردند.

ادامه »

اقتصادی, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, چین, خبر