کسری تجاری آمریکا با چین افزایش یافت

در کشاکش تنش‌های تجاری پکن و واشنگتن، وزرات بازرگانی آمریکا اعلام کرد کسری تجاری این کشور با چین در ماه اکتبر (9 مهر تا 9 آبان) نسبت به ماه قبل از آن 7.1 درصد افزایش یافته و به رکورد بی‌سابقه 43 میلیارد و 100 میلیون دلار رسیده است.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, چین, خبر, ژاپن, شرق آسیا

فرانسه و آلمان درباره سازوکار مالی ویژه با ایران توافق کردند

یک روزنامه آلمانی گزارش داد که برلین و پاریس درباره سازوکار مالی ویژه برای ایران به توافق رسیدند و به زودی با راه اندازی این نهاد، ۹ کشور اروپایی به آن می پیوندند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اتریش, اسپانیا, اقتصادی, المان, امریکا, ایتالیا, ایران, بلژیک, تحریم, جهان, چین, خبر, فرانسه, لوکزامبورک, هلند

اتریش از سیاست تجاری آمریکا مقابل چین انتقاد کرد

وزیر اقتصاد اتریش در پی سفر اخیر هیات بزرگ تجاری این کشور به چین و امضای قراردادهایی به ارزش 1.5 میلیارد یورو، از سیاست های تجاری آمریکا در اعمال تعرفه بر واردات چین انتقاد کرد.

 

مارگارت شرامبوک وزیر اقتصاد و رئیس سابق واحد A1 در شرکت مخابراتی Telekom Austria AG در آستانه ریاست دوره ای این کشور بر اتحادیه اروپا در نیمه دوم سال جاری میلادی ( از ماه ژوئیه) با حمایت از گشودن بازارها به روی کشورهای خارج از اتحادیه اروپا نشان داد که آماده مخالفت با گرایشهای تجارتی محافظه کارانه است و در همین زمینه از اقدامات دولت آمریکا برای وضع مالیات بر واردات از چین انتقاد کرد.

 

شرامبوک تاکید کرد: هیچ کسی در جنگ تجاری برنده نخواهد شد حتی اگر یک کشور یا یک طرف موضوع فکر کند که می تواند برنده شود.

 

وی افزود: مذاکرات مستقیم برای جلوگیری از نابودی شغلها بر اثر اعمال تعرفه ها مورد نیاز است.

 

 پل بین اروپا و چین

 

وزیر اقتصاد اتریش خاطرنشان کرد که این کشور می خواهد به عنوان پلی بین چین و اروپا عمل کند و سرمایه گذاریهایی در بخشهایی مانند تجارت الکترونیک و خودروهای برقی جذب کند و از سوی دیگر زمینه های لازم برای تجارت از مسیر جاده ابریشم جدید را پایه گذاری کند.

 

وی افزود: ما دانش بازارهای شرق اروپا را داریم و چین نیز می تواند درها را به روی دیگر بازارهای آسیایی بگشاید.

 

این در حالی است که در جریان سفر اخیر (دو هفته پیش) هیات بزرگ اتریشی به چین 30 قرارداد تجاری به ارزش 1.5 میلیارد یورو به امضاء رسید و به گفته وزیر اقتصاد اتریش این کشور قصد دارد شمار سفرهای هیات های تجاری به آسیا و چین را افزایش دهد و تا پایان سال راهبردی در این زمینه برای افزایش صادرات ارائه خواهد کرد.

 

اتریش با توجه به موقعیت جغرافیایی و توانمندی هایی که دارد می تواند نقش مهمی در توسعه جاده ابریشم جدید در مسیرهای اروپایی و کمک به اتصال بازارهای دو قاره اروپا و آسیا ایفا کند.

 

تجارت اتریش با چین در سال گذشته میلادی با 13 درصد افزایش به 11.7 میلیارد دلار رسید در حالی که تجارت این کشور با آمریکا به عنوان بزرگترین شریک تجاری خارج از اتحادیه اروپا با 10 درصد افزایش به 16 میلیارد دلار رسید. افزایش بیشتر تجارت با چین نسبت به آمریکا از نظر برخی کارشناسان حاکی از یک تغییر ژئوپلیتیک از نظم جهانی فراآتلانتیک به سمت منطقه اقیانوس آرام (پاسیفیک) است.

 

 تاکید بر حمایت از صنایع جدید دیجیتال

 

وزیر اقتصاد اتریش در بخش دیگری از این گفت وگو خواستار ایجاد مقررات مالیاتی و محافظت از داده ها برای حمایت از صنایع جدید دیجیتال در اروپا شد و گفت این اقدام در کنار نوآوری در هوش مصنوعی و تولید خودکار می تواند ‘صنعتی شدن دوباره’ اروپا و افزایش اشتغال را به همراه بیاورد.

 

وی با بیان این مطلب تاکید کرد که اتحادیه اروپا باید از ابتکارهایی برای تقویت پژوهشهای شرکتهای اروپایی در زمینه هوش مصنوعی برای رقابت با پژوهشگران چین، ژاپن و آمریکا، حمایت کند.

 

وی افزود: مقررات اروپایی در زمینه محافظت از داده ها باید بطور برابر در مورد شرکتهای آمریکایی و آسیایی که خدمات خود را در اروپا ارائه می دهند نیز اعمال شود و اتحادیه اروپا نباید در برخورد با شرکتهای بزرگ داده و اطلاعات (data companies) ساده اندیشانه برخورد کند.

 

وزیر اقتصاد اتریش خاطرنشان کرد که این کشور از مالیات بر درآمد پیشنهادی 3 درصدی بر شرکتهای بزرگ دیجیتالی فعال در اتحادیه اروپا حمایت می کند.

 

اتحادیه اروپا در ماه ژانویه سال جاری میلادی (دی ماه 1396) پروژه بزرگ یک میلیارد یورویی در زمینه ‘ابر محاسبه گری’ (supercomputing)را آغاز کرد که طبق آن شرکتها باید اشتغال و صادرات در این صنایع را افزایش دهند.

ایرنا

بی‌طرفی اتحادیه اروپا در جنگ تجاری میان آمریکا و چین

رویترز گزارش داد، «پیِر موسکوویچی» کمیسر امور اقتصادی و مالی اتحادیه اروپا امروز شنبه، گفت که این اتحادیه در جنگ تجاری میان آمریکا و چین، از هیچکدام جانبداری نمی‌کند.   وی اضافه کرد که معافیت مالیاتی موقت بر صادرات آلومینیوم و فولاد اتحادیه اروپا به آمریکا، باید به معافیت دائم تبدیل شود.   کمیسر امور

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, امریکا, جهان, چین, خبر

آغاز تجارت «نفت در برابر کالا» برای ۵ سال

به گزارش راشاتودی، «الکساندر نواک» وزیر انرژی روسیه اعلام کرد که روسیه و ایران برنامه تبادل نفت به جای کالا را در راستای حذف دلار آمریکا از روابط تجاری دو جانبه برای مدت ۵ سال راه‌اندازی کردند.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, ایران, جهان, خبر, روسیه

جایگاه نولیبرالیسم در سیاست اقتصادی

نقدی بر اقتصاد نولیبرالی که به طرز فاجعه باری از پیچیدگی‌های دگرگونی‌های اجتماعی گسسته شده است، و فراخوانی برای بازگشت به ‌انگاشت‌های فراگیرتر اقتصاد سیاسی، آن‌طور که اسمیت، مارکس، و کِینز تدوین کردند.

ادامه »

اقتصادی, اموزشی, جهان, دیدگاه

«سی‌ان‌ان» گزارش داد: ادامه رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۱۸

به گزارش سی‌ان‌ان مانی، بر اساس داده‌های دولت چین که امروز سه‌شنبه، منتشر شد، دومین اقتصاد بزرگ جهان در سه‌ماهه نخست سال جاری میلادی شش و هشت دهم درصد، در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته، رشد داشته است.   ترس از جنگ تجاری میان ایالات متحده و چین از آغاز سال جاری میلادی

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, چین, خبر