کودتا در زیمبابوه! رابرت موگابه پس از ۳۷ سال از قدرت برکنار شد!

چگونه، چرا جنبش آزادی‌بخش ملی زیمبابوه که در سال ۱۳۵۸ استعمار انگلستان را به‌زانو درآورد، از دستیابی به هدف‌های عمده‌اش بازماند؟ چگونه جنبشی انقلابی با نسخه‌های پیچیده‌شده از سوی صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی، از درون تخریب شد!   نیروهای مسلح زیمبابوه در روز چهارشنبه، ۲۴ آبان‌ماه (۱۵نوامبر)، در جریان یک کودتای نظامی سریع

ادامه »

اقتصادی, انگلستان, جهان, زیمبابوه, سیاسی, مقاله

ضرب‌الاجل ۳ ماهه رئیس‌جمهور زیمبابوه برای بازگرداندن اموال دولتی

رئیس‌جمهور جدید زیمبابوه یک دوره عفو سه ماهه را برای بازگرداندن اموال دولتی که توسط افراد و کمپانی‌ها به صورت غیرقانونی در خارج از کشور ذخیره و سپرده شده، اعلام کرد.   به گزارش خبرگزاری رویترز، امرسون منانگاگوا، رئیس‌جمهور زیمبابوه در بیانیه‌ای گفت: بعد از پایان این دوره عفو در فوریه سال آتی میلادی، دولت

ادامه »

جهان, خبر, زیمبابوه

امرسون منانگاگوا به‌عنوان رئیس جمهوری زیمبابوه سوگند یاد کرد

«امرسون منانگاگوا» 75 ساله امروز جمعه به عنوان رئیس جمهوری جدید زیمبابوه و جانشین «رابرت موگابه » رئیس جمهوری پیشین این کشور، سوگند قانونی یاد کرد.   به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس 24 عربی، ده ها هزار نفر از مردم زیمبابوه امروز در ورزشگاه اصلی هراره پتایتخت این کشور جمع شده بودند و منانگاگوا در

ادامه »

جهان, خبر, زیمبابوه

اتحادیه کهنه سربازان زیمبابوه، موگابه را به دادگاه کشاند

به گزارش زنده تلویزیون ‘ای سی ان ای’ آفریقای جنوبی از هراره، اتحادیه ملی کهنه سربازان زیمبابوه امروز با طرح شکایتی در دادگاه قانون اساسی این کشور، از این مرجع عالی قانونی خواست تا هر چه سریعتر رابرت موگابه را وادار به استعفا کند.

 

کریستوفر موسونگا، رئیس این اتحادیه امروز در یک کنفرانس خبری در هراره موگابه را متهم کرد که از وظایف قانونی خود در مدیریت بر کشور سستی ورزیده و لذا باید از ریاست جمهوری کشور استعفا دهد.

 

وی در این خصوص گفت: اقدام قانونی این اتحادیه بیشتر بدان سبب انجام می شود که رئیس جمهوری دیروز در نطقی که در آن تاکید داشت استعفا نمی دهد، خود به قصور در انجام وظایف قانونی اش اقرار کرد.

 

رئیس اتحادیه ملی کهنه سربازان زیمبابوه که روزی همرزم موگابه بود اظهار داشت: طبق تصریح قانون اساسی زیمبابوه، رئیس جمهوری به هیچ وجه حق ندارد در انجام وظایف قانونی خود اهمال ورزد، لذا بروز چنین اهمال کاری جرم محسوب می شود و باید در دادگاه جنایی محاکمه شود.

 

موسونگا در عین حال به نمایندگی از احزاب و گروه های جامعه مدنی زیمبابوه اعلام کرد، چنانچه موگابه همچنان بر ماندن بر قدرت پافشاری کند، مخالفان او چاره ای جز ادامه اعتراضات مدنی و یافتن راه حل متعارف و یا غیرمتعارف برای برکناری او نخواند یافت.

 

وی گفت: اگرچه دیروز/یکشنبه نزدیک 2 میلیون از شهروندان هراره در اعتراض به مقاومت رئیس جمهور برای استعفا به خیابان آمدند، اما او بداند که اینبار از مردم می خواهیم خودشان راه را برای برکناری او هموار کنند.

 

رئیس جمهوری زیمبابوه که انتظار می رفت استعفای خود را در نطق تلویزیونی یکشنبه شب اعلام کند، سخنانش را بدون اعلام کناره گیری از قدرت به پایان برد تا تهدید مخالفان به استیضاح جدی تر شود.

 

در حالی که خبرهای درون حزب حاکم حاکی از آن بود که او در آن نطق کناره گیری از قدرت را پیشتر پذیرفته بود.

 

رابرت موگابه رئیس جمهوری 93 ساله زیمبابوه که 37 سال است قدرت را در دست دارد، ظهر روز یکشنبه از سوی حزب حاکم «زانو پی اف» از رهبری این حزب برکنار شد.

 

این حزب تا ظهر امروز/دوشنبه به موگابه فرصت داده بود تا از سمت خود استعفا دهد و تهدید کرده بود که در غیر این صورت او را در پارلمان استیضاح خواهند کرد.

 

ارتش زیمبابوه روز سه شنبه گذشته کنترل این کشور را در دست گرفته، موگابه را در بازداشت خانگی قرار داد و به وی 24 ساعت فرصت داده بود تا استعفای خود را اعلام کند.

 

تنش بین موگابه و تشکیلات نظامی زیمبابوه که از مدت ها قبل، حکومت وی را استوار نگه داشته، در هفته های اخیر نمود علنی یافته است.

 

ورود ارتش به صحنه سیاسی زیمبابوه به دنبال تنش های اخیر بین موگابه و فرماندهی ارتش این کشور رخ داده است، چرا که وی هفته گذشته امرسون منانگاگوا معاون اول خود را که از سربازان کهنه کار این کشور است از کار بر کنار کرده بود.

 

تحلیل ها حاکی است که موگابه با کنار زدن معاون و در واقع قائم مقام خود قصد داشته گریس همسر خویش را به عنوان جانشین معرفی کند.

ایرنا

رئیس جمهور زیمبابوه پس از 37 سال زمامداری استعفا کرد

پایگاه خبری ‘دِ زیمبابوَن’ زیمبابوه گزارش داد که رابرت موگابه، رئیس جمهور این کشور درحالی که پارلمان حزبی این کشور به اتفاق،آرای حزب حاکم ‘زانو پی اف’ و همه احزاب مخالف طرح استیضاح او را بررسی می کردند، استعفای خود را تقدیم رئیس پارلمان کرد.   براساس این گزارش، جاکوب مودندا، رئیس پارلمان این کشور

ادامه »

جهان, خبر, زیمبابوه

روند استیضاح موگابه آغاز می‌شود/ “گریس”تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرد

اگرچه رویترز روز یکشنبه از موافقت «رابرت موگابه» با کناره‌گیری از ریاست‌جمهوری زیمباوه و از فرایند عزل وی از ریاست‌جمهوری خبر داده بود و گزارش کرده بود که موگابه قرار است تا ساعتی دیگر استعفای خود را از تلویزیون دولتی زیمبابوه اعلام کند. اما رئیس‌جمهور زیمبابوه به دنبال سخنرانی که در تلویزیون ملی داشت و در

ادامه »

جهان, خبر, زیمبابوه

موافقت موگابه با کناره‌گیری از ریاست‌جمهوری

به گزارش رویترز، «رابرت موگابه» رئیس‌جمهور زیمباوه با کناره گیری از منصب خود موافقت کرد.   منابع خبری روز یکشنبه اعلام کردند که رئیس‌جمهور زیمبابوه از ریاست حزب حاکم در این کشور برکنار و فرایند عزل وی از ریاست‌جمهوری آغاز شده است.   فشارها برای کناره‌گیری رابرت موگابه، رئیس‌جمهوری 93ساله این کشور از قدرت چند

ادامه »

جهان, خبر, زیمبابوه

موگابه از ریاست حزب حاکم زیمبابوه نیز برکنار شد

رئیس‌جمهور کهنسال برکنار شده زیمبابوه از ریاست حزب حاکم این کشور هم کنار گذاشته شد.   به گزارش شبکه خبری روسیا الیوم، رابرت موگابه، رئیس‌جمهور 93 ساله زیمبابوه از ریاست حزب اتحاد ملی آفریقا معروف به زانو-پی‌اف برکنار شد. همسرش گریس نیز از این حزب کنار گذاشته شد. حزب حاکم، امرسون منانگاگوا، معاون اخراجی موگابه

ادامه »

جهان, خبر, زیمبابوه