گذار سیاسی مسالمت‌آمیز در آفریقای جنوبی بیم و امید در آفریقای جنوبی: کنار گذاشتن جاکوب زوما و آغاز ریاست‌جمهوری راماپوسا

در پی بحران سیاسی ناشی از سیاست‌های اقتصادی-اجتماعی دولت جاکوب زوما در آفریقای جنوبی در نزدیک به یک دههٔ‌ گذشته، در هفته‌های اخیر کار به جایی رسید که حزب‌های سیاسی اپوزیسیون این کشور اعلام کردند که اگر زوما از ریاست‌جمهوری کناره‌گیری نکند، کشور را به تعطیل خواهند کشید. جاکوب زوما ۹ سال بود که قدرت

ادامه »

افریقای جنوبی, جهان, کارگری, مقاله

طرح رئیس جمهور جدید آفریقای جنوبی برای سلب مالکیت بدون پرداخت غرامت از سفیدپوستان!

به گزارش خبرگزاری راشاتودی، «سیریل رامافوزا» رئیس جمهور جدید آفریقای جنوبی وعده داده است زمینهایی را که از سال ۱۶۰۰ میلادی تحت مالکیت مزرعه داران سفیدپوست قرار دارد، به شهروندان سیاهپوست این کشور بازگرداند.

ادامه »

افریقای جنوبی, جهان, خبر, دهقانان

«جاکوب زوما» رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی بالاخره کناره‌گیری کرد

به گزارش رویترز، «جاکوب زوما» رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی، عصر چهارشنبه در نطقی تلویزیونی، عنوان کرد که او مخالف فشارهای کنگره ملی آفریقا بوده، اما دستور آنها را پذیرفته و از سمت خود کناره‌گیری می‌کند.

ادامه »

افریقای جنوبی, جهان, خبر

حزب حاکم آفریقای جنوبی زوما را از ریاست جمهوری برکنار کرد

به نقل از روسیا الیوم، «کنگره ملی آفریقا» حزب حاکم آفریقای جنوبی امروز سه‌شنبه، در پی ممانعت «جاکوب زوما» رئیس‌جمهوری این کشور از کناره‌گیری داوطلبانه، تصمیم به برکناری وی از ریاست‌جمهوری این کشور گرفت.

ادامه »

افریقای جنوبی, جنوب آفریقا, جهان, خبر

اتحادیه کهنه سربازان زیمبابوه، موگابه را به دادگاه کشاند

به گزارش زنده تلویزیون ‘ای سی ان ای’ آفریقای جنوبی از هراره، اتحادیه ملی کهنه سربازان زیمبابوه امروز با طرح شکایتی در دادگاه قانون اساسی این کشور، از این مرجع عالی قانونی خواست تا هر چه سریعتر رابرت موگابه را وادار به استعفا کند.

 

کریستوفر موسونگا، رئیس این اتحادیه امروز در یک کنفرانس خبری در هراره موگابه را متهم کرد که از وظایف قانونی خود در مدیریت بر کشور سستی ورزیده و لذا باید از ریاست جمهوری کشور استعفا دهد.

 

وی در این خصوص گفت: اقدام قانونی این اتحادیه بیشتر بدان سبب انجام می شود که رئیس جمهوری دیروز در نطقی که در آن تاکید داشت استعفا نمی دهد، خود به قصور در انجام وظایف قانونی اش اقرار کرد.

 

رئیس اتحادیه ملی کهنه سربازان زیمبابوه که روزی همرزم موگابه بود اظهار داشت: طبق تصریح قانون اساسی زیمبابوه، رئیس جمهوری به هیچ وجه حق ندارد در انجام وظایف قانونی خود اهمال ورزد، لذا بروز چنین اهمال کاری جرم محسوب می شود و باید در دادگاه جنایی محاکمه شود.

 

موسونگا در عین حال به نمایندگی از احزاب و گروه های جامعه مدنی زیمبابوه اعلام کرد، چنانچه موگابه همچنان بر ماندن بر قدرت پافشاری کند، مخالفان او چاره ای جز ادامه اعتراضات مدنی و یافتن راه حل متعارف و یا غیرمتعارف برای برکناری او نخواند یافت.

 

وی گفت: اگرچه دیروز/یکشنبه نزدیک 2 میلیون از شهروندان هراره در اعتراض به مقاومت رئیس جمهور برای استعفا به خیابان آمدند، اما او بداند که اینبار از مردم می خواهیم خودشان راه را برای برکناری او هموار کنند.

 

رئیس جمهوری زیمبابوه که انتظار می رفت استعفای خود را در نطق تلویزیونی یکشنبه شب اعلام کند، سخنانش را بدون اعلام کناره گیری از قدرت به پایان برد تا تهدید مخالفان به استیضاح جدی تر شود.

 

در حالی که خبرهای درون حزب حاکم حاکی از آن بود که او در آن نطق کناره گیری از قدرت را پیشتر پذیرفته بود.

 

رابرت موگابه رئیس جمهوری 93 ساله زیمبابوه که 37 سال است قدرت را در دست دارد، ظهر روز یکشنبه از سوی حزب حاکم «زانو پی اف» از رهبری این حزب برکنار شد.

 

این حزب تا ظهر امروز/دوشنبه به موگابه فرصت داده بود تا از سمت خود استعفا دهد و تهدید کرده بود که در غیر این صورت او را در پارلمان استیضاح خواهند کرد.

 

ارتش زیمبابوه روز سه شنبه گذشته کنترل این کشور را در دست گرفته، موگابه را در بازداشت خانگی قرار داد و به وی 24 ساعت فرصت داده بود تا استعفای خود را اعلام کند.

 

تنش بین موگابه و تشکیلات نظامی زیمبابوه که از مدت ها قبل، حکومت وی را استوار نگه داشته، در هفته های اخیر نمود علنی یافته است.

 

ورود ارتش به صحنه سیاسی زیمبابوه به دنبال تنش های اخیر بین موگابه و فرماندهی ارتش این کشور رخ داده است، چرا که وی هفته گذشته امرسون منانگاگوا معاون اول خود را که از سربازان کهنه کار این کشور است از کار بر کنار کرده بود.

 

تحلیل ها حاکی است که موگابه با کنار زدن معاون و در واقع قائم مقام خود قصد داشته گریس همسر خویش را به عنوان جانشین معرفی کند.

ایرنا

رئیس جمهور زیمبابوه پس از 37 سال زمامداری استعفا کرد

پایگاه خبری ‘دِ زیمبابوَن’ زیمبابوه گزارش داد که رابرت موگابه، رئیس جمهور این کشور درحالی که پارلمان حزبی این کشور به اتفاق،آرای حزب حاکم ‘زانو پی اف’ و همه احزاب مخالف طرح استیضاح او را بررسی می کردند، استعفای خود را تقدیم رئیس پارلمان کرد.   براساس این گزارش، جاکوب مودندا، رئیس پارلمان این کشور

ادامه »

جهان, خبر, زیمبابوه

روند استیضاح موگابه آغاز می‌شود/ “گریس”تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرد

اگرچه رویترز روز یکشنبه از موافقت «رابرت موگابه» با کناره‌گیری از ریاست‌جمهوری زیمباوه و از فرایند عزل وی از ریاست‌جمهوری خبر داده بود و گزارش کرده بود که موگابه قرار است تا ساعتی دیگر استعفای خود را از تلویزیون دولتی زیمبابوه اعلام کند. اما رئیس‌جمهور زیمبابوه به دنبال سخنرانی که در تلویزیون ملی داشت و در

ادامه »

جهان, خبر, زیمبابوه

موافقت موگابه با کناره‌گیری از ریاست‌جمهوری

به گزارش رویترز، «رابرت موگابه» رئیس‌جمهور زیمباوه با کناره گیری از منصب خود موافقت کرد.   منابع خبری روز یکشنبه اعلام کردند که رئیس‌جمهور زیمبابوه از ریاست حزب حاکم در این کشور برکنار و فرایند عزل وی از ریاست‌جمهوری آغاز شده است.   فشارها برای کناره‌گیری رابرت موگابه، رئیس‌جمهوری 93ساله این کشور از قدرت چند

ادامه »

جهان, خبر, زیمبابوه

موگابه از ریاست حزب حاکم زیمبابوه نیز برکنار شد

رئیس‌جمهور کهنسال برکنار شده زیمبابوه از ریاست حزب حاکم این کشور هم کنار گذاشته شد.   به گزارش شبکه خبری روسیا الیوم، رابرت موگابه، رئیس‌جمهور 93 ساله زیمبابوه از ریاست حزب اتحاد ملی آفریقا معروف به زانو-پی‌اف برکنار شد. همسرش گریس نیز از این حزب کنار گذاشته شد. حزب حاکم، امرسون منانگاگوا، معاون اخراجی موگابه

ادامه »

جهان, خبر, زیمبابوه