لاوروف: آیا زمان آن نرسیده اتحادیه اروپا مستقل از آمریکا تصمیم‌گیری کند؟ اتحادیه اروپا تحریم‌های روسیه را ۶ ماه دیگر تمدید کرد

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، شورای اتحادیه اروپا امروز پنجشنبه اعلام کرده است که اتحادیه اروپا تحریم ها علیه افراد و شرکت های روسی را به خاطر اقدامات تضعیف کننده و تهدیدکننده علیه حاکمیت ارضی و ملی اوکراین به مدت شش ماه دیگر تمدید می کند.

 

در بیانیه شورای اتحادیه اروپا آمده است: شورای اروپا تدابیر محدود کننده علیه اقدامات تهدیدکننده و محدود کننده علیه استقلال و حاکمیت ارضی و ملی اوکراین توسط روسیه را به مدت شش ماه دیگر تا 15 مارس 2019 میلادی تمدید می کند.

 

این گزارش افزود: تدابیر اعمال شده شامل توقیف اموال و دارایی ها و محدودیت های سفر خواهد بود. این تدابیر فعلا علیه 155 فرد و 44 شرکت روسی اتخاذ شده است.

 

این در شرایطی است که مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته اعلام کرده است که تحریم های ایالات متحده و اروپا علیه روسیه تا زمانی پابرجا خواهد بود که منازعه شرق اوکراین حل و فصل شود.

 

روسیه بارها ادعاهای کشورهای غربی درباره دخالت در منازعه شرق اوکراین را رد کرده است. دور نخست این تحریم ها در سال 2014 میلادی به بهانه اقدام روسیه در الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود اعمال شده است.

 

لاوروف: آیا زمان آن نرسیده اتحادیه اروپا مستقل از آمریکا تصمیم‌گیری کند؟

 

وزیر امور خارجه روسیه گفت، نیروهای «روس‌هراس» در اروپا، به دستور آمریکا اقدام می‌کنند و زمان آن رسیده که اتحادیه اروپا مستقل، قدرتمند و بعنوان یک نقش‌آفرین موثر در عرصه بین المللی عمل کند.

 

به گزارش خبرگزاری «تاس»، “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه با آژانس خبری «DPA» آلمان، یادآور شد که از بین رفتن درک متقابل بین روسیه و کشورهای غربی به تقصیر مسکو صورت نگرفته و به همین دلیل برقراری مجدد اعتماد متقابل تنها در سایه تشریک مساعی دو طرف بدست خواهد آمد.

 

وی تاکید کرد که روابط بین المللی خیابانی دوطرفه است و به همین دلیل تلاش برای برقراری مجدد اعتماد متقابل باید از سوی همه طرف‌ها انجام شود، ضمن اینکه این مسکو نبوده که مقصر از بین رفتن درک متقابل بین روسیه و غرب است.

 

لاوروف توضیح داد: «طی بیست و پنج سال اخیر روسیه تلاش زیادی نمود تا روابط خود با اتحادیه اروپا را براساس اصل برابری، احترام متقابل و حسن همجواری، از جمله با انعقاد پیمان‌های مربوط به امنیت اروپا، توسعه دهد. ولی متاسفانه کشورهای غربی چنین تمایلی نداشتند و ترجیح دادند خط مشی بازدارندگی نظامی و سیاسی روسیه را در پیش بگیرند و بحران سیاسی داخلی اوکراین در سال 2014هم به نقطه اوج این خط مشی تبدیل شد.»

 

وزیر خارجه روسیه یادآور شد که روابط روسیه و اتحادیه اروپا در حال حاضر در بهترین شکل خود قرار ندارند، برای اینکه نیروهای «روس‌هراس» که در داخل اتحادیه اروپا دستورات خود را از آن سوی اقیانوس دریافت می‌کنند، با انرژی هر چه تمام در حال پراکنده کردن این مفهوم هستند که روسیه یک منبع چالش راهبردی برای غرب است.

 

سرگئی لاوروف افزود: «متاسفانه مقامات بروکسل استقلال عمل و قدرت مقابله با تحریم‌های چندلایه ضدروسی از سوی واشنگتن را ندارند. برای ما تعجب‌آور است که اتحادیه اروپا چگونه به طور داوطلبانه با این اقدامات آمریکا که آسیب‌های چندین میلیاردی به منافع کشورهای اروپایی میزند، موافقت می‌کند. آیا زمان آن نرسیده که کشورهای اروپایی برای خود تصمیم‌گیری کنند؟»

 

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه با اشاره به اینکه، البته جای خوشحالی است، تعداد کسانی که در اروپا به خطر رویارویی با روسیه آگاه هستند در حال افزایش است، تاکید کرد: «مسکو و بروکسل در مقابل تهدیدات واقعی امنیتی مشترکی قرار گرفته‌اند که مقابله موثر با آنها نیازمند اتحاد آنها است. به همین دلیل ما علاقه‌مندیم که اتحادیه اروپا قدرتمند و مستقل به عنوان یک نقش آفرین موثردر عرصه بین المللی عمل کند.»

تسنیم

حذف دلار از مبادلات تجاری سه‌جانبه روسیه، ترکیه و ایران

در جلسه‌ای که دیروز با حضور روسای جمهور ایران، ترکیه و روسیه، وزیر نفت و رئیس کل بانک مرکزی صورت گرفته، مقرر شد تا روابط بانکی تسهیل و دلار از مبادلات تجاری سه‌جانبه حذف شود.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, ایران, تحریم, ترکیه, جهان, خبر, روسیه

بروکسل: تحریم‌های جدید علیه مسکو باید توسط اعضای اتحادیه اروپا تایید شود

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، کمیسیون اروپایی روزپنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد هرگونه تحریم‌های جدید علیه روسیه باید توسط اعضای اتحادیه اروپا تایید شود.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اتریش, اقتصادی, انگلستان, ایتالیا, تحریم, جهان, خبر

«دو سوم شرکت‌های آلمانی ایران را ترک کرده‌اند»

ترس از مجازات‌های ناشی از نادیده گرفتن تحریم‌ها و همچنین اوضاع نابسامان اقتصادی ایران منجر به آن شده است که بخش قابل ملاحظه‌ای از شرکت‌های آلمانی ایران را ترک کنند. مابقی نیز دورنمای روشنی برای ادامه کار نمی‌بینند.

ادامه »

اقتصادی, المان, امریکا, ایران, تحریم, جهان, خبر