نقش و اهمیت نیروهای چپ، در برپایی «اتحادهای تاکتیکی» در مبارزه برای دموکراسی، عدالت اجتماعی، و دفاع از حق حاکمیت ملی

دیکتاتوری حاکم بر کشور با گذشت هرروز، به‌موازات ژرفش بحران‌های سیاسی و اقتصادی‌اش با چالش‌هایی پیچیده‌تر و فزاینده‌تر روبرو می‌شود.

ادامه »

ایران, سیاسی, مقاله

نقش اساسیِ مبارزات صنفی زحمتکشان، در تشکیلِ جبههٔ وسیع علیه دیکتاتوری ولایت فقیه

با شدت یافتن فشار مستقیم بر وضعیت معیشتی لایه‌ها و طبقه‌های مرتبط با کار و تولید یعنی اکثر مردم در ماه‌های اخیر، صحنه سیاسی کشور گسترش سریع حرکت‌های اعتراضی از جانب طیف‌هایی گونه‌گون از زحمتکشان مزدبگیر و حقوق‌بگیر را شاهد بوده است که با تهدید، سرکوب، و پیگرد نیروهای انتظامی- امنیتی “نظام” پاسخ داده شده

ادامه »

امریکا, ایران, سیاسی, مقاله

ابطحی؛ دولت تمایلی به توسعه روابط با چین و روسیه ندارد

به گزارش اقتصادنیوز، سیدمحمدجواد ابطحی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص راه اندازی ساز و کار ویژه مالی بین ایران و اروپا تا پیش از تحریم‌‎های آبان ماه آمریکا، اظهار داشت: ابداً به روابط بین ایران و اتحادیه اروپا برای ادامه حیات برجام پس از خارج شدن آمریکا از توافق هسته‌ای امیدوار نیستم.

 

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت حاضر نیست به چین و روسیه نزدیک شود، بیان کرد: بعد از اینکه آقای ولایتی به روسیه سفر کرد و گفت‌وگوهایی را با ولادمیر پوتین رئیس جمهور این کشور انجام داد، راه‌ها برای توسعه روابط ایران و روسیه در دوران تحریم‌هایی که آمریکا وضع کرده، باز شد.

 

وی افزود: حدود 9 ماه است که جمهوری اسلامی ایران در چین سفیر ندارد و این شرایط نشان می‌دهد که دولت تمایلی به توسعه روابط با چین و روسیه ندارد.

 

دولت اهتمامی به همکاری نفتی با روسیه ندارد

 

ابطحی با بیان اینکه پوتین قطعا از تحریم‌های نفتی ایران نفع می‌برد، ادامه داد: اگر بتوانیم 500 هزار بشکه نفت به روسیه بدهیم و پول آن را از این کشور بگیریم، هیچ ایرادی ندارد و نتایج مثبتی نیز حاصل می‌شود ولی دولت اهتمامی به این موضوع ندارد.

 

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: توافق ولایتی و پوتین در سفر اخیرِ فرستاده ایران به مسکو این بود که 50 میلیارد دلار خط اعتباری روسیه در ایران ایجاد شود ولی وزیر نفت هیچ تمایلی برای افزایش همکاری با روسیه نداشت.

 

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در پاسخ به این سوال که چرا دولت تمایلی به پیگیری توافقات آقای ولایتی نداشته است؟ گفت: به خاطر دارم که در سال 58 آقای حسن روحانی رئیس جمهور فعلی در دانشگاه ملی سابق (شهید بهشتی فعلی) سخنرانی می‌کرد و در آنجا بیان کرد که اگر قرار بر این باشد که به سمت یکی از بلوک‌ها برویم، ما آمریکا را ترجیح می‌دهیم.

 

اروپا با پرونده‌های ترور جمهوری اسلامی چه خواهد کرد؟

اتهام سنگین دانمارک علیه ایران مبنی بر طراحی ترور مخالفان، جمهوری اسلامی را در وضعیت دشواری قرار داده است. پنج روز بیشتر به آغاز تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران نمانده است. اتحادیه اروپا وقایع را “رصد” می‌کند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اتریش, المان, امریکا, انگلستان, ایران, تروریسم, جهان, دانمارک, سوئد, فرانسه, فنلاند, مقاله, نروژ, هلند

دولت بی‌اختیار،‌ مجلس بی‌خاصیت و قوه قضاییه بیدادگر در زیر سایه حاکمیت مطلق ولایت فقیه

عملکرد قوای سه‌گانه در رژیم ولایی، به‌ویژه رفتار و تغییرها در ترکیب اعضای کابینه دولت یازدهم به‌ریاست حسن روحانی، در یک ماه گذشته، بار دیگر نشان می‌دهد که چرا زیر سایه رژیم دیکتاتوری ولایت فقیه هرگونه تغییروتحول در جهت ایجاد و نهادینه شدن حکومت بر اساس رأی و خواست‌های مردم امکان‌ناپذیر است. وظیفه اصلی مجلس

ادامه »

ایران, سیاسی, مقاله

محمدرضا خاتمی: برای حفظ نظام، بس است! باید کناره بگیریم!

وقتی به واقعیت رجوع می کنیم می بینیم که مردم معلوم نیست که دیگر قبول کنند که همیشه باید بین بد و بدتر یکی را انتخاب کنند و اگر امکان این را ندارند که بین گزینه مطلوب و نامطلوب یکی را برگزینند احتمالا انتخابات بسیار بی روحی خواهیم داشت

ادامه »

ایران, سیاسی, گفتگو

یک پژوهشگر اقتصاد؛ مسئولان، انسداد ساختاری را با تحریم‌ها توجیه می‌کنند/ رفتار دولت بیش از تحریم‌ها اقتصاد را نابود می‌کند

چندی پیش، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا طی اطلاعیه‌ای فهرستی از بیست شرکت، بانک و موسسه مالی ایرانی را منتشر کرد که شامل حال تحریم می‌شوند. از جمله مهم‌ترین شرکت‌ها، فولاد مبارکه و تراکتورسازی تبریز بوده و ازجمله مهم‌ترین موسسات مالی، بانک سینا، مهر اقتصاد، پارسیان، ملت و… بوده‌اند.

ادامه »

اقتصادی, ایران, مصاحبه و گفتگو