ابراز نگرانی نخست‌وزیر فلسطین از پیروری دوباره ترامپ

چهار سال ترامپ طرح‌هایش را بر فلسطین، اعراب و جهان تحمیل کرد و به اسرائیل اجازه داد ۳۰ درصد کرانه باختری را به قلمروی اشغالی خود بیفزاید.

 

نخست وزیر دولت وابسته به تشکیلات خودگردان فلسطین نسبت به پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌ جمهوری نوامبر ابراز نگرانی کرد و آرزو کرد او ببازد.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، محمد اشتیه، نخست‌وزیر دولت وابسته به تشکیلات خودگردان فلسطین در سخنرانی در برابر پارلمان اروپا گفت: در صورتی‌که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا دور دوم ریاست‌جمهوری را هم از آن خود کند ما باید چهار سال دیگر با او سر کنیم، خدا به داد ما، شما و کل جهان برسد.

 

او در عین حال نسبت به روابط بهتر فلسطین و آمریکا و روابط اسراییل و فلسطین در آینده در صورت پیروزی جو بایدن، نامزد دموکرات ریاست‌جمهوری آمریکا اظهار خوش‌بینی کرد.

 

اشتیه در سخنرانی مجازی خطاب به کمیته امور خارجه پارلمان اروپا تاکید کرد: اگر اوضاع در آمریکا تغییر کند به نظرم این مساله مستقیما در روابط اسرائیل و فلسطین و روابط دوجانبه آمریکا و فلسطین منعکس خواهد شد.

 

او به کمیته پارلمانی اروپا خاطرنشان کرد، آنچه ترامپ اتخاذ کرده تصمیماتی بسیار خطرناک علیه فلسطین هستند که از جمله آنها بستن دفتر فلسطین در واشنگتن، توقف کمک‌های مالی به آژانس بین‌المللی آنروا هستند. چهار سال ترامپ طرح‌هایش را بر فلسطین، اعراب و جهان تحمیل کرد و به اسرائیل اجازه داد ۳۰ درصد کرانه باختری را به قلمروی اشغالی خود بیفزاید.

 

نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین تصریح کرد: نتایج انتخابات آمریکا و انتخابات چهارم احتمالی اسرائیل به دلیل نزاعات سیاسی داخل محافل سیاسی آن تبعات بسیار جدی بر ما، روند صلح و نقش اروپا در آینده در خصوص خاورمیانه خواهد داشت.

 

اشتیه در سطح داخلی نیز تاکید کرد: ما اراده جدی برای برگزاری انتخابات داریم که اختیاراتی ملی و دروازه‌ای برای پایان اختلافات داخلی و احیای دموکراسی در فلسطین است و دولت با تمام توان برای برگزاری آن تلاش می‌کند و تشکیلات خودگردان از اتحادیه اروپا می‌خواهد ضمن حمایت از این انتخابات بر اسرائیل فشار وارد کند تا اجازه برگزاری انتخابات در قدس را بدهد، این حقی از حقوق فلسطینی‌ها در قالب توافقات امضا شده با تل‌آویو است.

 

او در پایان کشورهای اروپایی را به شناسایی کشور فلسطین فراخواند.

در بلاروس چه می‌گذرد؟

بلاروس کشوری با حدود ده میلیون نفر جمعیت از سوی غرب با سه کشور عضو ناتو یعنی لهستان، لیتوانی و لتونی؛ از جنوب با اوکراین و از شمال و شرق با روسیه هم‌مرز است. بلاروس بزرگ‌ترین کشوری است در اروپا که هیچ گونه دسترسی به آبهای آزاد ندارد. زبان ۷۰درصد جمعیت روسی است و ۲۳درصد

ادامه »

اتحاد شوروی, اتحادیه اروپا, اختلاف طبقاتی, اروپا, اکراین, امپریالیسم, امریکا, بلاروس, جهان, حضور نظامی, روسیه, فاشیسم, فلسطین, کوبا, لهستان, لیتوانی, نئولیبرالیسم, ناتو, ونزوئلا

بدون فلسطین در خاورمیانه صلحی وجود نخواهد داشت

* آمریکا در خاورمیانه به دنبال تثبیت سلطه و سرکردگی خود از طریق تغییر موازنهٔ نیروها به سود اسرائیل و به زیان صلح، دموکراسی، و حاکمیت ملّی ملّت‌های منطقه است.

ادامه »

اردن, اسراییل, امارات, امریکا, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, عربستان سعودی, فلسطین, مصر

اسرائیل با گسترش شهرک‌سازی‌ها طرح الحاق را اجرا می‌کند

با طرح ساخت ۵۴۰۰ واحد مسکونی جدید در کرانه غربی، برخلاف این که ​​اسراییل قبلاً ادعا کرده بود طرح الحاق متوقف شده است، هیچگاه این طرح را متوقف نکرده است

ادامه »

اسراییل, اسیا, حضور نظامی, حقوق بشر, خاورمیانه, فلسطین