۸۰۰ میلیون کودکِ جهان در معرض خطر آلودگی سرب

این مطالعه نشان می‌دهد در حالی که سطح سرب خون در کودکان کشورهای ثروتمند در طول سالها کاهش یافته است، در کشورهای فقیرتر این مشکل به طرز چشمگیری افزایش یافته است

ادامه »

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, جهان, حقوق کودک, حقوق کودکان, خبر, دانش, سازمان ملل, محیط زیست

 افزایش گرمای هوا درآینده می‌تواند میلیون‌ها نفر را از بین ببرد

محققان دریافتند که اگر میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای با سرعت فعلی خود ادامه داشته باشد- تا سال ۲۱۰۰ میزان انتشار موج های گرمایی در آینده می‌تواند به طور کلی باعث مرگ ۷۳ نفر از هر ۱۰۰۰۰۰ نفر شود

ادامه »

اختلاف طبقاتی, اروپا, اسیا, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, دانش, فقر, محیط زیست

ابتلا مردم خوزستان به بیماری‌ گوارشی و سرطان‌ با ریختن فاضلاب به کارون

به دلیل انتقال فاضلاب با لوله‌های قطور به رودخانه کارون، این آب که مصرف شرب مردم است نه تنها انسان‌ها را بلکه برای حیوانات و مصارف کشاورزی هم خطر آفرین است

 

به گزارش ایلنا، سید محسن موسوی‌زاده عضو شورای شهر اهواز، در باره آب شرب استان خوزستان اظهار داشت: در اکثر شهرهای خوزستان از جمله اهواز، آبادان، خرمشهر، سوسنگرد و …تصفیه خانه مناسبی برای رودخانه کارون که آب مردم را تامین‌می‌کند، وجود ندارد و این آب به دلیل سرازیر شدن فاصلاب‌های‌ خانگی، صنعتی و بیمارستانی باعث بروز بیماری‌های گوارشی می‌شود.

 

وی افزود: هرچند به آب تصفیه شده کلر زده می‌شود ولی همین کلر نیز مشکلات و عوارض بسیاری برای سلامتی مردم در پی‌دارد. طبق آمارها میزان ابتلای مردم به بیماری گوارشی و سرطان‌ها هم به دلیل آب و هم ریزگرها در استان بالا است.

 

وی افزود: با حضور معاون اول رئیس‌جمهور تصفیه خانه شرق اهواز افتتاح شد اما تاکنون راه‌اندازی و مورد بهره‌برداری قرار نگرفته است. آب شرب کلانشهر اهواز از سرچشمه‌های گتوند، طرح غدیر و ۳۰ درصد نیز از خود کارون تهیه می‌شود.

 

موسوی زاده ادامه داد: در کلانشهر اهواز و دیگر شهرستان‌های خوزستان اگر پمپ‌های هدایت‌کننده فاضلاب به سمت رودخانه کارون نبود بوی تعفن نفس مردم را بند می‌آورد. هرچند با این وجود این بوی تعفن شهروندان را آزار می‌دهد.

 

عضو شواری کلانشهر اهواز عنوان کرد: برای ترمیم زیرساخت‌های فاضلاب اداره آبفا تمام شهر اهواز را شخم زده و صدها نقطه از خیابان‌های این شهر زیر و رو شده‌اند و تا بخواهند لکه گیری و روکش آسفالت انجام شود، زمان زیادی نیاز دارد. این در حالی است که حفاری‌ها برای مردم مشکلات زیادی ایجاد کرده است.

 

وی اضافه کرد: به دلیل انتقال فاضلاب با لوله‌های قطور به رودخانه کارون این آب که مصرف شرب مردم است نه تنها انسان‌ها را بلکه برای حیوانات و مصارف کشاورزی هم خطر آفرین است و حتی استشمام بوی این فاضلاب بیماری زا است چه برسد از آن مصرف شود.

 

نماینده خوزستان در شورای عالی استان‌ها بیان کرد: آب شرب اهواز را باید از رودخانه کارون جدا کرد و از طرح آبرسانی غدیر استفاده شود.

 

موسوی زاده ادامه داد: به دلیل کم شدن حجم رودخانه کارون در منازل آپارتمانی شهرهایی از جمله اهواز، خرمشهر و آبادان حتما باید از دستگاه‌های پمپ آب استفاده کنند چرا که در غیر این صورت آب به طبقات بالا نمی‌رسد؛ حالا هزینه برق و آلودگی صوتی ناشی از این پمپ‌ها بماند.

 

وی گفت: اکثر شهروندان ناگزیرند از تصفیه کن‌های آب در منازل خود استفاده کنند که الان قیمت‌های میلیونی دارند و هر ۶ ماه یک بار نیز باید فیلترهای‌شان را تعویض کنند که برای آنهم باید هزینه جداگانه‌ای صرف شود.

 

پیش از این نیز سید محمد علوی رئیس مرکز بهداشت خوزستان در یک برنامه تلویزیونی، در خصوص شیوع بیماری‌های ناشی از آلودگی آب اظهار کرد: دو شاخص برای تشخیص آب آشامیدنی سالم داریم که شامل میزان کلر باقی مانده در اب و غلظت میکروبی است.

 

وی با بیان اینکه لوله‌های توزیع آب دچار ترک خوردگی و شکستگی هستند، گفت: در بسیاری از مناطق استان خوزستان به ویژه مناطق حاشیه‌ای شهر و روستاها، این احتمال وجود دارد که فاضلاب به لوله‌های آب بزند.

 

رئیس مرکز بهداشت خوزستان نیز با اشاره به تبعات قطعی‌های برق در خوزستان، عنوان کرد: اکثر منازل پمپ دارند و قطعی برق موجب خاموشی پمپ‌ها و افت فشار آب می‌شود که در نتیجه احتمال دارد فاضلاب اطراف لوله‌ها به درون آن کشیده شود.

 

چندی قبل نیز مرکز بهداشت استان خوزستان نسبت به تلاقی آب و فاضلاب و شیوع بیماری‌های میکروبی هشدار داد که استاندار خوزستان این موضوع را کاملا تکذیب کرده بود.

ادامه سگ کشی وحشیانه در ایران

یکی از دلایل عدم اهمیت مقامات به کشتارهای غیر انسانی و وحشیانه سگ‌ها ریشه در خرافات برخاسته از جمله‌ای است که در بسیاری از رساله‌‌های توضیح‌المسائل توسط مراجع تقلید شیعه مبنی بر نجس بودن سگ‌هاست

ادامه »

اجتماعی, ایران, حقوق حیوانات, خبر, محیط زیست