حمایت مستقیم آمریکا از اقدامات یک گروه تروریستی در پاکستان

یک مسئول عالی رتبه وزارت خارجه پاکستان فاش کرد آمریکا به طرز مشکوکی از گروه تروریستی جماعت الاحرار حمایت کرده و مانع قرار گرفتن این گروه در لیست سیاه این شورای امنیت سازمان ملل شد.

ادامه »

امریکا, پاکستان, تروریسم, جهان, خبر

افزایش شمار نظامیان امریکا، ناتو و آلمان در افغانستان

سرپرست وزارت دفاع آلمان چندی پیش در سفر به افغانستان از احتمال افزایش نظامیان آلمانی به این کشور سخن گفته بود اما به تازگی تاکید کرده که شمار نظامیان آلمانی در این کشور به هزار و ۳۰۰ نظامی افزایش خواهد یافت.   به نقل از «دویچه وله»، «اورزولا فون دیرلاین» سرپرست وزارت دفاع آلمان اعلام

ادامه »

افغانستان, المان, امریکا, جهان, خبر, ناتو

تلاش آمریکا برای تجهیز نظامی افراد وابسته به داعش در افغانستان

در حالی که ژنرال بازنشسته افغان طرح آمریکا برای جایگزینی سلاح‌های روسی در افغانستان را «خیانت» علیه مردم این کشور می‌داند برخی کارشناسان روس نیز می‌گویند؛ واشنگتن، تسلیحات را در اختیار افراد وابسته به داعش در افغانستان قرار می‌دهد.

ادامه »

افغانستان, امریکا, خبر, روسیه

«جنبش گذار» و ادامه شمارش معکوس پایان عمر حکومت وحدت ملی در افغانستان

نهاد سیاسی جنبش گذار ضمن تاکید بر شمارش معکوس پایان عمر حکومت وحدت ملی در افغانستان بار دیگر اعلام کرد که دولت کنونی دستاوردی نداشته است و باید زمینه انتقال قدرت فراهم شود.

ادامه »

افغانستان, جهان, خبر

ائتلاف احزاب کمونیست، پیشتاز انتخابات نپال

ائتلافی از دو حزب اصلی کمونیست نپال در نتایج انتخابات پارلمانی این کشور پیشتاز هستند و می توانند دولت آتی این کشور حوزه هیمالیا را تشکیل دهند.

 

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، براساس نتایج اولیه که امروز (شنبه) توسط کمیسیون انتخابات نپال منتشر شد، ائتلاف دو حزب کمونیست نپال موسوم به “لنینیست مارکسیست متحد” و “مرکز مائوئیست” موفق شد تا ۹۱ کرسی را در مجمع ملی به دست بیاورد و در ۸۱ حوزه رای گیری پیشتاز باشد.

 

در مجمع ملی، ۱۶۵ کرسی به صورت مستقیم انتخاب می‌شوند و ۱۱۰ کرسی دیگر به احزاب بر مبنای تناسب نمایندگی‌شان تعلق دارد.

 

کنگره نپال نیز که بزرگترین حزب در انتخابات پیشین بود، تنها سه کرسی به دست آورد.

 

“سودهیر شارما”، سردبیر روزنامه کانتیپور نوشت: کاملا مشخص است که ائتلاف چپ اکثریت آرای مورد نیاز برای تشکیل دولت را به دست می‌آورد.

 

وی ادامه داد، دلیل اینکه این ائتلاف به این خوبی عمل کرده این است که آرای آنها آنطور که در انتخابات قبل اتفاق افتاد، دچار اختلاف نشده است. آنها همچنین قول یک دولت با ثبات را برای پنج سال آینده داده‌اند.

 

نپال در طول ۱۱ سال گذشته، ۱۱ نخست وزیر داشته است. بی ثباتی سیاسی در این کشور باعث پیشرفت کم سرعت شده است؛‌ کشوری که فقیرترین در جهان است.

 

بسیاری از رای دهندگان گفته‌اند به دنبال این هستند که از دولت برای بازسازی خانه‌هایی که در نتیجه زمین لرزه شدید ۲۰۱۵ که منجر به کشته شدن ۹۰۰۰ تن شد، کمک بگیرند. تا به امروز تنها کمتر از چهار درصد از این خانه‌ها بازسازی شده‌اند.

 

چریک‌های سابق حزب کمونیست مرکز مائوئیست که در سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۶ با نیروهای دولتی نپال در نبرد بودند و سپس با پذیرش توافق صلح و پیوستن به جریان اصلی سیاست وارد عرصه شدند قول داده‌اند تا روابط خوبی را با هندوستان و چین داشته باشند.

 

مقام‌های نپالی گفته‌اند که اعلام نتایج نهایی چند روز طول می کشد. این رای‌گیری صلح آمیز در دو مرحله برگزار شد؛ نیمه شمالی کشور در تاریخ ۲۶ نوامبر سال جاری میلادی و مابقی در روز پنجشنبه رای دادند.

 

این نخستین رای‌گیری برای هفت حوزه استانی ایجاد شده براساس قانون اساسی مصوب ۲۰۱۵ در نپال بود. مقام‌های انتخاباتی نپال تخمین زدند که میزان حضور در این انتخابات ۶۷ درصد در میان ۱۵ میلیون رای دهنده واجد شرایط بوده است.

 

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان مل نیز گفت که این انتخابات یک لحظه تاریخی برای نپال در تحقق ساختار فدرالی‌اش محسوب می‌شود.

 

رشد کم نپال به سمت دموکراسی در ۲۰۰۶ آغاز شده زمانیکه تظاهرات باعث شد تا پادشاه این کشور قدرت را واگذار کند. دو سال بعد، نپال رسما سطلنتی را که چندین قرن عمر داشت منحل کرد و تصمیم گرفت تا سیستم فدرالی را برای ارائه بهتر خدمات به مردم و رسیدگی به نگرانی‌های مردم ایجاد کند. اما اختلاف نظر میان احزاب سیاسی این روند را تا ۲۰۱۵ به تاخیر انداخت و در ان زمان بود که قانون اساسی محقق و نپال بعنوان یک جمهوری اعلام شد.

 

تظاهرات از سوی گروه‌های قومی در جنوب نپال که مدعی بودند زمین کافی به آنها تعلق نگرفته باعث شد تا این تظاهرات خشونت بکشد و دست کم ۵۰ تن کشته شدند. معترضان برای چندین ماه مرز با هندوستان را بستند، مانع وارد شدن سوخت و سایر کالاها شدند.

ایسنا

 

استخراج معادن افغانستان بدون برگزاری مناقصه به‌آمریکایی‌ها واگذار می‌شود

«شکیبا هاشمی» نماینده پارلمان افغانستان با ابراز نگرانی از عقد قراردادهای استخراج معادن در این کشور اظهار داشت: اشرف غنی و برخی از جریان‌های خاص استخراج معادن را بدون برگزاری مناقصه به آمریکایی‌ها واگذار می‌کنند.   وی افزود: استخراج غیرقانونی معادن افغانستان به صورت گسترده ادامه دارد و این روند به اقتصاد این کشور صدمات

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, خبر, فساد

وزیر خارجه پاکستان؛ ضرورت گردش سیاست خارجی پاکستان از آمریکا به سمت چین و روسیه

به گزارش مهر به نقل از داون نیوز، «خواجه محمد آصف» وزیر امور خارجه پاکستان طی اظهاراتی اعلام کرد: سال های زیادی است که سیاست خارجی اسلام آباد حول آمریکا می چرخد اما اکنون زمان تغییر سیاست خارجی از واشنگتن به سمت مسکو و پکن فرا رسیده است.   وی در ادامه تاکید کرد که

ادامه »

امریکا, پاکستان, جهان, چین, خبر, روسیه

عبدالله عبدالله: آمریکا و روسیه برای مبارزه علیه تروریسم در افغانستان همکاری کنند

رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان در دیدار با سرپرست معاون وزارت امور خارجه آمریکا، خواهان همکاری مشترک مسکو- واشنگتن در امر مبارزه با تروریسم در افغانستان شد.   به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از جمهور، «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان امروز دوشنبه (۱۳ آذر) با «آلیس ویلز» سرپرست معاون وزارت

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, خبر, روسیه

درخواست افغانستان برای عضویت دائمی در سازمان همکاری شانگهای

به نقل از اطلس، «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان در هجدهمین نشست سران سازمان همکاری شانگهای در روسیه گفت که افغانستان باوردارد که سازمان همکاری‌ شانگهای یک نهاد مهم و موثر برای همکاری‌های مشترک و تقویت روابط همسایگی در عرصه‌های سیاسی٬‌ اقتصادی٬ فرهنگی و دیگر زمینه‌ها است. لذ افغانستان نیز باید عضو

ادامه »

افغانستان, جهان, خبر