پیام رئیس‌جمهوری آلمان به مناسبت نوروز جشن دوستی و همبستگی

به گفته‌ اشتاین‌مایر، «در این روز شادمانی و بیداری، منازعات سنتی کنار گذاشته می‌شوند و از بزرگسالان قدردانی می‌شود. نوروز جشن دوستی و همبستگی است و با آن امیدی بزرگ پیوند خورده است: این امید که جوانه‌های تازه می‌توانند رشد کنند.

ادامه »

المان, تاریخ, جهان, خبر

آزادی هر جامعه‌یی در گرو آزادی زنان آن جامعه است

امسال در شرایطی به استقبال روز جهانی زن در ایران می‌رویم که با وجود گذشت ۳۹ سال از پیروزی انقلاب بهمن ۵۷،‌ که زنان در پیروزی آن نقشی اساسی و چشمگیر داشتند، خواست‌های جنبش زنان و آرزوهای زنان میهن ما از سوی حاکمان کنونی و خائنان به آرمان‌های انقلاب بهمن زیر پا لگدمال شده است.نقل

ادامه »

ایران, تاریخ, جهان, حقوق بشر, خبر, زنان, یادنامه

جشن سالگرد پایان نبرد استالینگراد

همزمان با برگزاری جشن‌های هفتاد و پنجمین سالگرد پایان جنگ مشهور موسوم به “نبرد استالینگراد” به عنوان نبرد عامل شکست آلمان نازی در جنگ جهانی دوم در کشور روسیه، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور این کشور در مراسم‌های یادبودی که به همین مناسبت در کشورش برگزار شد، شرکت کرد.

ادامه »

تاریخ, جهان, خبر, روسیه

آیین‌های شب یلدا در دیار آریوبرزن

شب یلدا یا به گویش محلی اول چله بزرگ در استان کهگیلویه و بویراحمد که به دیار آریوبرزن معروف است همچون دیگر نقاط کشور و با تفاوت های اندکی برگزار می شود.
به باور مردم این استان زمستان به 2 بخش چله بزرگ و کوچک تقسیم می شود، که چله بزرگ 40 روز و چله کوچک 20 روز است.
متیل گویی یا همان روایت داستان های قدیمی یکی از مهمترین آیین های شب یلدا در کهگیلویه و بویراحمد است.
این داستان ها که با زبانی شیوا و لحنی دلچسب از سوی مادر بزرگ ها ایراد می شود، کودکان را مجذوب و بزرگترها را به خاطرات گذشته می برد.
متیل گویی معمولاً افسانه هایی درباره اجرام آسمانی و موضوعات انسانی است.
شاهنامه خوانی که معمولاً به صورت شفاهی از سوی پدربزرگ ها روایت می شود از دیگر آیین های شب یلدا در کهگیلویه و بویراحمد است.
پیشگویی رویدادهای آینده با فال های سنگی یا شکستن گردو از دیگر برنامه های رایج شب یلدا در این خطه است که البته در سالهای اخیر جای خود را به فال حافظ داده است.
در گذشته های نه چندان دور تمام شب های چله بزرگ یعنی اول دی تا دهم بهمن مردم دور هم جمع می شدند، اما با ماشینی شدن زندگی دور هم نشینی محدود به شب یلدا شده است.
شام شب یلدا معمولاً غذاهای سنتی مانند آش کارده، شله بادام و شله ماش است که البته در سالهای اخیر به غذاهای امروزی تغییر شکل یافته است.
پذیرایی از مهمانان با آجیل هایی محل مانند کلخنگ، مغز بنه، گندم برشته، کنجد بو داده، انجیر و مویز خشک انجام می شود.
آیین کاسه بهره یا بردن غذا برای همسایه های فقیر یکی دیگر از آیین های سنتی مردم این دیار است که نه تنها در شب یلدا بلکه در همه ایام سال بین مردم کهگیلویه و بویراحمد رایج است.
آیین شب یلدا که از هشت هزار سال پیش در بین ایرانیان رواج دارد، در سال 1387 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.
شب یلدا را شب تولد خورشید و آغاز خلقت می دانند، در باور ایرانیان باستان، یلدا شب تولد خورشید است.
یلدا، واژه سریانی به معنای ولادت، زایش و زادروز خورشید (مهر،میترا) است که در دوره ساسانیان به زبان فارسی راه یافت.
این کلمه به شب نخست زمستان و شب پایانی پاییز گفته می شود.
آیین شب یلدا در باور ایرانیان باستان به گونه ای بود که تاریکی در آن، شکست می خورد، روشنایی پیروز و خورشید زاده می شد، روزها رو به بلندی می گذاشت و تابش نور ایزدی فزونی می یافت.
استان کهگیلویه و بویراحمد را به دیار آریوبرزن می شناسند.
آریوبرزن یکی از سرداران دوره هخامنشی است.
این استان بخشی از تمدن عیلام بوده و بعد از ورود آرایی ها و در دوره بعد از اسلام جزئی از خاک تمامی حکومت های ایران بود.
کهگیلویه و بویراحمد با حدود 700 هزار نفر جمعیت در جنوب غربی ایران قرار گرفته و این استان بیش از 16 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد.
ایرنا

در بزرگداشت انقلاب کبیر اکتبر

هفتم نوامبر با نودونُه‌مین سالگرد انقلاب اکتبر روسیه برابر است. انقلاب کبیر اکتبر، افق روشنی از زندگی را در برابر جامعهٔ بشری و به‌ویژه زحمتکشان گشود. تاریخ بشر از رویدادهای بزرگ و تأثیرگذار بسیاری به‌خویش دیده است، اما هیچ رویدادی از این دست نتوانسته است تأثیر انقلاب کبیر سوسیالیستی اکتبر را به‌لحاظ وسعت و ژرفا

ادامه »

تاریخ