بالا گرفتن درخواست‌ها درآلمان برای اقدامات متقابل علیه سیاست‌های تحریمی آمریکا

بعد از تهدیدهای مستقیم سناتورهای آمریکایی علیه یک بندر آلمانی که در تکمیل پروژه گازی نورد استریم ۲ مشارکت دارد درخواست‌ها از طرف مقامات آلمانی برای در پیش گرفتن اقدامات متقابل بالا گرفته است.

ادامه »

اقتصادی, المان, امریکا, تحریم, جهان, خبر, غرب اروپا

هنگ کنگ تحریم‌های آمریکا را غیر‌منطقی و وحشیانه خواند

در این بیانیه از ایالات متحده خواسته شده بی‌درنگ از دخالت درامور هنگ‌کنگ دست بکشد و تأکید شده است که چین از چنین حرکات و تحریم‌هایی نمی‌ترسد و با چنین تهدیدهایی از اصول خود کوتاه نمی‌آید

ادامه »

اسیا, اقتصادی, امریکا, تحریم, چین, خبر

دو گزینه پیش روی لبنان؛ یا شرق یا صندوق بین‌المللی پول

یک کارشناس اقتصادی لبنانی اعلام کرد، بندر بیروت رقیب بزرگی برای بندر حیفای اسرائیل است برای همین این رژیم از آنچه اتفاق افتاده، بیشتر بهره می‌برد.

ادامه »

اسراییل, اقتصادی, جهان, چین, خاورمیانه, شرق, صندوق بین‌المللی پول, لبنان

رادیو چین؛ سرقت نفت سوریه توسط آمریکا با سوءاستفاده از بحران ۹ ساله

بر همگان روشن است آمریکا که نیروهای نظامی خود را به بهانه دفاع از میادین نفتی به آن مناطق کنترل مسلح کردهای سوریه اعزام کرده، به دنبال سود نفتی و تداوم حضور خود در سوریه است.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, چین, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه, فقر

آیا لندن ترمز دستی رویکرد ضد چینی را کشید؟

وزیر امور خارجه انگلیس در یک عقب نشینی آشکار از همراهی از مواضع ضد چینی کاخ سفید، به همتای پکنی خود اعلام کرد که لندن همچنان به توسعه روابط سازنده و مثبت با دولت چین متعهد است و برخی کارشناسان این سخنان را ناشی از کاهش شانس پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آبان‌ ماه آمریکا دانستند.

 

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای وزارت امور خارجه انگلیس، دومینیک راب در گفت‌وگوی تلفنی با «وانگ یی» افزود که او در کنار نخست وزیر انگلیس تمایل دارند که در زمینه رفع چالش‌های مشترک و فوری با پکن همکاری کنند.

 

در این گفت وگو دو طرف همچنین درباره طیف وسیعی از فرصت‌های همکاری در زمینه‌های اقتصادی تا مقابله با تحولات اقلیمی تبادل نظر کردند.

 

رایزنی وزرای خارجه دو کشور در حالی صورت می‌گیرد که انگلیس دو هفته پیش ناگزیر از فشارهای آمریکا، به همکاری چند صد میلیون پوندی با غول فناوری هوآوی پایان داد و روابط با دولت چین را دچار تنش کرد.

 

هرچند مقام‌های انگلیسی ادعا می‌کنند که این تصمیم ارتباطی با آمریکا ندارد اما دونالد ترامپ بلافاصله تصمیم انگلیس را مورد تحسین قرار داد و گفت: ما کشورهای بسیاری را قانع کردیم- و بیشتر این کار را خود من انجام دادم؛ از هوآوی استفاده نمی‌کنم چرا که فکر می‌کنم یک ریسک امنیتی ناایمن است.

 

انگلیس برای دوره پسابرگزیت قصد دارد که به بزرگترین شریک تجاری چین در اروپا تبدیل شود. در جریان آخرین سفر رئیس جمهوری چین به انگلیس، یک بسته سرمایه گذاری به ارزش ۶۲ میلیارد دلار میان دو طرف تکمیل شد تا انگلیس به بزرگترین شریک تجاری اروپایی چین تبدیل شود.

 

چین و انگلیس پیش از اختلافات اخیر معتقد بودند که وارد عصر طلایی روابط شده اند. بر همین اساس انگلیس ذخیره یوانی خود را به ۳۵ میلیارد دلار رساند تا با این ذخیره از فعالیت شرکت های خود در برنامه راه ابریشم چین حمایت کند.

 

با این حال سفیر چین در انگلیس هشدار داد که تصمیم دولت لندن درباره هوآوی به اعتماد دو کشور لطمه جدی زده است.

 

«لیو ژیاومنیگ» هفته گذشته در سخنانی در مرکز اصلاحات اروپایی، نخست وزیر انگلیس را شریک کوچک‌تر رئیس جمهوری آمریکا خواند که تسلیم فشارهای او و آنهایی شد که چین را دشمن خود می‌پندارند.

 

وی گفت: آنهایی که چین را یک رقیب یا دشمن فرض می‌کنند در اشتباه هستند؛ هدف غلطی را انتخاب کرده‌ و مسیر اشتباهی را طی می‌کنند.

 

اینک عقب نشینی انگلیس در برابر چین در حالی صورت می‌گیرد که نتایج بیشتر نظر سنجی‌ها در آمریکا از احتمال شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آبان ماه حکایت دارد.

 

هفته‌نامه ساندی‌تایمز یکشنبه گذشته به نقل از منابع مطلع از داخل دولت انگلیس گزارش داد که لندن تمایل دارد دونالد ترامپ در انتخابات شکست خورده و «جو بایدن» رقیب او از حزب دمکرات پیروز شود.

 

بر اساس این گزارش، نخست وزیر انگلیس در ظاهر یکی از متحدان نزدیک دونالد ترامپ دیده می‌شود اما دولت او در پشت پرده تلاش می‌کند تا با در نظر گرفتن احتمال پیروزی بایدن، از رئیس جمهوری کنونی آمریکا فاصله بگیرد.

 

جانسون هفته گذشته هم در اظهار نظری گفته بود: باید در رابطه با چین تعادل را رعایت کرد و من هم نمی‌خواهم وادار به چین‌هراسی و اتخاذ مواضع ضد چینی شوم.

 

نخست وزیر انگلیس عنوان کرد که لندن نسبت به برخی سیاست‌های پکن سخت‌گیرانه عمل خواهد بود اما به تعامل با این کشور ادامه می‌دهد.

پس از پایان کرونا؛ اقتصاد اروپا از آمریکا پیشی می‌گیرد

تحلیلگران موسسات خدمات مالی جی پی مورگان و گلدمن ساچز می‌گویند با توجه به آماری که قرار است هفته آینده توسط واشنگتن و بروکسل اعلام شود و علیرغم پیش‌بینی رکود بیشتر، بهبود اقتصادی در اروپا سریع‌تر خواهد بود و از آمریکا پیشی می‌گیرد.

ادامه »

اروپا, اقتصادی, امریکا, جهان, خبر, صندوق بین‌المللی پول

اختلاف نظر وزیران خارجه آمریکا و استرالیا درباره چین

وزیر خارجه استرالیا با تاکید بر اینکه خودشان برای کشورشان تصمیم‌گیری می‌کنند، برخلاف تلاش مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، روابط اقتصادی کانبرا با پکن را بسیار مهم ارزیابی کرد.

ادامه »

استرالیا, اقتصادی, امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا