با‌ توجه به‌ نتایج آرای۱۴ ایالت؛ «جو بایدن» پیروز انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها در «سه‌شنبه بزرگ» شد

نتایج کلی به دست‌آمده از انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها در روز موسوم به «سه‌شنبه بزرگ» حاکی از آن است که «جو بایدن» معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا با کسب ۴۷ درصد آراء و ۵۶۶ موکل انتخاباتی موفق به پیروزی در این انتخابات شده است.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, خبر

گاردین؛ آمریکایی‌ها از عدم آمادگی سیستم بهداشتی آمریکا برای مقابله با کرونا نگرانند

ترس و نگرانی از ویروس کرونا در آمریکا به شکلی جدی خود را نشان داده‌ است. بازارهای بورس این کشور به طور گسترده‌ای با نوسان‌های قیمتی روبرو هستند. مغازه‌ها از مواد شوینده و ضد عفونی کننده دست‌ها خالی شده‌اند و خیابان‌های محله‌های چینی‌ها تقریبا خالی است.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, خبر

توطئه (کودتای) دمکرات‌ها برای به شکست کشاندن سندرز

در پی افزایش محبوبیت برنی سندرز ، کاندیدای حزب دمکرات برای انتخابات دوره آتی ریاست جمهوری آمریکا، که خواهان برخی تغییرات پایه‌ای به سود طبقات و اقشار کم در آمد جامعه است، تبلیغات و اقدام های فراوانی نه تنها از سوی جمهوری خواهان بلکه حتی از سوی هم حزبی‌های او در حزب دمکرات صورت می‌گیرد.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, انتخابات, جهان, سیاسی

آیا اوکراین گیت پمپئو را مجبور به خروج از دولت می‌کند

نشنال اینترست در مطلبی به قلم “کرت میلز” نوشت: “مایک پمپئو” که زمانی گمانه زنی‌هایی مبنی بر طمع وی برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ بر سر زبان ها افتاده بود، حالا پس از ماجرای رسوایی اوکراین گیت ممکن است مجبور به ترک کاخ سفید شود.

 

کرت میلز از ستون نویسان بخش روابط خارجی این نشریه آمریکایی در نوشتاری با عنوان “آیا خروج پمپئو نزدیک است” افزود: ماه‌هاست در واشنگتن بحث بر سر این است که آیا “مایک پمپئو” کاپیتان کشتی سیاست خارجی ایالات متحده، برای مجلس سنا وارد انتخابات می‌شود یا نه.

 

این ایده ابتدا خنده‌دار به نظر می‌آمد و این سوال مطرح می‌شد که چرا رئیس دیپلماسی کشور باید خود را در حد و اندازه یک سناتور پایین دست بداند. گفته می‌شود حتی پمپئو برای ریاست جمهوری طمع کرده و شاید خود را برای انتخابات ۲۰۲۴ ریاست جمهوری آماده کند.

 

اما عوامل دیگری هم در این بازی وجود دارند. پمپئو برخلاف “رکس تیلرسون” وزیر پیشین امور خارجه، یک سرباز وفادار است و همانگونه که “سوزان گلاسر” خبرنگار “نیویورکر” وی را خطاب قرار داد، پمپئو وزیر ترامپ است نه امور خارجه.

 

اما در واقع پمپئو یک شخصیت چندوجهی دارد، چراکه در جریان کارزار مقدماتی سال ۲۰۱۶، نخست پمپئو ترامپ را تأیید نکرد و طرفدار “مارکو روبیو” نامزد نومحافظه کار بود. اما برخلاف روشنفکرانی که با ترامپ مخالفت صد درصدی داشتند، در حیطه محافظه کاری باقی ماند و به عنوان یک جانشین برای انتخابات دونالد ترامپ خدمت کرد. او مانند دیگر جمهوریخواهان، ظهور ترامپ را همانند تلالو یک سلبریتی نمی‌داند. بلکه ترامپیسم را به عنوان یک نیروی سیاسی پایدار می‌بیند.

 

اما جنبه دیگری از شخصیت پمپئو هم وجود دارد. او یک سیاستمدار است که در میانه دوئل دو جناح ایستاده است که اگر مجبور به انتخاب شود، روشن است که او هنوز مرد دوران پیش از ترامپ است.

 

اما اکنون که رسوایی اوکراین گیت کل دولت را درگیر کرده است، این ماجرا می تواند پمپئو را مجبور به خروج سریع از دولت کند و حتی چشم انداز وی را برای پیروزی در نامزدی و انتخابات کانزاس (ایالتی که پمپئو در ان متولد شده است) به خطر اندازد. روزنامه واشنگتن پست که از ماجرای گوش فرا دادن پمپئو به مکالمه تلفنی ترامپ و رئیس جمهری اوکراین پرده برداشته بود، روز جمعه از وی خواست از مقام خود کناره گیری کند.

 

از سوی دیگر پمپئو می‌گوید به احضاریه های مجلس نمایندگان درمورد این موضوع اهمیتی نمی‌دهد و دولت هم این اقدام وی را قانونی می‌داند. اما پس از ماجرای اخراج “جان بولتون” مشاور امنیت ملی، خروج پمپئو که خیالی بیش نبود، حالا ماجرای اوکراین گیت، صحنه سیاسی آمریکا را به لرزه در آورده و این سوال را مطرح می‌کند که آیا خروج پمپئو هم از دولت نزدیک است؟

 

“نشریه آمریکایی نشنال اینترست در طول تقریبا سه دهه فعالیت از آغاز کار خود را با تمرکز بر سیاست خارجی شروع کرد. این نشریه در سال ۱۹۸۵ توسط “ایروینگ کریستول” و “اوون هریس” تأسیس شد و با متفکران و دولتمردانی همچون “دیسرائیل”، “بیسمارک” و “هنری کیسینجر” ارتباط دارد. گرچه سیاست‌های بین‌المللی در چند دهه گذشته بطور قابل توجهی تغییر کرده است، اما اساسنامه این نشریه همچنان بدون تغییر باقی مانده است و تمرکز خود را بر روی سیاست خارجی در راستای منافع ملی آمریکا قرار داده است”.

ایرنا

سناتور آمریکایی مسئول اصلی قتل خاشقچی را فاش کرد

سناتور کریس مورفی نماینده مجلس سنای آمریکا روز جمعه گفت که طبق داده های اطلاعاتی ما، بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار مطرح سعودی، به صورت مستقیم دست داشته است.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, عربستان سعودی, فرانسه

دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا برای کاخ سفید احضاریه فرستادند

دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا به منظور دسترسی ه اسناد و گزارش‌های مربوط به تماس تلفنی دونالد ترامپ با رئیس‌جمهور اوکراین برای کاخ سفید احضاریه فرستادند.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, خبر

به دنبال امریکا، کانادا نیز سپاه پاسداران را در فهرست تروریستی قرار داد

پارلمان کانادا سه‌ شنبه یکم اکتبر پس از یک رای‌گیری تازه، اعلام کرد که نام سپاه پاسداران ایران را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داده و از دولت این کشور خواست تا همه مذاکرات با جمهوری اسلامی ایران را متوقف کند.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, ایران, تروریسم, جهان, خاورمیانه, خبر, کانادا