آژانس و ایران به توافق سه ماهه برای بازرسی‌های ضرور دست یافتند

رافائل گروسی نتایج سفر یک روزه به تهران را “معقول” ارزیابی کرد و از دستیابی به یک توافق موقت سخن گفت. او در بازگشت به وین اعلام کرد، راستی آزمایی‌های فنی تا سه ماه دیگر ادامه خواهند یافت اما دامنه دسترسی‌ها کم‌تر می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری آلمان؛ سفر یک روزه رافائل گروسی به تهران به پایان رسید و او در بازگشت به وین، نتایج مذاکراتش با مقامات جمهوری اسلامی را “معقول” ارزیابی کرد. گروسی گفت بازرسی‌های فنی برای راستی‌آزمایی‌ها تا سه ماه دیگر ادامه خواهند یافت و تعداد بازرسان نیز کاهش نمی‌یابد، اما دسترسی به سایت‌های هسته‌ای محدودتر از قبل می‌شود.

 

گروسی به خبرنگاران گفت: «صادقانه بگویم، دسترسی‌ها کمتر خواهد بود، اما سطح نظارت ضرور برای راستی‌آزمایی را حفظ کرده‌ایم.»

 

طرفین هم‌چنین توافق کرده‌اند که بازرسی‌های سرزده کماکان ادامه یابد. او گفت این “یک توافق فنی موقت” است.

 

گروسی ابراز امیدواری کرد که در سه ماه آینده، توافق گسترده‌تری با ایران حاصل شود. او گفت: «ما آن سطح از نظارت را که نیاز داشتیم حفظ کردیم و در واقع به یک راه حل موقت رسیدیم.»

 

علت سفر مدیرکل آژانس به ایران، ضرب‌الاجل جمهوری اسلامی برای خروج از پروتکل الحاقی در صورت تداوم تحریم‌ها بود. مهلت این ضرب‌الاجل که مبتنی بر مصوبه مجلس است، چهارم اسفند تعیین شده است. طبق این مصوبه در صورت عدم لغو تحریم‌های آمریکا، اجرای پروتکل الحاقی باید از پنجم اسفند متوقف شود و فعالیت‌های هسته‌ای ایران افزایش یابد.

 

در آستانه انقضای این مهلت اما تکاپوی شدیدی در تروئیکای اروپا برای مشاوره‌های دیپلماتیک با ایران به جریان افتاد. به موازات آن، دولت آمریکا از توقف “مکانیسم ماشه” و آمادگی برای مذاکره با ایران بر سر برجام خبر داد.

 

پیشتر، کاظم غریب‌آبادی، نماینده دایمی ایران در سازمان‌های بین‌المللی وین، نتیجه مذاکرات گروسی در تهران را “مفید و محترمانه” توصیف کرده بود. گروسی با رئیس سازمان انرژی اتمی و وزیر خارجه ایران ملاقات داشت.

ساندی تایمز: رفع تحریم‌های ایران در راه است

هفته‌نامه ساندی تایمز روز یکشنبه در گزارشی نوشت که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد تا با آسان کردن تحریم‌ها، برجام را احیا و به مسیر اصلی برگرداند.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, تحریم, جهان, عربستان سعودی, مذاکرات اتمی

نباید هزینه مسئولیت مذاکره نکردن به دوش ایران بیفتد/ آمریکا بدون کمک ایران نمی‌توانست افغانستان را تصرف کند

یک تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه نباید هزینه و بار مسئولیت مذاکره نکردن به دوش ایران بیفتد، تاکید کرد: آمریکا عجله و علاقه‌ای برای مذاکره و رفع تحریم‌ها ندارد. فشاری که در زمان ترامپ علیه ایران بود، هم‌اکنون نیز وجود دارد.

ادامه »

امریکا, ایران, تحریم, تحلیل, جهان, چین, خاورمیانه, روسیه, مذاکرات اتمی

استقبال روسیه از عقب‌نشینی آمریکا از مکانیسم ماشه

سخنگوی کاخ کرملین با بیان اینکه تحریم‌های آمریکا مانع اجرای توافق هسته‌ای ایران بود، از تصمیم آمریکا برای عقب‌نشینی از مکانیسم ماشه و بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران استقبال کرد.

ادامه »

امریکا, ایران, تحریم, جهان, روسیه, سازمان ملل, مذاکرات اتمی

آمریکا پیشنهاد اتحادیۀ اروپا برای شرکت در نشست اعضای برجام با حضور ایران را پذیرفت

وزارت امور خارجۀ آمریکا پنجشنبه شب اعلام کرد که این کشور دعوت نمایندۀ عالی اتحادیۀ اروپا در امور خارجه را برای شرکت در یک نشست ١+۵ با حضور ایران پذیرفته است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, المان, امریکا, انگلستان, ایران, تحریم, جهان, خبر, فرانسه, مذاکرات اتمی