آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسما تأیید کرد که ایران در غنی‌سازی اورانیوم از سطح تعیین شده در برجام عبور کرده است

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه تأیید کرد که غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات نطنز ایران از سطح تعیین شده در برجام (٣.۶٧ درصد) عبور کرده است.

 

کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین‌المللی در وین روز دوشنبه اعلام کرد: «مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با انتشار گزارش خود، غنی سازی فراتر از ٣.۶٧ درصدی را در ایران تایید کرد. این گزارش می‌افزاید که برابر اعلام اپراتور کارخانه غنی سازی سوخت، این غنا ۴.۵ درصد می‌باشد. آژانس اذعان داشته که اطلاعات طراحی جدید این کارخانه را نیز روز گذشته از ایران دریافت کرده است.»

 

بعد از ظهر امروز دوشنبه «بهروز کمالوندی» معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به افزایش عملیاتی درصد غنی سازی در سایت هسته ای شهید احمدی روشن نطنز اعلام کرده بود نمونه های لازم از نتایج فرآیند غنی سازی در شرایط جدید اعلام شده، توسط بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این سایت تهیه و به اصفهان ارسال شده است. عصر امروز پس از بررسی های لازم توسط نمایندگان آژانس در اصفهان نتیجه نهایی به این نهاد بین‌المللی اعلام می‌شود.»

 

ایران پیش از این مهلت ۶۰ روزه‌ای را برای طرف‌های دیگر برجام (به‌ویژه طرف‌های اروپایی) در نظر گرفته بود تا به تعهدات خود در قبال ایران عمل کنند؛ اما در پی کوتاهی مجدد آنها در پاسخگویی به خواسته‌های مشروع ایران طبق برجام، ایران روز یکشنبه ۱۶ تیرماه رسماً اعلام کرد که گام دوم کاهش تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام را آغاز خواهد کرد و از این پس غنی‌سازی اورانیوم را حسب نیازهای گوناگون خود، در درصدهای بالاتر از میزان تعیین‌شده در برجام (٣.۶٧ درصد) انجام خواهد داد.

 

شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت‌ در واکنش به کوتاهی کشورهای اروپایی در اجرای وعده‌هایشان، در بیانیه‌ای اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح‌شده خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، برخی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف خواهد کرد.

 

تهران در همین راستا ۳۰ اردیبهشت‌ماه اعلام کرد قصد دارد میزان تولید اورانیوم ٣.۶٧درصدی خود را به ۴ برابر میزان قبلی افزایش دهد.

 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بعد از ظهر روز دوشنبه ۱۰ تیر تأیید کرد که میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران از مرز تعیین‌شده در برجام (۳۰۰ کیلوگرم هگزافلوراید UF6 و یا معادل آن یعنی ۲۰۲.۸ کیلوگرم اورانیوم) عبور کرده است..

 

مقامات ایرانی تصریح کرده‌اند که ایران تنها زمانی اجرای تعهدات پیشین خود در برجام را از سر خواهد گرفت که سایر طرف‌های این توافق بین‌المللی نیز تعهدات خود را به انجام برسانند، در غیر این صورت کاهش مرحله به مرحله تعهدات هسته‌ای ادامه خواهد یافت.

تسنیم

پایان مهلت ۶۰روزه به اروپا؛ شمارش معکوس برای غنی‌سازی بالای ۳.۶۷

به دنبال کوتاهی کشورهای اروپایی در عمل به وظایفش در برجام، ایران اعلام کرده است دیگر خود را متعهد به حفظ سطح غنی‌سازی اورانیوم در حد ۳.۶۷ درصد نمی‌داند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, امریکا, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, مذاکرات اتمی

افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران به معنای نقض توافق توسعه تسلیحات هسته‌ای نیست

نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی گفت که عبور ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران از مرز ۳۰۰ کیلوگرم به معنای انحراف از تعهدات داوطلبانه به برجام است.   به گزارش ایلنا، «میخائیل اولیانوف»، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی، در پیامی توییتری نوشت: «ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران از مرز ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرد. این امر به

ادامه »

ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, مذاکرات اتمی

سخنگوی وزارت خارجه: اروپا تا ۱۶ تیر برای اجرای اینستکس اقدام عملی نکند ایران گام دوم را بر می‌دارد

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: امیدواریم اروپایی ها در فرصت ۱۰ روزه باقیمانده و تا پایان مهلت ۶۰ روزه اقدام عملی و ملموسی برای اجرای اینستکس بردارند در غیر این صورت ایران ۱۶ تیرماه گام دوم را بر می دارد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, ایران, جهان, خبر, مذاکرات اتمی