سفیر سابق ایران در پکن: حذف محدودیت دوره ریاست‌­جمهوری در چین برای مقابله با واشنگتن است

وی با تأکید بر تاکتیک دوم چین در این زمینه اشاره داشت: این پیام با رفع مانع دو بار مدت ریاست جمهوری داده می‌شود که قرار نیست فردی تغییر یابد و مذاکره با یک مرکزیت ادامه خواهد یافت. پکن در اقدام بعدی تشدید دیپلماسی برای کاهش تنش احتمالی را دنبال می­‌کند.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, مصاحبه و گفتگو

آمریکا می‌خواهد به مانور نظامی در شبه جزیره کره ادامه دهد

مایک پمپئو، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) روز یکشنبه (۲۰ اسفند/۱۱ مارس) در مصاحبه با “فوکس نیوز ساندی” گفت که آمریکا تا زمان آغاز مذاکره دونالد ترامپ و کیم جونگ اون به مانور نظامی در شبه جزیره کره ادامه خواهد داد.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, کره شمالی

موافقت کنگره چین با ریاست جمهوری به‌طور نامحدود ‘شی جین پینگ’

مجلس نمایندگان چین عصر امروز یکشنبه با اصلاح قانون اساسی این کشور ، محدودیت دوره ریاست جمهوری در چین را حذف کردند و اجازه دادند رئیس جمهور ‘شی جین پینگ ‘ به طور نامحدود به کار خود ادامه دهد.   در سومین جلسه عمومی کنگره ملی خلق چین که اکنون در حال برگزاری است تصویب

ادامه »

جهان, چین, خبر

آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا: کره‌شمالی را دست‌کم گرفتیم

یک رسانه آمریکایی گزارش داد آژانس‌های اطلاعاتی این کشور اذعان کردند که قابلیت‌های هسته‌ای کره شمالی را دست‌کم گرفته‌اند.

 

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، روزنامه نیویورک تایمز آمریکا به نقل از منابعی گزارش داد در ابتدای دولت دونالد ترامپ آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا به او اطمینان دادند که کره شمالی برای دستیابی به یک موشک هسته‌ای بالستیک که به خاک آمریکا برسد، دست‌کم چهار سال زمان لازم دارد و بنابراین زمان کافی برای آنکه جلوی توسعه این قابلیت گرفته شده و یا آن را کندتر کنند وجود دارد و واشنگتن می‌تواند به جای آن بر مذاکرات و اقدامات متقابل تمرکز کند.

 

با این حال براساس این گزارش بعد از آنکه پیونگ یانگ دست به آزمایش یک بمب بنا به ادعای این کشور هیدروژنی زد و موشک‌هایی با قابلیت‌های رسیدن به جزیره گوآم را آزمایش کرد جامعه اطلاعاتی آمریکا به این نتیجه رسید که قابلیت‌های کره شمالی را دست‌کم گرفته است و درباره شانس این کشور برای کسب تکنولوژی‌های خارجی از جمله تکنولوژی مبتنی بر یک موتور قدیمی مربوط به دوره شوروی اشتباه تحلیل کرده است.

 

به گفته تحلیلگران این اشتباهات ناشی از این اعتقاد بود که کره شمالی به همان میزان زمانی که کشورهای دیگر در دوره جنگ سرد احتیاج داشتند برای این قابلیت نیاز دارد.

 

با این حال اخیرا هربرت مک‌مستر، مشاور امنیت ملی دولت آمریکا در مصاحبه‌ای با نیویورک تایمز گفت: کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی سریع‌تر از آنچه که اکثر مردم گمان می‌کردند کره شمالی را به سمت قدرت هسته‌ای برده است.

 

با این حال او تاکید کرد که ترامپ بابت عدم هشدار در این باره ناخرسند نیست.

 

مک‌مستر به نوشته نیویورک تایمز گفته است: ترامپ انتظار اطلاعات کامل و بی نقص درباره همه چیز را ندارد. او با ابهام مشکلی ندارد و طبیعت انسان را درک می‌کند و می‌فهمد که هرگز اطلاعات تمام و کمال درباره نیت‌ها و قابلیت‌ها در اختیار نخواهد داشت.

ایسنا

در تصادف دو کشتی ۳۰ نفر ایرانی و ۲ نفر بنگلادشی ناپدید شدند

به گزارش صدای آلمان بنا به اطلاع‌رسانی وزارت ترابری چین سحرگاه یکشنبه (۷ ژانویه) یک تانکر نفتی ایرانی با یک کشتی باری در سواحل شرقی چین تصادف کرده است.   تانکر نفتی پس از تصادف آتش گرفته و به آرامی در آب فرو رفته است.   بنا به گزارش ۳۲ نفر خدمه تانکر ناپدید شده‌اند

ادامه »

ایران, جهان, چین, خبر

رئیس‌جمهور چین از نیروهای کشورش خواست آماده جنگ باشند و از مرگ نترسند

همزمان با تشدید تنش‌های ژئوپلتیکی در آسیا، رئیس‌جمهور چین صراحتا از ارتش کشورش خواست “برای جنگ آماده باشند و از مرگ در حین دفاع از کشورشان نترسند.”   به گزارش خبرگزاری شینهوا، این نصیحت شی جینپینگ، رئیس‌جمهور چین به بزرگترین ارتش جهان در جریان سخنرانی نادر رهبر چین خطاب به کل ارتش این کشور مطرح

ادامه »

جهان, چین, خبر

کره شمالی پیشنهاد سئول برای آغاز مذاکرات دوجانبه را پذیرفت

وزارت وحدت کره جنوبی امروز(جمعه) اعلام کرد که همسایه شمالی‌اش در پیامی رسمی پیشنهاد سئول برای از سرگیری مذاکرات میان دو کشور را پذیرفته و این مذاکرات ظرف چند روز آینده آغاز می‌شود.   به گزارش اسکای نیوز، سخنگوی وزارت اتحاد کره جنوبی در کنفرانسی مطبوعاتی در این باره گفت: دستورکار مذاکرات که نهم ماه

ادامه »

جهان, خبر, کره جنوبی, کره شمالی

نیکی هیلی: واشنگتن مذاکرات دو کره را به رسمیت نمی‌شناسد

به گزارش اسپوتنیک، نماینده آمریکا در سازمان ملل بر این باور است که واشنگتن هرگونه مذاکره احتمالی بین کره شمالی و کره جنوبی را به رسمیت نمی‌شناسد   نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل روز سه شنبه در سخنانی گفت: ایالات متحده هرگونه مذاکره احتمالی بین دو کره را به رسمیت نخواهد شناخت، مگر

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, کره جنوبی, کره شمالی