جمع‌آوری اطلاعات بیش از ۵۳۰ میلیون تن در سال ۲۰۱۷ توسط آژانس جاسوسی آمریکا

این آژانس جاسوسی آمریکا اطلاعات تماس ۵۳۴ میلیون تن را در سال ۲۰۱۷ جمع‌آوری کرده است که سه برابر بیشتر از ۱۵۱ میلیونی است که سال ۲۰۱۶ گردآوری شد. این آمار جدید اولین بار در خبرگزاری رویترز گزارش شد.

ادامه »

اسنودن, امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر

واشنگتن پست: تندروهای آمریکا و ایران در انتظار جشن پایان برجام

در حالی که عقربه های ساعت تصمیم گیری ترامپ درباره حضور آمریکا در برجام به ساعات پایانی نزدیک می‌شود، در صورت خروج آمریکا از برجام آینده ایران، منطقه و جهان تا حدود زیادی در ابهام و حتی هراسناک تصویر می‌شود.   روزنامه آمریکایی “واشنگتن پست” در گزارشی تحلیلی به مواضع سیاستمداران تندرو در آمریکا و

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, گزارش

پزشک سابق ترامپ: ترامپ گواهینامه پزشکی خودش را به‌من دیکته کرد

هارولد بورنستین پزشک سابق دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که گواهی پزشکی تائیدیه سلامت وی توسط خود او نوشته شده بود   شامگاه گذشته دکتر بورنستین در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان اعلام کرد: او [ترامپ] تمامی متن نامه را دیکته کرد. من آن نامه را ننوشتم بلکه همینطور که با هم حرف می‌زدیم

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, خبر

با هشدار بازرس ویژه تحقیق؛ احتمال احضار ترامپ به دادگاه قوت گرفت

به گزارش اسپوتنیک، «رابرت مولر» بازرس ویژه تحقیق درباره دخالت ادعائی مسکو در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در هشتم نوامبر سال ۲۰۱۶ میلادی هشدار داد در صورتی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور از گفتگو با بازجویان فدرال درباره سئوالات مطرح خودداری کند، مجبور به صدور احضاریه دادگاه برای وی خواهد بود.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, خبر

دادگاه آمریکایی ایران را به پرداخت بیش از ۶ میلیارد دلار غرامت محکوم کرد

تارنمای خبری الجزیره روز سه شنبه گزارش داد؛ دادگاهی در آمریکا، ایران را به اتهام حمایت از عاملان حملات 11 سپتامبر 2001 به پرداخت بیش از 6 میلیارد دلار غرامت به قربانیان این حادثه محکوم کرد.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, خبر, عربستان سعودی, قضایی

آمریکا 750 پایگاه نظامی بزرگ و کوچک در بیش از 130 کشور جهان دارد

تارنمای خبری «انباء تونس» چند روز پیش نوشت، آمریکا 750 پایگاه نظامی بزرگ و کوچک در بیش از 130 کشور جهان دارد و نظامیان آمریکایی در این پایگاه ها به انجام ماموریت های مختلف مانند عملیات نظامی مستقیم، حمایت و پشتیبانی لجستیکی یا حفظ صلح در قالب نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل می پردازند و البته نیروهای آمریکایی طی دو دهه گذشته بیشترین پایگاه نظامی در کشورهای مختلف ایجاد کرده اند.

 

ژنرال «جوزف دانفورد» رئیس وقت ستاد مشترک ارتش آمریکا آبان ماه گذشته فاش کرد کشورش پس از خاورمیانه، بیشترین نیروی نظامی را در آفریقا دارد.

 

مبارزه با تروریسم بهانه آمریکا برای اعزام نیرو

 

از سوی دیگر «چارلمز جانسون» تاریخ نگار آمریکایی گفته است، ارتش این کشور بیش از 500هزار سرباز، جاسوس، نیروی فنی، معلم، کارمند و نیروی غیر نظامی در کشورهای مختلف دارد، جنگ ضد تروریسم تنها دستاویزی برای واشنگتن جهت پیشبرد طرح های امپریالیستی اش است و هدف از اعزام این همه نیروی نظامی به نقاط مختلف جهان، تقویت امپراتوری آمریکا و افزایش نفوذ آن در جهان است.

 

تارنمای خبری انباء تونس همچنین به نقل از منابعی آگاه که از آن نامی نبرد، نوشت، آمریکا حدود هشت هزار نیروی نظامی ویژه در آفریقا دارد.

آمریکا: تنها یک پایگاه نظامی رسمی در آفریقا داریم

 

ژنرال «توماس والد هاوزر» فرمانده نیروهای آمریکایی در آفریقا نیز چندی پیش اعلام کرد نظامیان آمریکایی بیشتر در چاد، کنگو دمکراتیک، اتیوپی، سومالی، اوگاندا، سودان، رواندا و کنیا مستقرند و واشنگتن به صورت رسمی تنها یک اردوگاه نظامی در جیبوتی دارد (که حدود دو هزار نظامی آمریکایی در آن مستقرند) و در بقیه کشورهای آفریقایی پایگاه نظامی ندارد و این در حالی است که برخی رسانه ها اسنادی مبنی بر تاسیس یک پایگاه هوایی آمریکایی در شهر «آگادیس » نیجر با هزینه ای بالغ بر 100میلیون دلار منتشر کرده اند که این باعث شده است سوالات زیادی در خصوص اهداف واشنگتن از ایجاد چنین پایگاهی مطرح شود.

 

آمریکا 12 پایگاه نظامی محرمانه در آفریقا دارد

 

گفته می شود آمریکا 12 پایگاه نظامی مخفیانه دیگر در آفریقا دارد که وجود آن را انکار می کند و این کشور از طریق حضور نظامی می خواهد قاره آفریقا را با روش جدید و مبتکرانه ای اشغال کند. البته ظاهرا بیشتر این پایگاه ها کوچک است و آمریکا هواپیماهای بدون سرنشین خود را از آنجا برای انجام ماموریت های خاص به پرواز در می آورد که پایگاه آمریکایی در منطقه «گاروا» در شمال کامرون و آگادیس در مرکز نیجر از این جمله پایگاه ها است.

 

رسانه ها تاکنون از عملیات نظامی آمریکا در 6 کشور آفریقایی و از جمله لیبی (با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین برای حمله به گروه های مسلح) سومالی (برای حمله به الشباب )، اوگاندا(برای دستگیری رهبر شورشیان اوگاندا)، نیجریه (کمک به نیروهای ارتش این کشور در مبارزه با بوکوحرام)، نیجر( برای مبارزه با گروه های تندرو که اخیرا چهار سرباز آمریکایی نیز در این کشور کشته شدند) و جیبوتی پرده برداشته اند.

 

گفته می شود آمریکا در جیبوتی 2هزار نظامی، در نیجر 800 ، در سومالی 400 ، در کامرون 100 و در اوگاندا هم 56 نیروی نظامی دارد.

 

همچنین برخی رسانه های تونسی و از جمله تارنمای «کاپیتالیست» نوشتند، آمریکا با 49 کشور از مجموع 54 کشور آفریقایی روابط نظامی دارد و پس از حوادث 11 سپتامبر 2001میلادی ، صدها میلیون دلار برای تسلیح و آموزش ارتش های آفریقایی مانند ارتش مالی، الجزایر، نیجرف چاد، موریتانی ، سنگال ، تونس و مصر هزینه کرده است.

 

وال استریت ژورنال: هیچ کشور آفریقایی رسما با ایجاد پایگاه نظامی آمریکایی موافقت نکرده

 

روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» اخیرا به نقل از مقام های عالی رتبه آمریکایی نوشت، تاکنون هیچ یک از کشورهای واقع درشمال آفریقا اجازه تاسیس پایگاه نظامی به آمریکا نداده اند و حضور آمریکا در این کشورها منحصر به صدور مجوز برای استقرار هواپیماهای بدون سرنشین و حضور شمار محدودی از نظامیان در برخی پایگاه های نظامی این کشورها است.

 

با این که آمریکایی ها به صورت رسمی اعلام کرده اند جز در جیبوتی، در کشور دیگری پایگاه نظامی ندارند اما طی چند ماه گذشته برخی رسانه های الجزایری و تونسی در پی انتشار اخبار و گزارش هایی در رسانه های آمریکایی مانند واشنگتن پست و نیویورک تایمز، مطلبی در مورد حضور نظامی آمریکا در این کشورها منتشر کرده اند، در حالی که دولت این دو کشور هرگونه وجود پایگاه های نظامی آمریکایی و همچنین نظامیان این کشور در خاک خود را تکذیب می کنند.

 

تارنمای خبری «الوطن» الجزایر نیز دو روز پیش نوشت، «لاسیان کنوکس براون» سخنگوی سفارت آمریکا در الجزایر هرگونه حضور نظامی این کشور در خاک الجزایر را تکذیب و تاکید کرد اخباری که رسانه های آمریکایی در این خصوص منتشر و رسانه های الجزایری آن را بازنشر کرده اند، ناشی از برداشت نادرست این موضوع بوده است.

 

وی افزود: ما نیروی نظامی در الجزایر نداریم ، سفارت امریکا در الجزایر کارمندانی مسئول تامین امنیت دارد که وظیفه آن ها تامین امنیت ساختمان سفارت است و گاهی نیز برخی مسئولان نظامی برای دیدارهایی مقطعی به سفارت آمریکا در الجزایر می آیند.

 

به هر حال باید گفت آمریکا سعی می کند به بهانه های مختلف و از جمله مبارزه با تروریسم جای پایی در آفریقا پیدا کند و این در حالی است که مردم این کشورها در خصوص حضور آمریکایی ها در خاک خود حساسیت نشان می دهند.

ایرنا

ده‌ها هزار دانش‌آموز آمریکایی علیه قوانین فروش سلاح به خیابان‌ها ریختند

به گزارش شبکه تلویزیونی ان بی سی، دانش‌آموزان بسیاری در ایالت‌های مختلف آمریکا از جمله نیویورک، کالیفرنیا، اوهایو، ایلی نوی، ویرجینیا و فلوریدا در این تظاهرات سراسری که از هفته‌ها پیش برنامه‌ریزی شده بود، شرکت کردند.

ادامه »

امریکا, جهان, حقوق بشر

اسنودن: رئیس جدید سیا مظنون به شکنجه است / انتقاد شدید مک کین از گزینه ترامپ برای «سیا»

ادوارد اسنودن در حساب توئیتری خود نوشت: نخستین رئیس زن سازمان سیا در صدر فهرست مقام های آمریکایی است که خواستار از بین رفتن اسناد مربوط به شکنجه های غیرقانونی شده است تا این لیست هرگز به دست کنگره آمریکا نرسد.

ادامه »

اسنودن, امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر

واشنگتن پست؛ تیلرسون برکنار و پومپئو رئیس سازمان سیا، وزیر جدید خارجه آمریکا می‌شود

ترامپ در توییتر خود نوشت: «برای تیلرسون آرزوی موفقیت می‌کنم، از تعهد و خدمات وی قدردانی می‌کنم. مرد خوبی است و ما با هم همکاری خوبی داشتیم اما در رابه با بعضی مسائل اختلاف نظر داشتیم.»

ادامه »

امریکا, جهان, خبر

در نامه‌ای به «تیلرسون»؛ سناتورهای آمریکا خواستار آغاز گفتگوهای استراتژیک با روسیه شدند

به گزارش اسپوتنیک، سناتورها «برنی سندرز»، «دایان فین اشتاین»، «اِد مارکی» و «جف مرکلی» در نامه ای خطاب به «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا از وی درخواست کردند که متعاقب رونمایی رئیس جمهور روسیه از تسلیحات جدید هسته ای این کشور، دور جدیدی از گفتگوهای استراتژیک با مسکو را آغاز کند.

ادامه »

امریکا, تشنج زدایی, جهان, خبر, روسیه