اعتصاب‌های کارگری فرانسه، این بار علیه تغییرات نئولیبرالیستی دولت در قانون کار، از سر گرفته شد

موج جدیدی از اعتراضات در فرانسه علیه تغییرات مدنظر دولت در قانون کار به راه افتاده و هزاران نفر به خیابان‌های پاریس آمده‌اند. معترضان می‌خواهند این اعتراضات را به‌صورت مداوم تا ماه می ادامه دهند و آن را با تظاهرات میِ سال ۱۹۶۸ همزمان کنند.

ادامه »

جهان, حقوق بشر, خبر, کارگری

انتقاد عفو بین‌الملل از فروش تسلیحات به ائتلاف عربی در جنگ با یمن/ موافقت آمریکا با فروش ۶۶۰۰ موشک تاو به عربستان

عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای از معامله تسلیحاتی با کشورهای ائتلاف عربی به رهبری عربستان که در یمن با حوثی‌ها می‌جنگند انتقاد کرد. به گفته عفو بین‌الملل فروش اسلحه به رنج و تیره‌روزی بیشتر غیرنظامیان انجامیده است.

ادامه »

امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, عربستان سعودی, یونان

اسنودن: فیسبوک درآمد زیادی از فروش اطلاعات کاربرانش دارد

به گزارش یورونیوز، به اعتقاد ادوارد اسنودن کارمند پیشین سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده، فیسبوک بواسطه تبادل اطلاعات درآمد هنگفتی دارد.   اسنودن در یکی از توییت هایش می نویسد: « فیسبوک درآمد زیادی از فروش اطلاعات خصوصی میلیون‌ها نفر از اعضای این شبکه اجتماعی دارد. و این فروش اطلاعات فراتر از انتظارات و پیش

ادامه »

اسنودن, امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر

آمریکا خواهان آزادی معترضان زندانی در ایران شد

به گزارش “کمپین حقوق بشر در ایران” تا کنون سه بازداشتی اعتراض‌های اخیر در زندان جان باخته‌اند.

 

دولت آمریکا گزارش‌های منتشر شده درباره بازداشت گسترده معترضان در ایران را نگران‌کننده خوانده و خواستار “آزادی فوری” آنها شده است.

 

سارا ساندرز، سخنگوی کاخ سفید می‌گوید نگران‌کننده‌تر گزارش‌هایی است که مطابق آنها معترضان ایرانی در زندان “شکنجه یا کشته” شده‌اند.

 

روز گذشته اکثریت اعضای مجلس نمایندگان آمریکا به قطعنامه پیشنهادی دو عضو جمهوری‌خواه رأی موافق دادند و از حرکت‌های اعتراضی در ایران حمایت کردند.

 

در این قطعنامه سرکوب تظاهرکنندگان ایرانی محکوم و تاکید شده که ایالات متحده آمریکا از ایرانیانی که خواهان صلح، آزادی و زندگی بهتر هستند پشتیبانی می‌کند.

 

تظاهرات اعتراضی در ایران هفتم دی ماه از مشهد و برخی دیگر از شهرهای استان خراسان رضوی آغاز و در فاصله کوتاهی به بیش از صد شهر کشیده شد.

 

ابهام درباره تعداد بازداشت‌شدگان

 

منابع رسمی تا کنون از تعداد بازداشت‌شدگان حوادث اخیر آمار دقیقی منتشر نکرده‌اند. محمود صادقی نماینده تهران و عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی می‌گوید شمار بازداشت شدگان به ۳۷۰۰ نفر می‌رسد.

 

در روزهای گذشته از شدت حرکت‌های اعتراضی کاسته شده اما همچنان در شبکه‌های اجتماعی ویدئوها و تصویرهایی منتشر می‌شود که ظاهرا از ادامه تظاهرات پراکنده و ناارامی در برخی شهرهای ایران حکایت دارد.

 

خبرگزاری ایلنا به تازگی گزارش داد که ده‌ها نفر به اتهام “فعالیت‌های تروریستی” بازداشت شده‌اند. حکومت ایران ادعا می‌کند که اغلب معترضان بازداشت‌شده آزاد شده‌اند و بسیاری از کسانی که هنوز در زندان به سر می‌برند با “دشمنان خارجی و گروه‌های تروریستی” در ارتباط بوده‌اند.

 

دو سازمان عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر روز سه‌شنبه (۹ ژانویه/ ۱۹ دی) با انتشار بیانیه‌هایی”نگرانی عمیق” خود از وضعیت بازداشت‌شدگان روزهای اخیر در ایران و مرگ مشکوک برخی از آنها را اعلام کرده‌اند.

 

کمپین حقوق بشر در ایران می‌گوید تا کنون دست‌کم سه نفر از بازداشت‌شدگان در زندان جان باخته‌اند. این کمپین نسبت به تکرار حوادث مشابه در سال ۸۸ و شکنجه و ضرب و شتم بازداشت‌شدگان هشدار داده است.

صدای آلمان

حضور میرحسین موسوی در بیمارستان قلب تهران و چکاپ پزشکی

میرحسین موسوی صبح دیروز با حضور در بیمارستان قلب تهران همراه با تدابیر امنیتی زندانبانان کوچه اختر، تحت معاینه پزشکان قرار گرفت. زهرا رهنورد تنها زن محصور هم امروز میرحسین موسوی را در بیمارستان همراهی کرده است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر

مادران پارک لاله: آزادی بدون قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی را خواهانیم!

سرکوب و به قتل رساندن حداقل ۲۳ نفر از مردم بیدفاع و بازداشت بیش و کم نزدیک به ۲۰۰۰ نفر از معترضان و پادگانی کردن بسیاری از شهرها و روستاها در روزهای اخیر، نشان از ترس و زبونی حکومتی دارد که در برابر اراده قوی مردمی که جان شان به لب رسیده، ناتوان است.

ادامه »

ایران, بیانیه, حقوق بشر, خبر, زنان

کارگران کجا زندگی می‌کنند؟/ سقف‌هایی که با هر لرزشی فرو می‌ریزند

اصل ۴۳ قانون اساسی، تامین نیازهای اولیه و ضروریِ مردم مانند مسکن و آموزش را برعهده دولت گذاشته؛ نه تنها دولت در دهه‌های گذشته هیچ اقدام مناسبی در این مورد انجام نداده؛ بلکه تورم و گرانی و تراکم‌فروشی هم مزید بر علت شده؛ به هرحال در شرایط فعلی و با وجود دستمزدهای چند برابر زیر

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری, گزارش

جان باختن وحید حیدری در بازداشتگاه اراک: «گرفتند و زدند و کشتند و حالا آبرویش را می‌برند»

خانواده و بستگان وحید حیدری، جوان معترض اراکی که دهم دی ماه ۱۳۹۶بازداشت و روز شنبه، ۱۶ دی ماه جنازه اش به خاک سپرده شد در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران گفتند که ادعاهای مربوط به اعتیاد و یا همراه داشتن مواد مخدر واقعیت ندارد.   وحید حیدری، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, یادنامه