تحریم‌های تجاری آمریکا ۱۳۰ میلیارد دلار برای کوبا هزینه داشته است

به گزارش رویترز، یک کمیسیون اقتصادی وابسته به سازمان ملل اعلام کرد، تحریم‌های تجاری و مالی غیرمنصفانه آمریکا علیه کوبا بر اقتصاد این کشور در طول حدود ۶۰ سال گذشته ۱۳۰ میلیارد دلار هزینه تحمیل کرده است.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, تحریم, جهان, حقوق بشر, خبر, کوبا

قراردادهای فروش بوئینگ و ایرباس به ایران لغو می‌شوند

به گزارش رویترز، «استیو منوچین» وزیر خزانه داری آمریکا که در جمع خبرنگاران در خصوص نحوه اجرای دستور دونالد ترامپ برای اعمال تحریم های علیه ایران صحبت می کرد، گفت: براساس توافق اصلی (برجام) مجوز فروش هواپیمای تجاری، قطعات و سرویس و خدمات صادر شده بود که این مجوز لغو می شود.

ادامه »

امریکا, ایران, تحریم, جهان, خبر

بررسی لایحه تحریم فروش تسلیحات نظامی به ترکیه در کنگره آمریکا

در پیش‌نویس لایحه بودجه دفاعی آمریکا قرار شده است که تا زمانی که پنتاگون گزارش کاملی از روابط نظامی ترکیه با آمریکا ارائه دهد، از فروش هر گونه تجهیزات بزرگ نظامی به ترکیه جلوگیری شود.

ادامه »

امریکا, تحریم, ترکیه, جهان, خبر

وال‌استریت‌ژورنال از گسترش حمایت از تحریم ایران در اتحادیه اروپا خبر داد

علی‌رغم عدم اجماع میان اعضای اتحادیه اروپا در نشست روز دوشنبه لوکزامبورگ برای توافق در خصوص تحریم‌ ایران، روزنامه وال‌استریت‌ژورنال از گسترش حمایت‌ها در بروکسل برای اعمال این تحریم‌ها خبر داده است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, ایران, تحریم, خبر

آمریکا جواز فروش هواپیما به ایران را صادر نمی‌کند

یک مقام آمریکایی، روز چهارشنبه ۱ فروردین/ ٢١ مارس اعلام داشت که مجوز فروش هواپیمای مسافری به ایران صادر نخواهد شد. “برایان هوک”*، مدیر بخش سیاست‌گذاری وزارت خارجه آمریکا اظهار داشت که در حاشیه نشست اخیر کمیسیون مشترک برجام در وین، با مقام‌های ایرانی درباره این موضوع صحبت کرده است.

 

” برایان هوک”*، به گزارش خبرگزاری‌ها به طرفین ایرانی گفته است: «شما از هواپیماهای تجاری برای انتقال تروریست و سلاح به سراسر خاورمیانه از جمله سوریه استفاده می‌کنید و ما به بهای امنیت ملی‌مان برای شما مجوز صادر نخواهیم کرد».

 

شرکت ملی هواپیمایی ایران “ایران‌ایر”، به دنبال توافق‌های ایران و ١+۵ در وین تحت عنوان “برنامه جامع اقدام مشترک” (برجام)، خواستار خرید یک‌صد فروند هواپیمای مسافری از شرکت آمریکایی “بوئینگ” شده بود. وی گفت: مجوزهایی که برای فروش هواپیما پیش از دولت ترامپ صادرشده همچنان معتبر خواهد بود

 

هشتمین نشست کمیسیون مشترک برجام از آغاز اجرای توافق هسته‌ای تاکنون، روز جمعه ٢۵ اسفندماه/ ١۶مارس با حضور “برایان هوک” نماینده آمریکا در وین برگزار شد که در آن به گفته سیدعباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، گفت‌وگوها در مورد موضوع رفع تحریم‌ها و رسیدگی به موارد نقض برجام توسط آمریکا متمرکز بوده است.

 

به گزارش منابع خبری ایرانی، هیئت آمریکایی به ریاست برایان هوک در این نشست گفته است، توافق‌های “برجام”، برنامه هسته‌ای ایران را محدود کرده، اما رفتار منطقه‌ای تهران را محدود نکرده است.

 

برایان هوگ افزوده است: مسئله هسته‌ای مهم است، اما این فقط یک جنبه از تهدیدات ایران است. پس از پایان مذاکرات وین مقامات اروپایی گفتند، آمریکا و اروپا در مورد اتخاذ برخی تصمیم‌های مشترک علیه ایران توافق دارند.

 

طی هفته گذشته با پایان نشست وین برخی خوش‌بینی‌ها در مورد آینده برجام بروز کرده است، اما مهمترین مرحله در این نسیم خوش‌بینی به سفر امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه به آمریکا بستگی خواهد داشت که در اواخر ماه آوریل صورت خواهد گرفت.

رادیو فرانسه

وزارت خزانه‌داری آمریکا: در تدارک بازگرداندن تحریم‌های رفع‌شده علیه ایران هستیم

به نقل از روزنامه واشنگتن پست، در حالی که ترامپ تهدید به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران کرده است، بازیگران هم در داخل و هم در خارج دولت آمریکا در حال برنامه ریزی برای اتفاقاتی هستند که یک روز پس از خروج آمریکا از این توافق رخ خواهد داد.

ادامه »

امریکا, ایران, تحریم, جهان, خبر

هشدار آمریکا به‌عراق نسبت به‌خرید سامانه‌های اس ۴۰۰ روسیه/شناسایی پهپاد آمریکایی در مخفیگاه داعش

هدر نائورت سخنگوی رسمی وزارت خارجه امریکا ضمن تفسیر معامله احتمالی عراق و روسیه درخصوص خریداری سامانه های موشکی دفاع هوایی اس 400 درباره پیامدهای این کار در رابطه با قانون مصوبه “مقابله با مخالفان امریکا از طریق تحریم ها”، به بغداد و دیگر کشورها هشدار داد.

ادامه »

امریکا, تحریم, جهان, خبر, روسیه, عراق

رای الیوم: واشنگتن مانع انتشار اسامی شرکت‌های فعال در شهرک‌سازی اسرائیل است

به گزارش پایگاه خبری ‘رای الیوم’، ‘کمیته ملی فلسطین برای تحریم اسرائیل’ در اروپا با صدور بیانیه ای اعلام کرد، واشنگتن تاکنون مانع انتشار اسامی 206 شرکت تجاری فعال در حوزه شهرک سازی اسرائیل در فلسطین اشغالی به وسیله سازمان ملل متحد شده است.

ادامه »

اسراییل, امریکا, تحریم, جهان, خبر, فلسطین