«نووستی»: تلاش آمریکا برای انتقال داعشی‌ها به غوطه شرقی

خبرگزاری «نووستی» روسیه، روز گذشته به نقل از احمد خازم، گزارش داد ایالات متحده عناصر گروه تروریستی داعش و دیگر گروه‌ها در ادلب و برخی مناطق را بسیج می‌کند و می‌کوشد که آنها را به «التنف»- که پایگاه نظامی آمریکایی در آنجا مستقر است- منتقل و از آنجا به غوطه شرقی اعزام کند تا طرح‌های

ادامه »

امریکا, تروریسم, جهان, حقوق بشر, خبر, سوریه

آمریکا؛ برای حضور نامحدود در عراق و سوریه نیازی به مجوز کنگره نیست

روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد، دولت آمریکا اعلام کرده است که برای حضور نامحدود نظامی در عراق و سوریه نیازی به مجوز جدید کنگره ندارد و به منظور ماندن نیروهای آمریکایی در سوریه، حتی پس از شکست داعش، برنامه ریزی می کند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, سوریه, عراق

نماینده سوریه در سازمان ملل: آمریکا، فرانسه و انگلیس به‌دنبال سلب حق ما در دفاع از خود هستند

به گزارش الجزیره، بشار الجعفری نماینده سوریه در سازمان ملل طی سخنانی در نشست شورای امنیت درباره سوریه گفت که در پی حملات گروه‌های تروریستی به دمشق، دو کودک کشته و 37 نفر نیز زخمی شدند.

ادامه »

امریکا, انگلستان, جهان, خبر, روسیه, سوریه, فرانسه

نیکی هیلی؛ اگر دلایلی داشته باشیم که حملات شیمیایی سوریه را ثابت کند، ما دست به‌حمله نظامی خواهیم زد

به گزارش روسیاالیوم، «نیکی هیلی» نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل، امروز- جمعه- طی سخنرانی‌اش در دانشگاه شیکاگو اتهام‌ها علیه دولت سوریه مبنی بر استفاده از تسلیحات شیمیایی را مطرح کرد و گفت: «راه‌حل نظامی در هیچ حالتی منتفی نیست. نمی‌خواهیم در مرکز درگیری‌های سوریه قرار بگیریم. ولی می‌خواهیم به اندازه وسع‌مان برای حمایت غیرنظامیان

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, سوریه

آمریکا به‌دنبال راه‌اندازی درگیری نظامی تازه‌ در سوریه است

آمریکا با تحریک کردهای سوری و ترکیه، آنها را به سمت درگیری نظامی علیه یکدیگر سوق داده و در مجموع تلاش می‌کند تا اوضاع در سوریه دوباره وخیم شود.

 

“صالح مسلم” رهبر حزب کردهای سوریه «اتحاد دموکراتیک» در مصاحبه با روزنامه «ایزوستیا» روسیه اعلام کرد که اگر آنکارا قصد خود برای حمله به منطقه عفرین سوریه را عملی کند، نیروهای دموکراتیک سوریه که بخش اعظم آن را شبه نظامیان کرد تشکیل می دهند، خود را آماده دفع حملات ارتش ترکیه کرده اند.

 

صالح مسلم گفت: «ما انتخاب دیگری نداریم، به جز اینکه از خود دفاع کنیم. از ترکیه و اردوغان (رئیس جمهوری ترکیه) انتظار هر اقدامی بعید نیست. البته من نمی توانم بگویم که جنگ تازه ای براه خواهد افتاد یا نه. ولی هر حمله‌ای به ما شود، قطعا دفع خواهد شد.»

 

در خود سوریه نیز دیدگاه کاملا منفی نسبت به امکان آغاز عملیات نظامی ترکیه در شمال این کشور وجود دارد. در وزارت دفاع سوریه امکان اقدام نظامی مجدد ترکیه در خاک این کشور را نقض تمامیت ارضی سوریه ارزیابی نموده اند. “ثمیر سلیمان” رئیس بخش اطلاعات سیاسی وزارت دفاع سوریه در گفتگو با «ایزوستیا»، اوضاع را اینگونه تفسیر کرد که هر نوع حضور نظامی ترکیه در خاک سوریه غیرقانونی بوده و چنین اقدامی را چیزی بغیر از تجاوز نظامی نمی توان نامید.

 

“سجی تعام” عضو کمیته امور بین الملل پارلمان سوریه و نماینده حزب «بعث» نیز موضع گیری مشابهی دارد. وی به این روزنامه گفت: «ارتش سوریه کاملا آمادگی مقابله با هر نوع تجاوز نظامی به این کشور را دارد. البته هر نوع تصمیم گیری در این باره از سوی دولت سوریه صورت خواهد گرفت.»

 

در این بین مسکو آمریکایی‌ها را مقصر وخامت اوضاع در سوریه می دانند. مسئله اینجاست که این هفته ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش به سرکردگی آمریکا نیز اعلام کرد که قصد دارد «نیروهای امنیت مرزی» تشکیل دهد که متشکل از 30 هزار نیروی نظامی است که در پایگاه نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه و زیر نظر مربیان آمریکایی در حال آموزش هستند.

 

مقامات دمشق به این مسئله نیز دقیقا مانند قصد ترکیه برای عملیات نظامی در خاک سوریه، واکنش منفی نشان داده اند. وزارت خارجه این کشور این اقدام آمریکا را «حمله وحشیانه به تمامیت ارضی سوریه» نامیده و یادآور شده که هر یک از اتباع سوری که در ترکیب ساختار نظامی بوجود آمده توسط آمریکا وارد شود، «خائن» شمرده خواهد شد.

 

روسیه آمریکا را مقصر وخامت اوضاع در سوریه می‌داند

 

مقامات مسکو نیز از این اقدام واشنگتن بشدت انتقاد کرده اند. “سرگئی لاوروف” وزیر خارجه روسیه در تاریخ 15 ژانویه در کنفرانس مطبوعاتی سالانه خود تاکید کرد که ایجاد ساختاری نظامی متشکل از 30 هزار نفر از سوی آمریکا مسئله بسیار جدی است که گویای خطر حرکت به سمت تقسیم سوریه است. به گفته وی، مسکو از همه طرفین می خواهد تا توافقات صورت گرفته و اصول آتش‌بس را رعایت کنند.

 

“ولادیمیر جباروف” نائب رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه نیز در گفتگو با روزنامه «ایزوستیا» یادآور شده است که آمریکایی‌ها آشکارا از شکست دادن تروریست‌های داعشی مایوس شده اند و اکنون قصد دارند کردهای سوری و ترکیه را به سمت درگیری مسلحانه در مقابل یکدیگر سوق دهند و در عین حال مخالفان به اصطلاح «میانه رو» سوری را نیز تجهیز نظامی کنند. به گفته این سناتور روس، همه این اقدامات آمریکا با هدف وخیم کردن اوضاع و ازسرگیری مناقشه نظامی در سوریه صورت می گیرد.
تسنیم

خیز ائتلاف آمریکا برای ماندن در منطقه به بهانه ایجاد ثبات بعد از داعش

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ائتلاف تحت رهبری آمریکا که می‌گوید شدیدا به دنبال عدم تکرار وقایع سال 2011 یعنی عملیات‌های داعش بعد از تکمیل خروج نظامیان آمریکایی از عراق است، تمرکز خود را بر این گذاشته که چه کاری به منظور جلوگیری از ظهور مجدد شبه‌نظامیان انجام دهد.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, سوریه, عراق

مخالفان سوری: بدون حمایت آمریکا به‌راحتی از ارتش سوریه شکست می‌خوریم

به نقل از النشره، «نصر الحریری» رئیس هیئت معارض سوری عنوان داشت: مذاکرات میان هیئت مخالفان که در حال حاضر در آمریکا بسر می برند با اعضای کنگره این کشور و مک مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا در خصوص درخواست مخالفان مبنی بر از سر گیری برنامه آمریکا برای نظارت بر روند حمایت از گروه

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, سوریه