آمریکا با صدور بیانیه شورای امنیت در حمایت از توافقات روسیه – ترکیه مخالفت کرد

نماینده روسیه در سازمان ملل گفت: شورای امنیت با وجود حمایت نسبی نمایندگان کشورها، به خاطر مخالفت یکی از کشورها ( آمریکا ) موفق نشد بیانیه‌ای در حمایت از توافقات پوتین و اردوغان درباره ادلب صادر کند.

 

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، “واسیلی نبنزیا” نماینده دائم روسیه در سازمان ملل امنیت سازمان ملل اعلام کرد که این کشور روز جمعه درخواست تشکیل نشست غیرعلنی شورای امنیت را داد تا شرکای خود را از نتیجه مذاکرات روسای جمهور روسیه و ترکیه (ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان) مطلع کند.

 

این دیپلمات شب گذشته بعد از نشست غیرعلنی شورای امنیت درباره سوریه، در جمع خبرنگاران یادآور شد که متاسفانه شورای امنیت بیانیه‌ای برای حمایت از توافقات ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان درباره سوریه صادر نکرد و یکی از کشورهای عضو مانع از این امر شد.

 

نبنزیا گفت: «اعضای شورای امنیت با توافقات صورت گرفته در روز پنج شنبه در مسکو آشنا شدند و در سطوح مختلف از آنها حمایت هم شد. ما مایل بودیم تا بیانیه‌ای رسمی در حمایت از این توافقات برای مطبوعات صادر شود، ولی به دلیل مخالفت یکی از هیئت‌های نمایندگی این کار امکان پذیر نبود.»

 

نماینده دائم روسیه مشخص نکرد که نماینده کدام کشور مورد نظر است ، ولی دیپلمات‌هایی که در نشست شورای امنیت شرکت داشتند، به این خبرگزاری گفته‌اند که نماینده ایالات متحده از حمایت از بیانیه خودداری کرده است.

 

نبنزیا همچنین یادآور شد که به طور کلی توافقات روسیه-ترکیه در منطقه کاهش تنش ادلب رعایت می‌شوند. وی افزود: «به طور کلی، آتش بس در ادلب اجرا می‌شود. البته تیراندازی‌های مقطعی همچنان رخ می‌دهد و امیدواریم که آنها هم بزودی متوقف شوند.»

 

روسای جمهوری روسیه و ترکیه روز پنج شنبه در مسکو با یکدیگر دیدار کردند. این مذاکرات با موضوعیت حل‌وفصل وخامت اوضاع در منطقه کاهش تنش ادلب سوریه، حدود شش ساعت در مسکو به طول انجامید. همانطور که ولادیمیر پوتین در پایان این دیدار به خبرنگاران اعلام کرد، این گفت‌وگوها کار دشواری بود، ولی با نتیجه مثبت به پایان رسید و دو طرف درباره برقراری آتش بس در منطقه به توافق رسیدند.

 

بر اساس اطلاعات کرملین، رئیس جمهوری روسیه شب گذشته در گفتگوی تلفنی “بشار اسد” همتای سوری خود را نیز در جریان نتیجه مذاکراتش با “رجب طیب اردوغان” درباره حل بحران کنونی در اوضاع ادلب قرار داد.

روسیه نسبت به اوضاع امنیتی تنگه هرمز ابراز نگرانی کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با ابراز نگرانی از اوضاع امنیتی در تنگه هرمز اعلام کرد که حضور ناوهای خارجی در این تنگه به امنیت منطقه کمک نمی‌کند.

ادامه »

المان, ایتالیا, بلژیک, پرتغال, جهان, حضور نظامی, خاورمیانه, خبر, دانمارک, روسیه, فرانسه, هلند, یونان