آمریکا: آلمان کاملا حامی پروژه گازی “نورد استریم ۲” است

وزارت امور خارجه آمریکا طی گزارشی به کنگره از خروج حدود ۱۸ شرکت اروپایی از پروژه گازی نورد استریم ۲ تحت فشارهای آمریکا خبر داده و در عین حال اذعان کرد که برلین کاملا تحریم‌های آمریکا را رد کرده و از این پروژه گازی حمایت می‌کند.

 

به گزارش تسنیم به نقل از “ان تی وی” آلمان، کمی قبل از آغاز دولت جدید در آمریکا به ریاست جمهوری “جو بایدن”، دولت ترامپ تحریم‌هایی را علیه پروژه گازی نورد استریم ۲ تصویب کرد.

 

دولت جدید آمریکا تحت ریاست‌جمهوری بایدن هم البته کاملا مخالف این پروژه گازی است، اما فعلا روی اقدامات تنبیهی جدید علیه این پروژه انصراف داده است. با این وجود ۱۸ شرکت اروپایی از ترس تهدیدهای آمریکا از این پروژه گازی خارج شده و به مشارکت خود خاتمه داده‌سزاند.

 

به این ترتیب تهدیدهای تحریمی آمریکا علیه این پروژه گازی تاثیر خود را نشان داده است. این خبر را وزارت امور خارجه آمریکا در گزارشی به کنگره در این باره منتشر کرده است.

 

دو شرکت آلمانی از مانهایم و مونیخ هم جزو شرکت های هستند که از این پروژه گازی خارج شده‌اند. آمریکا تا به حال تنها یک شرکت روسی را در این ارتباط تحریم کرده و شرکت های اروپایی مشارکت کننده در این پروژه را تنها به تحریم تهدید کرده است.

 

جمهوریخواهان آمریکایی انتقاد شدیدی به این رویکرد دولت بایدن در قبال این پروژه گازی وارد کرده‌اند.

 

این گزارش که به امضای “آنتونی بلینکن”، وزیر امور خارجه آمریکا هم رسیده است به صراحت به موضع آلمان در قبال این پروژه گازی هم پرداخته است و در آن آمده است: “دولت آلمان کاملا پشت این پروژه گازی قرار دارد. دولت آلمان تاکید دارد که این یک پروژه اقتصادی ضروری است. آلمان تحریم های آمریکا را به عنوان حمله به استقلال آلمان و اتحادیه اروپا قاطعانه رد می کند.”

 

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه گفته بود که دولت بایدن این مسئله را آشکار کرده است که نورد استریم ۲ یک توافق بد است و شرکت های مشارکت کننده در آن در معرض خطر تحریم قرار دارند. بایدن قرار است در این باره با متحدان اروپایی خود گفتگو کند.

 

آمریکا و چند کشور اروپایی از جمله لهستان با دیده تردید به این پروژه می نگرند. این کشورها از احتمال وابستگی آلمان و اتحادیه اروپا به گاز روسیه ابراز نگرانی کرده‌اند.

 

اجرای پروژه خط لوله گازی «نورد استریم ۲» به ارزش بیش از ۹ میلیارد یورو و با طول ۱۲۰۰ کیلومتر که از یک سال پیش و در پی اعمال تحریم‌ها علیه روسیه متوقف شده بود، در اوایل ماه دسامبر ۲۰۲۰ از سر گرفته شده است.

 

بر اساس اطلاعات شرکت انرژِی گازپروم روسیه به عنوان سرمایه گذار اصلی این پروژه گازی ۹۴ درصد این خط لوله تا به حال آماده شده است.

 

آلمان اخیرا در اظهار نظرهای مختلف اعلام کرده که با وجود تشدید مناقشات با روسیه به ویژه در پرونده مربوط به آلکسی ناوالنی، منتقد سرسخت کرملین همچنان می‌خواهد به این پروژه گازی پایبند باقی بماند.

کمیته دستمزد، سبد معاش خانوار را ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان نرخ‌گذاری کرد

در جلسه روز دوشنبه چهارم اسفند کمیته دستمزد، با حضور نمایندگان دولت، کارگران و کارفرمایان، بالاخره بر سر رقم سبد معاش خانوار –موضوع بند دوم ماده ۴۱ قانون کار- اجماع و توافق سه جانبه حاصل شد.

ادامه »

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

انگلیس؛ جبهه جدید کمپین جنگ سرد آمریکا علیه چین

روزنامه «گلوبال تایمز» در گزارشی نوشت که انگلیس با فعالیت های ضد چینی دولت لندن، به کانون جدید جنگ سرد تبدیل شده است؛ دولت لندن پخش برنامه های شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان «سی جی تی ان» چین در این کشور را ممنوع و تصمیم قبلی خود مبنی بر صدور مجوز برای مشارکت شرکت مخابراتی «هواوی»

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, امریکا, انگلستان, جهان, چین

ضرر صدها میلیارد دلاری اقتصاد آمریکا به دلیل جدا شدن از چین

اتاق بازرگانی آمریکا اعلام کرد اگر سرمایه‌گذاری در چین نصف شود یا دو کشور تعرفه‌های بیشتری علیه یکدیگر اعمال کنند، شرکت‌های آمریکایی و به طور کلی اقتصاد این کشور می‌تواند صدها میلیارد دلار متضرر شوند.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, جهان, چین, شرق آسیا

مسکو: رفتار مغرضانه اروپا مانع بهبود روابط با روسیه شده است

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت که رفتار مغرضانه مقام‌های اروپایی در مورد روسیه مانع بهبود روابط با اتحادیه اروپا می‌شود.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اسپانیا, اقتصادی, المان, امریکا, تحریم, جهان, خاورمیانه, روسیه, شرق اروپا, فرانسه