کُردهای سوریه قربانیان استراتژی اشتباه

بیش از دو هفته که از اعلام تصمیم غیرمترقبه خروج نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه و افغانستان می‌گذرد، بحث و گمان زنی‌ها در ارتباط با دلایل و پیامدهای به‌اجرا درآمدن این تصمیم هنوز ادامه دارد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خاورمیانه, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, مقاله

ترکیه آماده حمله به کردهای سوریه می‌شود

خبرگزاری دوغان (DHA) در ترکیه از نقل و انتقال‌ زره‌پوش‌ها و نفربرهای این کشور به استان‌های هم‌مرز با سوریه خبر می‌دهد. دوغان می‌نویسد این تحرکات از صبح جمعه ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) شروع شده و کاروان‌های نظامی در مسیر غازی آنتپ و شانلی اورفا حرکت می‌کنند.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

آمریکایی: ارتش آمریکا خروج تجهیزات نظامی خود را از سوریه آغاز کرد/ کردهای سوریه: با طرح‌های تجزیه کشور مقابله می‌کنیم

یک مقام در وزارت دفاع آمریکا روز جمعه اعلام کرد که ارتش آمریکا خروج تجهیزات نظامی خود را از سوریه آغاز کرده است.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک مقام وزارت دفاع آمریکا به این خبرگزاری گفت: می توانم تاکید کنم که خروج جنگ افزارهای ارتش از سوریه آغاز شده است اما به دلیل امنیتی نمی توانم درحال حاضر جزئیات بیشتری در این خصوص ارائه کنم.

 

پیش از این نیز شبکه خبری سی ان ان آمریکا انتقال تجهیزات نظامی آمریکا از سوریه را تایید کرده بود و به نقل از یک مقام دولت این کشور اعلام کرد که خروج تجهیزات نظامی نشان آغاز خروج آمریکا از سوریه است.

 

درهمین حال «شان رایان» سخنگوی ائتلاف بین المللی علیه داعش نیز اعلام کرد که خروج نیروهای آمریکا از سوریه آغاز شده است.

 

پیش تر نیز «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با «سامح شکری » وزیر خارجه مصر گفته بود: بزودی نیروهای آمریکایی از سوریه خارج می شوند.

 

کردهای سوریه: با طرح‌های تجزیه کشور مقابله می‌کنیم

 

سخنگوی یگانهای مدافع خلق گفت: با طرح ها و نقشه های تجزیه سوریه مقابله می کنیم و خواستار گفت و گو هستیم.

 

نوری محمود چهارشنبه شب در گفت و گو با شبکه ‘روسیا الیوم’ افزود: تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه از موضوعات مهم برای ما به شمار می رود.

 

وی اضافه کرد: مرحله کنونی نیازمند نشستن همه طرف های سوری برسر یک میز و تلاش مسئولانه به منظور یافتن یک راه حل برای بحران کشور است.

 

محمودگفت: اکنون دو موضوع اساسی وجود دارد که یکی مقابله باتجاوز نظامی خارجی به خاک سوریه ازجمله تجاوز ترکیه و موضوع دوم اختلافات داخلی است که می توان از طریق سیستم یا قانون اساسی که حقوق همه اقشار و گروه های ملت را دربر گیرد، آن را حل و فصل کرد.

 

وی بیان کرد: ما خواستار حل و فصل سیاسی هستیم ولی باید اراده گروه های موجود در سوریه و نقش آفرینی سیاسی آن ها نیز درنظر گرفته شود.

 

محمود افزود: اگر یک طرف بخواهد خود را به دیگران تحمیل کند، این به صلاح سوریه و ملت سوریه نخواهد بود.

 

فیصل مقداد معاون وزیرخارجه سوریه روز چهارشنبه اعلام کرد که کشورش تماس با کردها در شمال این کشور را به دنبال تلاش ترکیه برای مداخله نظامی در این منطقه آغاز کرده است.

 

مقداد اضافه کرد: چاره ای جز گفت و گو با گروه های کُرد وجود ندارد.

 

وی اطمینان داد که نیروهای بیگانه ای که در خاک سوریه حضور دارند، به زودی این کشور را ترک خواهند کرد.

 

معاون وزیر خارجه سوریه درباره گفت و گو با کُردهایی که خواستار دست یابی به توافق با دولت سوریه برای مقابله با حمله نظامی جدید ترکیه به مناطق شان در شمال سوریه هستند، ابراز خوش بینی کرد.

 

وی با اشاره به اینکه تجارب پیشین با کردها چندان خوب نبود، از سخنان اخیر نیروهای کرد درباره این که آنها بخشی از سوریه هستند و شرایط برای بازگشت به آغوش نظام سوریه فراهم شده، استقبال کرد.

 

مقداد تصریح کرد: من در این باره خوش بین هستم و همه گروه های سیاسی را تشویق می کنیم که در گفت وگویی که قرار است میان دولت سوریه و این گروه ها انجام شود صادق باشند باید توجه کنند که گزینه دیگری به جز گفت و گو وجود ندارد.

 

در پی خروج نظامیان آمریکایی از سوریه، گمانه زنی ها برای آغاز عملیات نظامی ترکیه در این کشور افزایش یافته است.

 

پیش از این رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام کرده بود که آنکارا آماده است عملیات نظامی را در منطقه شرقی رود فرات علیه نیروهای کرد مسلح در سوریه آغاز کند.

ایرنا

افشای سندی درباره انتقال عناصر تروریستی به سوریه توسط ترکیه

رسانه‌های آگاه فاش کردند که طبق اسناد محرمانه به دست آمده، سازمان اطلاعات ترکیه در سال ۲۰۱۴ عناصر تروریستی تکفیری را از طریق مرزهای خود با سوریه به این کشور انتقال داده است.

ادامه »

ترکیه, تروریسم, جهان, سوریه, شمال غرب آسیا

کشته‌شدن ۵ نظامی انگلیس در دیرالزور / هشدار ترکیه نسبت به آغاز عملیاتِ فوریِ نظامی در سوریه

خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از روزنامه الوطن از کشته شدن دست کم پنج نظامی انگلیسی و زخمی شدن تعدادی دیگر بر اثر حمله موشکی داعش به شهرک الشعفه در شرق استان دیرالزور سوریه خبر داد.

ادامه »

امریکا, انگلستان, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه

نمایندگان عراقی تصویب قانون اخراج نظامیان آمریکایی را کلید زدند

عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق امروز  سه‌شنبه بر تمرکز نمایندگان برای صدور قانونی تأکید کرد که به حضور غیر قانونی نیروهای آمریکایی حاضر در خاک این کشور پایان می‌دهد.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, شمال غرب آسیا, عراق