درخواست کاخ سفید از پنتاگون برای ارائه گزینه نظامی علیه ایران

به نقل از سی ان بی سی، طبق گزارش منتشر شده از طرف وال استریت ژورنال و به نقل از مقامات فعلی و سابق آمریکایی کاخ سفید در ماه سپتامبر گذشته از کاخ سفید درخواست کرده تا گزینه‌هایی را برای اقدام نظامی علیه ایران ارائه دهد.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, عراق

چین برای هشدار به‌آمریکا جنگنده‌های خود را به دریای جنوبی اعزام کرد

به نقل از پیپلز دیلی، وزارت خارجه چین اعلام کرد که پکن بطور رسمی به حضور بدون اجازه یک کشتی آمریکایی در نزدیکی جزایر Xisha (پاراسل) در دریای چین جنوبی، اعتراض و هشدار داده است.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

آتلانتیک؛ ترس از نفوذ چین، آمریکا را مجبور به خروج از سوریه کرد

مجله آتلانتیک نوشت، آمریکا به این دلیل تصمیم به خروج از سوریه و افغانستان گرفت که شدیداً نسبت به گسترش نفوذ چین در منطقه آسیا اقیانوسیه نگران بود.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, سوریه, شرق آسیا, عراق

توسعه طلبی انگلیس بیخ گوش چین

برنامه ریزی انگلیس برای ساخت یک پایگاه دریایی در آسیای جنوب شرقی، جایی که همواره محل تنش چین، آمریکا و برخی کشورهای اروپایی بوده است باعث بروز نگرانی هایی در میان کشورهای منطقه از جمله چین شده است.

ادامه »

امریکا, انگلستان, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

آمریکا، چین وعربستان سعودی بترتیب بیشترین بودجه نظامی را به خود اختصاص داده‌اند

به گزارش خبرگزاری فرانسه، موسسه بین‌المللی در زمینه تحقیقات صلح، استکهلم، در گزارشی اعلام کرد: با وجود افزایش تنش‌ها میان مسکو و غرب هزینه نظامی روسیه سال گذشته میلادی ۶۶.۳ میلیارد دلار بود که این رقم به معنای ۲۰ درصد کمتر از بودجه نظامی ۲۰۱۶ و اولین کاهش از سال ۱۹۹۸ است.

 

این در حالی است که تمام ۲۹ عضو ناتو ۹۰۰ میلیارد دلار برای ارتش خود در سال ۲۰۱۷ در نظر گرفتند.

 

هزینه نظامی در اروپای مرکزی و غربی به ترتیب ۱۲ و ۱.۷ درصد در سال ۲۰۱۷ به خصوص برای مقابله با تهدیدهای ناشی از روسیه افزایش یافته است.

 

آمریکا به عنوان کشوری که دارای بزرگترین ارتش جهان است، ۶۱۰ میلیارد دلار برای ارتش هزینه کرده است. در حال حاضر میزان بودجه نظامی جهان در بالاترین سطح خود از زمان پایان جنگ سرد رسیده است.

 

هزینه‌های نظامی در خاورمیانه در سال ۲۰۱۷ حدود ۶.۲ درصد بود در حالیکه هزینه‌های نظامی عربستان در همان سال به ۹.۲ درصد رسید حال آنکه در سال ۲۰۱۶ کاهش داشت. به این ترتیب عربستان در رتبه‌ای بالاتر از روسیه یعنی در جایگاه سوم جهان قرار می‌گیرد.

 

بودجه نظامی جهان به ۱.۷۳۹ تریلیون دلار در سال گذشته میلادی افزایش یافت که این رقم به معنای افزایش ۱.۱ درصد بودجه نظامی جهان نسبت به سال گذشته میلادی است.

 

بر اساس این گزارش، پنج کشور بزرگ که بیشترین بودجه نظامی را در سال ۲۰۱۷ داشته‌اند، عبارتند از آمریکا، چین، عربستان سعودی، روسیه و هند که این کشورها با یکدیگر ۶۰ در صد از هزینه کل نظامی جهان را تشکیل داده‌اند.

 

در حال حاضر چین با افزایش بودجه نظامی خود به میزان ۵.۶ درصد به ۲۲۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ رسانده است.

 

رئیس این موسسه تحقیقاتی استکهلم در بیانیه‌ای اعلام کرد: افزایش بودجه تخصیص یافته نظامی جهان نگرانی جدی ایجاد می‌کند و این مساله را برجسته می‌کند که باید برای راه‌حل‌های صلح آمیز برای جنگ‌ها و درگیری‌ها در سراسر جهان تلاش کرد.

ایسنا

تاملی بر منازعه جدید آمریکا و روسیه؛ تقابلی فراتر از جنگ سرد

تحرکات و منازعات موجود میان دو کشور ایالات متحده آمریکا و روسیه حکایت از بازگشتی به مراتب فراتر از دوران جنگ سرد دارد و عواملی مانند «تعدد بازیگران» و «افزایش ضریب آسیب‌پذیری بازیگران بین‌المللی» به افزایش هزینه‌های تقابل این دو کشور منجر می‌شود.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, مسابقه تسلیحاتی