تلاش آمریکا برای سوق دادن اوکراین به سمت جنگ با روسیه

به عقیده کارشناسان، بروز یک درگیری نظامی گسترده بین اوکراین و روسیه برای تحقق سیاست‌ آمریکا در منطقه و مانع‌تراشی در ادامه حضور نظامی روسیه در خاورمیانه و همچنین توقف انتقال انرژی این کشور به اروپا، بسیار مفید خواهد بود.

ادامه »

اکراین, امریکا, جهان, خاورمیانه, روسیه, رویارویی نظامی, شرق اروپا, مقاله

کنگره آمریکا: در جنگ با روسیه و چین شکست می‌خوریم

براساس گزارش یک کمیسیون کنگره در حوزه بررسی استراتژی دفاعی دولت آمریکا، ایالات متحده برتری نظامی خود را به حدی خطرناک از دست داده و احتمال دارد در جنگی احتمال با چین یا روسیه شکست بخورد.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, روسیه, مسابقه تسلیحاتی

اسرائیل بزرگترین قرارداد خرید هواپیمای نظامی تاریخ خود را امضا می‌کند

روزنامه اورشلیم پست در گزارشی در این باره نوشت، اسرائیل به زودی قراردادی به ارزش آن 11 میلیارد دلار است با شرکت بوئینگ آمریکا امضا خواهد کرد که یکی از بزرگترین قراردادهای نظامی در تاریخ اسرائیل است.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, مسابقه تسلیحاتی

روسیه: غرب مقابل تسلیحات مدرن ما ناتوان است

معاون نخست وزیر روسیه با بیان اینکه روسیه تسلیحاتی در اختیار دارد که برتری این کشور در مقابل غرب را تضمین می کند، اظهار داشت: هم اکنون غرب در مواجهه با شش سلاح نوین روسیه وسیله ای برای دفاع ندارد.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا, مسابقه تسلیحاتی

آمریکا، چین وعربستان سعودی بترتیب بیشترین بودجه نظامی را به خود اختصاص داده‌اند

به گزارش خبرگزاری فرانسه، موسسه بین‌المللی در زمینه تحقیقات صلح، استکهلم، در گزارشی اعلام کرد: با وجود افزایش تنش‌ها میان مسکو و غرب هزینه نظامی روسیه سال گذشته میلادی ۶۶.۳ میلیارد دلار بود که این رقم به معنای ۲۰ درصد کمتر از بودجه نظامی ۲۰۱۶ و اولین کاهش از سال ۱۹۹۸ است.

 

این در حالی است که تمام ۲۹ عضو ناتو ۹۰۰ میلیارد دلار برای ارتش خود در سال ۲۰۱۷ در نظر گرفتند.

 

هزینه نظامی در اروپای مرکزی و غربی به ترتیب ۱۲ و ۱.۷ درصد در سال ۲۰۱۷ به خصوص برای مقابله با تهدیدهای ناشی از روسیه افزایش یافته است.

 

آمریکا به عنوان کشوری که دارای بزرگترین ارتش جهان است، ۶۱۰ میلیارد دلار برای ارتش هزینه کرده است. در حال حاضر میزان بودجه نظامی جهان در بالاترین سطح خود از زمان پایان جنگ سرد رسیده است.

 

هزینه‌های نظامی در خاورمیانه در سال ۲۰۱۷ حدود ۶.۲ درصد بود در حالیکه هزینه‌های نظامی عربستان در همان سال به ۹.۲ درصد رسید حال آنکه در سال ۲۰۱۶ کاهش داشت. به این ترتیب عربستان در رتبه‌ای بالاتر از روسیه یعنی در جایگاه سوم جهان قرار می‌گیرد.

 

بودجه نظامی جهان به ۱.۷۳۹ تریلیون دلار در سال گذشته میلادی افزایش یافت که این رقم به معنای افزایش ۱.۱ درصد بودجه نظامی جهان نسبت به سال گذشته میلادی است.

 

بر اساس این گزارش، پنج کشور بزرگ که بیشترین بودجه نظامی را در سال ۲۰۱۷ داشته‌اند، عبارتند از آمریکا، چین، عربستان سعودی، روسیه و هند که این کشورها با یکدیگر ۶۰ در صد از هزینه کل نظامی جهان را تشکیل داده‌اند.

 

در حال حاضر چین با افزایش بودجه نظامی خود به میزان ۵.۶ درصد به ۲۲۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ رسانده است.

 

رئیس این موسسه تحقیقاتی استکهلم در بیانیه‌ای اعلام کرد: افزایش بودجه تخصیص یافته نظامی جهان نگرانی جدی ایجاد می‌کند و این مساله را برجسته می‌کند که باید برای راه‌حل‌های صلح آمیز برای جنگ‌ها و درگیری‌ها در سراسر جهان تلاش کرد.

ایسنا

تاملی بر منازعه جدید آمریکا و روسیه؛ تقابلی فراتر از جنگ سرد

تحرکات و منازعات موجود میان دو کشور ایالات متحده آمریکا و روسیه حکایت از بازگشتی به مراتب فراتر از دوران جنگ سرد دارد و عواملی مانند «تعدد بازیگران» و «افزایش ضریب آسیب‌پذیری بازیگران بین‌المللی» به افزایش هزینه‌های تقابل این دو کشور منجر می‌شود.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, مسابقه تسلیحاتی