واکنش مسکو به نزدیک شدن ناو آمریکایی به آب‌های روسیه

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که ناوشکن آمریکایی در اقدام نمایشی خود نتوانست بیشتر از ۱۰۰ کیلومتر به آب‌های ملی روسیه نزدیک شود و ناوگان اقیانوس آرام تحرکات این ناو آمریکایی را با دقت زیر نظر دارد.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, شرق آسیا

اعزام کشتی جنگی چین برای بیرون راندن ناو آمریکایی

گنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد اعزام کشتی های نظامی چین به دریای چین جنوبی پس از آن اتفاق افتاد که ناوگان آمریکا در اقیانوس آرام اعلام کرد ناو موشک انداز “یو اس اس چنسلرزویل” خود را به نزدیکی جزایر پاراسل در این دریا فرستاده است.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

توافق جامع مشارکتی اقتصادی، اتحادی جدید علیه آمریکا

پس از آنکه چین در زمینه تجاری با آمریکا سرشاخ شد و منافعش را در خطر دید بیش از هر زمان دیگری به فکر افتاد «توافق تجاری جامع مشارکتی اقتصادی» را نهایی کند توافقی که حالا بحث های جدی تری روی آن شروع شده است و می تواند اتحادی قوی علیه واشنگتن شکل دهد.

ادامه »

استرالیا, اقتصادی, امریکا, جهان, چین, خبر, ژاپن, شرق آسیا, کره جنوبی, هندوستان

واکنش پکن به دسیسه چینی جدید امریکا

سخنگوی رسمی وزارت خارجه چین اعلام کرد فراخوان های برخی از مقامات امریکا درباره اخراج این کشور از سازمان جهانی تجارت بی معنا بوده و تجلی سیاست استفاده ناهنجار از زور و ترور روانی است.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

آماده‌سازی موشک‌های هسته‌ای چین، قدرت نمایی پکن در برابر آمریکا

چین اعلام کرد موشک‌های اتمی خود را به خدمت گرفته و برای زمان لازم در خصوص حمله هسته‌ای، آنها را آرایش داده است اقدامی که تحلیلگران از آن به عنوان تلاش پکن برای نشان دادن بازوی قدرتمند خود در زمینه اتمی به ترامپ یاد می‌کنند.

 

به گزارش ایرنا ‘وو چیان’ سخنگوی وزارت دفاع چین در مصاحبه‌ای در پکن خاطر‌نشان کرد که موشک‌های ‘دونگ فانگ’ این کشور دارای قابلیت‌ های اتمی هستند او گفت این موشک ها اکنون در خدمت ارتش هستند و آرایش لازم برای حملات هسته ای در مسافت های دور و نزدیک، به آنها داده شده است.

 

وی گفت موشک های مذکور از نوع ‘دوفانگ 26’ و موشک های بالستیک میان برد و دوربرد هستند که ساخت آنها به طور کامل توسط چین انجام شده است.

 

این سخنگو تاکید کرد که سیاست چین درباره اینکه قبل از اقدام دیگران به اسلحه اتمی متوسل نخواهد شد تغییر نکرده است اما این موشک ها در کوتاه ترین زمان ممکن برای شلیک آماده خواهند شد.

 

سال قبل اعلام شد که چین یک فروند موشک بالستیک قاره پیما را آزمایش کرده است که بر اساس گزارش‌های مذکور قابلیت حمل 10 کلاهک هسته‌ای دارد.

 

آزمایش های موشکی چین در شرایطی انجام شده که مناسبات چین و آمریکا در یکی از بدترین دوره ها پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا قرار دارد.

 

بسیاری بر این باورند که موشک پرتاب شده که از نسل جدید این مدل راکت‌ها به حساب می‌آید، تلاشی از سوی چین برای نشان دادن بازوی قدرتمند خود از جمله در زمینه اتمی به ترامپ است.

 

بسیاری از شبکه های خبری از جمله دیلی میل، رویترز، تارنمای ام.اس.ان و مقامات پنتاگون پرتاب این موشک را بازتاب داده و اعلام کرده‌اند: ظاهرا چین برای پرتاب این موشک که از مدل «دی اف ـ 5 سی» است از خودروهای 10 منظوره ویژه ای که قابلیت هدفگیری موشک را افزایش می‌دهند، ‌استفاده کرده است.

 

آزمایش مزبور از مرکز فضایی «تای یوان» در استان «شانسی» در شمال چین و با 10 کلاهک مشقی انجام شد و سرویس های اطلاعاتی آمریکا‌ آن را رصد کردند.

 

موشک جدید از نوع موشک‌های دونگ فانگ بالستیک قاره پیمای چین بوده که این کشور از دهه های 1980 میلادی بکار گرفته است.

 

این خبر در شرایطی مطرح می‌شود که تارنمای ارتش چین پیشتر در گزارشی اعلام کرده بود که جنگ بین چین و آمریکا واقعی تر از هر زمانی به نظر می رسد.

 

وزارت امور خارجه چین هم در پی اعلام دولت ترامپ مبنی بر جلوگیری از نزدیک‌شدن چین به جزایر مصنوعی دریای جنوبی به آمریکا هشدار داد مراقب تحرکات خود در منطقه باشد.

 

آمریکا برآورد کرده است که زرادخانه اتمی چین 250 کلاهک اتمی را در خود جای داده که با توجه به این آزمایش موشکی ممکن است ظرفیت انبارها بیش از این باشد.

 

چین از یک سال قبل کار افزودن بر کلاهک های هسته‌ای روی موشک های «دونگ فانگ 5» را آغاز کرد و همان زمان آمریکا در این خصوص به پکن هشدار داد که باید برنامه های نظامی خود را آشکار سازی کند.

 

روزنامه گلوبال تایمز چین به دنبال انتشار تصاویری از آرایش موشک های «دونگ فانگ ـ 41» چین در شمال شرق این کشور که قابلیت حمل 10 تا 12 کلاهک هسته ای دارد، گزارش کرد که این سلاحی قوی و بازدارنده برای چین محسوب می‌شود.

 

معاون وزارت هوانوردی کره‌شمالی: برنامه ملی تسلیحات هسته‌ای پیونگ‌یانگ تکمیل شده است

معاون وزارت هوانوردی کره‌شمالی، اعلام کرد که دلیل متوقف شدن آزمایش‌های موشکی پیونگ‌یانگ «تکمیل شدن برنامه ملی تسلیحات هسته‌ای» است.   به گزارش اسپوتنیک، کره‌شمالی به ایالات متحده اعلام کرده که آزمایش‌های اعلام‌نشده موشکی‌ و همچنین موشک‌های بالستیک قاره‌پیمای خود را متوقف خواهد کرد. پیونگ‌یانگ دلیل این اقدام را تکمیل برنامه توسعه تسلیحات هسته‌ای‌ خود

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, شرق اروپا, کره شمالی

مسکو: درخواست آمریکا برای افزایش فشار بر کره‌شمالی روند صلح را از بین می‌برد

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که درخواست‌های آمریکا را در افزایش فشارها بر کره شمالی در میانه آمادگی واشنگتن برای مذاکره با پیونگ یانگ درک نمی‌کند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, شرق آسیا, کره شمالی

پرتیراژ‌ترین روزنامه چین: نقض تعهدات بین‌المللی از سوی ترامپ امری عادی است

‘چاینا دیلی’ پرشمارگان ترین روزنامه چین روز پنجشنبه نوشت دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا که ید طولایی در نقض مقررات و معاهدات بین المللی دارد به توافق هسته ای به عنوان یک سند معتبر مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل هم پشت کرد.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, چین, خبر

“قدرتمندترین” افراد جهان؛ شی جینپینگ و پوتین در صدر فهرست

مجله فوربس جدیدتری فهرست خود را از ۷۵ نفر از “قدرتمندترین” شخصیت‌ها و چهره‌های جهان برای سال ۲۰۱۸ منتشر کرده که در این فهرست رتبه‌های اول و دوم به ترتیب در اختیار روسای جمهور چین و روسیه بوده و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نیز در رده سوم در این فهرست قرار دارد.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, روسیه