جزیره موریس در خطر فاجعه زیست محیطی

فرصت زیادی برای مقابله با یک فاجعه بزرگ زیست‌محیطی در جزیره موریس وجود ندارد. دو کشتی به این منطقه اعزام شده‌اند که در حال پمپ و تخلیه نفت از شناور سانحه‌دیده هستند   به گزارش دویچه وله ، نشت نفت از شناور سانحه‌دیده در آب‌های جزیره موریس ادامه دارد. خطر درهم‌شکستگی این کشتی حامل نفت

ادامه »

برزیل, حوادث, خبر, ژاپن, محیط زیست

فعالیت بی وقفه قاچاقچیان؛ تقسیم لاشه جنگل‌های شمال ایران

حسین روایتی از جنگل برایمان می‌گوید که در عین ناباوری باید شنید؛ می‌گوید قاچاقچی چوب به راحتی از نیمه های شب به جنگل زده و هنوز پس از ۲۰ ساعت برنگشته، انگار دل ندارد ببیند در جنگلهای هیرکانی درختی سرپا باقی مانده، باید مطمئن شود همه درختان ۱۰۰ ساله تا یک میلیون ساله قطع شده‌اند.

ادامه »

ایران, خبر, فساد, محیط زیست

آغاز مونتاژ راکتور همجوشی هسته‌ای در فرانسه

حامیان این پروژه  امیدوارند همجوشی هسته‌ای به منبع اصلی تولید انرژی-بدون انتشار گازهای مضر برای محیط‌زیست یا خطر انفجار در نیروگاه‌های هسته‌ای- تبدیل شود.

 

به گزارش دویچه وله، سرهم‌کردن نیروگاهی که قرار است در آن همجوشی هسته‌ا‌ی رخ دهد در فرانسه آغاز شد. همجوشی هسته‌ای انرژی بسیاری آزاد می‌کند و برخلاف شکاف هسته‌ای ضایعات رادیواکتیو ندارد.

 

سوار کردن قطعات رآکتور عظیم “ایتر” سه‌شنبه ۷ مرداد (۲۸ ژوئیه) در جنوب فرانسه آغاز شد. ساخت این رآکتور یک ابرپروژه پرهزینه است که هرچند چشم‌انداز موفقیت آن هنوز مشخص نیست، اما امیدواری بسیاری با آن پیوند خورده است.

 

در این رآکتور قرار است آزمایش‌هایی برای همجوشی هسته‌ای رخ دهد. موفقیت این آزمایش‌ها می‌تواند آغازگر فصل تاز‌ه‌ای در زمینه تولید انرژی پاک و دوستدار محیط‌زیست باشد. برخی حتی معتقدند فناوری این رآکتور در صورت موفقیت می‌تواند مشکل کمبود انرژی را یکباره برطرف کند.

 

رئیس جمهور فرانسه امانوئل ماکرون که در مراسم مجازی آغاز مونتاژ رآکتور ایتر حضور داشت‌، ساخت آن را نوید دهنده صلح و پیشرفت خواند. او تأکید کرد همجوشی هسته‌ای دستیابی به “انرژی سازگار با محیط زیست، عاری از کربن، ایمن و عملاً عاری از زباله” را ممکن میکند.

 

رئیس‌جمهور کره جنوبی مون جه این نیز ایتر را “بزرگترین پروژه علمی تاریخ بشر” خواند. برنارد بیگوت مدیر ایتر آغاز مونتاژ این راکتور را لحظه‌ای تاریخی خواند و همزمان تأکید کرد که سخت‌ترین قسمت کار هنوز شروع نشده است. او گفت مونتاژ این راکتور مانند چیدن یک پازل سه بعدی بزرگ است که باید بسیار دقیق روی هم سوار شود.

 

مونتاژ این راکتور در ۶۰ کیلومتری شمال شرقی بندر فرانسه مارسی با همه‌گیر شدن ویروس کرونا با سرعت کمتری در جریان است. علاوه بر اتحادیه اروپا، آمریکا، روسیه، چین، هند، ژاپن و کره جنوبی نیز در این پروژه که هزینه آن بیش از ۲۰ میلیارد یورو تخمین زده می‌شود ، مشارکت دارند.

 

مبنای این پروژه که آن را “ستاره روی زمین” می‌خوانند، فراهم کردن فرآیند همجوشی هسته‌ای مانند رویدادی است که در ستاره‌ها رخ می‌دهد. در این راکتور قرار است اتم‌های هیدروژن درهم ادغام شوند و انرژی تولید کند. این روند دقیقاً برعکس اتفاقی است که هنگام توید انرژی هسته‌ای روی می‌دهد. در نیروگاه‌های اتمی هسته اتم تقسیم می‌شوند.

 

در روش‌همجوشی هسته‌ای اتم‌های دوتریوم و تریتیوم (دو ایزوتوپ سنگین هیدروژن) در شرایط مناسب با یکدیگر ترکیب شده، اتم سنگین‌تری به نام هلیوم تولید می‌کند.

 

در این فرآیند همچنین ذره نوترون و مقدار زیادی حرارت تولید می‌شود و از این حرارت برای گرم کردن آب و تبدیل آن به بخار استفاده می‌شود. بخار تولید شده، پره‌های توربین را می‌چرخاند و در نهایت باعث تولید برق می‌شود.

 

اما پیش از آن باید هیدروژن گرمای ۱۵۰ درجه سلسیوس حرارت داده شود. مدیر ایتر امیدوار است نخستین مرحله کار سال ۲۰۲۵ میلادی آغاز شود. ده سال پس از آن قرار است راکتور را با دوتریوم تریتیوم بارگذاری و تلاش برای تولید انرژی از همجوشی هسته‌ای آغاز شود. هنوز طرح مشخصی برای تبدیل این انرژی به برق در راکتور ایتر وجود ندارد.

کشته و آواره‌شدن بیش از ۳ میلیارد حیوان در آتش‌‌سوزی‌های استرالیا

نخست‌وزیر راست افراطی، استرالیا پیش از این و به رغم وسعت آتش‌سوزی‌ها گفته بود که با وجود آتش‌سوزی‌های گسترده‌ای که این کشور را در بر گرفته است، تلاش‌های خود را برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی افزایش نمی‌دهد.

ادامه »

استرالیا, حقوق حیوانات, خبر, محیط زیست

زیستگاه‌های مصنوعی غیر استاندارد، خطری برای خلیج فارس

متاسفانه سالانه شاهد تعداد زیادی از صیادان هستیم که بدون اخذ مجوز از اداره شیلات و با مصالح غیر مجاز اقدام به ساخت زیستگاه مصنوعی می‌کنند که این مقدمه ورود ترکیبات سمی و فلزات سنگین به دریا است

ادامه »

ایران, خبر, محیط زیست