آتش‌سوزی مناطق حفاظت‌شده کشور در۶ ماهه اول سال ۱.۵ برابر افزایش داشت

سال گذشته ۴ هزار و ۵۰۰ هکتار از مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست دچار آتش سوزی شده بود اما وسعت آتش سوزی امسال فقط در ۶ ماهه نخست نسبت به همه سال گذشته بیشتر بوده است.

 

به گزارش ایرنا، رییس گروه برنامه‌ریزی، حفاظت و پشتیبانی دفتر زیستگاه‌های سازمان حفاظت محیط‌ زیست گفت: در ۶ ماه نخست سال جاری ۷ هزار و ۱۲۰ هکتار از مناطق حفاظت شده دچار آتش‌سوزی شد که نسبت به همه سال گذشته ۱.۵ برابر افزایش داشته است.

 

رضا حسن هراتی افزود: ۱۸ میلیون هکتار از اراضی کشور شامل مناطق مرتعی با عنوان مناطق چهارگانه شامل پارک ملی، مناطق حفاظت‌شده، اثر طبیعی ملی و پناهگاه حیات وحش تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارند که بر اساس بند پ ماده ۶ قانون شکار و صید، حفاظت و مدیریت این مناطق در زمینه‌های تخریب و آتش سوزی با سازمان محیط زیست است.

 

وی با بیان اینکه مجموعه مناطق حفاظت شده شامل منطقه جنگلی مانند پارک ملی گلستان، کویر مانند پارک ملی کویر و مرتع مانند پناهگاه حیات وحش موته و یا پارک ملی بمو است، اظهار داشت: سال گذشته ۴ هزار و ۵۰۰ هکتار از مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست دچار آتش سوزی شده بود اما وسعت آتش سوزی امسال فقط در ۶ ماهه نخست نسبت به همه سال گذشته بیشتر بوده است.

 

رییس گروه برنامه‌ریزی، حفاظت و پشتیبانی دفتر زیستگاه‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست اظهار داشت: در ۶ ماهه نخست امسال در مناطق چهارگانه استان های آذربایجان شرقی بیشتر در منطقه ارسباران، فارس، کردستان، خوزستان، بوشهر، کرمانشاه، مازندران، خراسان رضوی و تهران بیشترین حریق را داشتند.

 

وی گفت: آتش‌سوزی در کشور در دو مقطع رخ می‌دهد یکی در جنوب و جنوب غرب کشور است که تقریبا از اوایل اردیبهشت آغاز و تا اواخر مهر و اوایل آبان تمام می‌شود و دیگر آتش‌سوری رخ نمی‌دهد مانند استان‌های کرمانشاه و خوزستان، مقطع دوم آتش‌سوزی در شمال کشور است که تقریبا از خرداد شروع می‌شود و برخی مواقع تا اواخر دی هم احتمال آتش‌سوزی وجود دارد این باعث می‌شود که ما توالی آتش‌سوزی را در طول سال داشته باشیم.

 

هراتی درباره وضعیت تجهیزات اطفای آتش‌سوزی اظهار داشت: مناطق حفاظت‌شده چون بیشتر در بخش‌های صعب العبور قرار دارند از این رو زمانی که دچار آتش‌سوزی می‌شوند حمل تجهیزات به آن مناطق بسیار دشوار است مگر اینکه بالگردی نیروها را هلی‌برد کند و به منطقه ببرد، بنابراین عمدتا از تجهیزات قابل حمل مانند دمنده استفاده می‌شود، از این رو امسال سعی کردیم تعداد زیادی تجهیزات را تزریق کنیم اما به اعتبار زیادی نیاز دارد، البته تلاش کردیم تا حدی اعتبار مورد نیاز تامین شود از سوی دیگر آموزش جوامع محلی ساکن در اطراف مناطق حفاظت شده بسیار مهم است اینکه طبیعت را بشناسند و از آن حفاظت کنند، می‌تواند نقش مهمی در کاهش آتش‌سوزی ها داشته باشد یا زمانی که منطقه‌ای دچار آتش‌سوزی شد روش درست اطفای آن را بدانند

اکونومیست:‌ عصر نفت رو به افول است

نشریه اقتصادی اکونومیست در گزارشی با اشاره به ظهور فناوری‌های نوین در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر، نوشت: نظم انرژی جهان با افول نفت درحال تغییر است و این چرخش عاری از بی‌نظمی نخواهد بود.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, امریکا, انگلستان, جهان, چین, حقوق بشر, خاورمیانه, ژئوپلیتیک, عربستان سعودی

نگرانی گوترش از شکل‌گیری جنگ سرد

با تک‌روی‌های دولت آمریکا و کمرنگ شدن نقش رهبری سازمان ملل، تضعیف چندجانبه گرایی و افزایش پوپولیسم و ملی گرایی، «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل نگران شکل‌گیری جنگ سردی جدیدی در جهان است که این بار برنده شدن در آن آسان نخواهد بود.

ادامه »

اتحاد شوروی, اتحادیه اروپا, اروپا, المان, امریکا, انگلستان, جنگ سرد, جهان, چین, دانش, روسیه, سازمان ملل, سیاست جهانی, شرق آسیا, فرانسه, فقر, محیط زیست