سوریه: برخی مقامات غربی شریک جرم تروریست‌ها درغوطه شرقی هستند

وزارت خارجه سوریه اعلام کرد، برخی مسؤولان غربی شریک جنایت‌هایی هستند که تروریست‌ها در حق شهروندان بی‌گناه در دمشق و اطراف آن مرتکب می‌شوند به ویژه آنهایی که حق دولت سوریه را در دفاع از شهروندان و مبارزه با تروریسم انکار می‌کنند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, امریکا, جنگ بر علیه تروریسم, جهان, خبر, سوریه

لاوروف: منافع ترکیه از طریق گفت وگو با دمشق حفظ می‌شود

به گزارش خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف افزود: روسیه مدافع حل و فصل مشکلات از طریق گفت وگو و احترام به تمامیت ارضی تمامی کشورها و اکنون سوریه است و نگرانی ترکیه از آنچه در سوریه رخ می دهد را درک می کنیم و به رسمیت می شناسیم؛ ما آرمان های کردها را هم به رسمیت

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه

افشای نشست سه‌جانبه میان کردهای سوریه، دمشق و ارتش روسیه در حلب

نمایندگان یگان‌های مدافع خلق کرد، نیروهای دولت سوریه و ارتش روسیه نشستی سه جانبه را برای بررسی تحولات مربوط به عفرین برگزار کردند. همزمان مسؤولان ارتش‌های آمریکا و ترکیه نیز نشست‌هایی را برای بررسی مسائل مربوط به شهر منبج برگزار کردند.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه

لاوروف: حل و‌فصل مناقشات در خاورمیانه از طریق درگیری با ایران امکان‌پذیر نیست

به گزارش راشا تودی، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه امروز – دوشنبه- گفت که منطقه التنف واقع در مرز سوریه و اردن که واشنگتن آن را به عنوان منطقه «کاهش تنش» تحت حفاظت خود اعلام کرده است، باید هر چه سریع‌تر بسته شود.

ادامه »

استرالیا, امریکا, جهان, خبر, روسیه

آتش‌بس در حومه جنوب شرق دمشق با خروج شورشیان سوری و ترک پایگاه‌ها

یک منبع آگاه از توافق روسیه، آمریکا و اردن بر سر عقب‌نشینی گروه‌های مخالف “احمد العبدو” و “اسود الشرقیه” از حومه جنوب شرقی دمشق به اردن و سپس به الشدادی برای جنگ با داعش در حومه جنوبی حسکه و دیر الزور خبر داد.

 

این منبع آگاه در گفت‌وگو با المیادین اعلام کرد، این توافق در دو مرحله صورت می‌گیرد.

 

مرحله نخست این توافق، توقف تمامی عملیات جنگی علیه ارتش سوریه و عقب‌نشینی گروه‌های مسلح سوریه به خاک اردن است.

 

به موجب این توافق، گروه‌های احمد العبدو و اسود الشرقیه، موشک‌های”تاو” و موشک‌اندازهای آمریکایی که به عنوان مقدمه‌ای برای اجرای این توافق‌ است، دریافت کردند، به طوری‌که مرحله نخست این توافق توقف تمامی عملیات نظامی علیه ارتش سوریه و عقب‌نشینی این گروه‌ها به خاک اردن است.

 

اما مرحله دوم منجر به عقب‌نشینی نیروهای خارجی از پایگاه التنف در مرزهای اردن و سوریه می‌شود به طوریکه این منطقه عاری از سلاح می‌شود تا اوضاع آوارگان حل و گذرگاه “نصیب” به دولت سوریه تحویل داده شود.

 

منابع اعلام کردند که توافق روسیه، آمریکا و اردن  شامل این می‌شود ‌که نیروهای سوریه تمامی مراکز این گروه‌ها که تعداد آن‌ها به استثنای منطقه تنف به ۹۰۰ مرکز می‌رسد،‌ تحویل بگیرند، در حالی که افراد مسلح بعد از رفتن فرماندهانشان مواضع خود را  ترک می‌کنند، این موضوع به منزله پیشرفت نیروهای سوریه است.

 

رسانه جنگ سوریه نیز از عقب‌نشینی کامل نیروهای ویژه انگلیسی از دو پایگاه التنف و “الزکف” در مرزهای عراق و سوریه و عزیمت آنها به پایگاه “الازرق” اردن خبر داد.

 

رسانه جنگ سوریه پیشتر گزارش داده بود، عقب‌نشینی نیروهای شورشی نظیر احمد العبدو از بادیه سوریه به سمت خاک اردن آغاز شده و بعد از آن ارتش اسود الشرقیه بر اساس توافق مذکور به خاک اردن می‌رود. آنها بر اساس این توافق منطقه تحت کنترل خود در حومه جنوب شرقی دمشق با تضمین اردن و روسیه را به دولت سوریه می‌دهند.

 

روزنامه الغد اردن به نقل از منابع اردنی نوشت، اردن تلاش می‌کند تا آشتی در منطقه را حفظ کند و این کار را با آتش‌بس بین ارتش سوریه و شورشیان در بادیه سوریه انجام می‌دهد تا مقدمه ایجاد منطقه کاهش تنش باشد.

 

منابع گفتند، اقدامات اخیر اردن در خصوص بحران سوریه در راستای تدابیر میدانی تاکتیکی است و منعکس کننده تغییر در موضع اردن در خصوص این بحران نیست.

 

این در حالی است که ارتش “‌احرار العشائر” سه هفته پیش از اکثر پاسگاه‌های مرزی که تحت تسلط خود بود به خاک اردن عقب‌نشینی کرد.

ایسنا

«نووستی»: اوضاع در سوریه اصلا به نفع آمریکا پیش نمی‌رود

خبرگزاری «نووستی» روسیه در تحلیلی نوشته است: اخبار رسیده اخیر در مورد ادامه موفقیتهای راهبردی ارتش سوریه، همه وقایع دیگر بین المللی را تحت شعاع خود قرار داد. حقیقت این است که آنچه اکنون در جبهه های نبرد در سوریه می گذرد، نشان دهنده آن است که توازن نیروها بین نقش آفرینان اصلی در سوریه،

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, سوریه

بازداشت خطیب جمعه اربیل به دلیل انتقاد از همه‌پرسی

یک منبع امنیتی در استان اربیل امروز (جمعه) از بازداشت چند ساعته و آزادی خطیب مسجد جامع این استان پس از اظهارات منتقدانه‌اش علیه همه‌پرسی خبر داد.   به نقل از بغداد الیوم، این منبع اظهار داشت: نیروهای امنیت داخلی کردها (آسایش) در اربیل ملا بختیار، خطیب مسجد جامع این استان را پس از پایان

ادامه »

جهان, حقوق بشر, خبر, عراق

رئیس دیدبان حقوق‌بشر؛ آمریکا شواهد کشتار شهروندان سوری درحملات ضدداعش را نادیده می‌گیرد

«کنت راث» رئیس دیدبان حقوق بشر در این پیام که در توئیتر منتشر شده آورده است: آمریکا شواهد محلی در خصوص کشته شدن شهروندان سوری در حملات جنگنده ها به مواضع داعش در رقه را نادیده می‌گیرد.   سازمان ملل می‌گوید جنگنده‌های آمریکایی راه فرار را بر اهالی رقه بسته‌اند و فراری‌ها را همچون داعش

ادامه »

امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, سوریه

هشداری درباره تنشی خطرناک‌تر بین ترکیه و آمریکا

رایان دیلون، سخنگوی نیروهای ضربت ائتلاف آمریکا اعلام کرد که نیروهای آمریکایی به تبادل آتش با یکی از گروه‌های مخالف در نزدیکی شهر منبج سوریه پرداختند که مورد حمایت ترکیه است. این تبادل آتش برای اولین بار است که رخ داده است.   وی افزود: نیروهای آمریکایی در معرض تیراندازی مکرر در نزدیکی شهر منبج

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه